Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 29-րդ տարելիցն է այսօր
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 29-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Այս օրերին լրանում է Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 29-րդ տարելիցը։ 1992 թ. հունիսի 12-ին ձեռնարկված լայնամասշտաբ հարձակման արդյունքում 1992 թ. հունիսի կեսերին ադրբեջանական զորամիավորումներն ամբողջովին գրավեցին Շահումյանի շրջանը։
Օկուպացիայի ընթացքում ադրբեջանական բանակն կատարեց ռազմական և մարդկայնության դեմ ուղղված բազմաթիվ հանցագործություններ, այդ թվում՝ գրավված բնակավայրերը լքել ցանկացող մարդկանց կանխամտածված գնդակահարություններ, արտադատարանային հաշվեհարդարներ գերիների և պատանդների նկատմամբ, խոչընդոտում խաղաղ բնակիչների տարահանմանը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծում ծանր զինտեխնիկայից։
Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի և դրան հաջորդած էթնիկ զտումների արդյունքում կողոպտվեցին, քանդվեցին ու կրակի մատնվեցին շուրջ երկու տասնյակ հայկական գյուղեր, ավելի քան 20 հազար մարդ ստիպված եղավ լքել իր տունը՝ դառնալով ներքին տեղահանված անձ և փախստական, մի քանի հարյուր հոգի դաժանաբար սպանվեց կամ անհետ կորավ։ Ադրբեջանական զինված ուժերի հետագա հարձակումը Մարտակերտի շրջանի վրա հանգեցրեց Արցախի գրեթե կեսի օկուպացիային և հանրապետությունը կանգնեցրեց մարդասիրական աղետի եզրին։ Սակայն, անսասան ոգու և կամքի ուժի, հաստատակամության և անձնուրաց պայքարի շնորհիվ Արցախի ժողովուրդը, համայն հայության աջակցությամբ, կարողացավ խափանել Արցախի Հանրապետության և նրա բնակչության ոչնչացմանն ուղղված Ադրբեջանի ծրագրերը։
2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Ադրբեջանը, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների անմիջական ռազմական մասնակցությամբ, կրկին փորձեց իրականացնել իր հանցավոր և մարդատյաց ծրագրերն ու անել այն, ինչը նրան չէր հաջողվել 1991-1994 թվականներին: Նոր զինված ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանը և նրան աջակցող ուժերն էլ ավելի մեծ մասշտաբով ու ավելի համակարգված կերպով կատարեցին ռազմական և մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ: Նոր պատերազմը հանգեցրեց մարդկային ավելի մեծ տառապանքների, փախստականների և ներքին տեղահանվածների նոր ալիքի և Արցախի Հանրապետության մեծ մասի բռնազավթման:
Շահումյանի շրջանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անբաժանելի մասն է, Արցախի պատմական տարածքը, որտեղ մեր ժողովուրդն իրացրել է ինքնորոշման իր անքակտելի իրավունքը և հետագայում ստեղծել պետականություն: Շահումյանի շրջանի, ինչպես նաև 1991-1994, 2016 և 2020 թվականներին գրավված Արցախի մյուս տարածքների դեօկուպացիան, արցախահայության կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հետ մեկտեղ, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման  և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման առանցքային բաղադրիչն է: Արցախի տարածքների շարունակվող ապօրինի օկուպացիան Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների մշտական աղբյուր է»:

Заявление МИД Арцаха о деоккупации Шаумянского района
Министерство иностранных дел Республики Арцах по случаю 29-й годовщины оккупации Шаумянского района Арцаха распространило заявление:
"В эти дни исполняется 29 лет со дня оккупации Шаумянского района Республики Арцах. В результате масштабной атаки, совершенной 12 июня 1992 года, азербайджанские войска полностью оккупировали Шаумянский район. Во время оккупации азербайджанская армия совершила многочисленные военные преступления против человечности, в том числе преднамеренный расстрел людей, пытающихся покинуть оккупированные территории, расправы с заложниками, препятствование эвакуации мирных жителей и обстрел гражданских инфраструктур из тяжелых артиллерийских орудий.
В результате оккупации Шаумянского района и последовавших за этим этнических чисток около двух десятков армянских деревень были разграблены и подожжены. Дальнейшее наступление азербайджанских вооруженных сил на Мартакертский район привело к оккупации почти половины Арцаха, поставив республику на грань гуманитарной катастрофы. Однако благодаря непоколебимости духа, силе воли, настойчивости и самоотверженной борьбе народ Арцаха при поддержке армян всего мира смог сорвать планы Азербайджана, направленные на уничтожение Республики Арцах и ее населения.
В сентябре-ноябре 2020 года Азербайджан при прямом военном вмешательстве международных террористов и Турции вновь попытался осуществить свои преступные, человеконенавистнические планы и сделать то, что он не смог сделать в 1991-1994 годах. Во время новой вооруженной агрессии Азербайджан и поддерживающие его силы совершали военные преступления против человечности в более широком масштабе и системнее. Новая война привела к еще большим человеческим страданиям, к новой волне беженцев, к перемещенным лицам и к оккупации большей части Республики Арцах.
Шаумянский район - неотъемлемая часть Нагорно-Карабахской Республики, историческая территория Арцаха, где наш народ реализовал свое неотъемлемое право на самоопределение, а затем и на создание государственности. Деоккупация Шаумянского района, а также других территорий Арцаха, оккупированных в 1991-1994, в 2016 и в 2020 годах, наряду с признанием права на самоопределение, осуществляемого армянами Арцаха, является ключевым компонентом урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и установление прочного мира в регионе. Продолжающаяся незаконная оккупация территорий Арцаха является постоянным источником угроз региональному миру и безопасности на Южном Кавказе".