Ժնևում Պուտին-Բայդեն հանդիպմանը զուգընթաց ցուցարարները պահանջել են դատապարտել Հայաստանի և Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հանդիպմանը զուգընթաց, որը մեկնարկել է հունիսի 16-ին «La Grange» վիլլայում, հայ և շվեյցարացի քաղաքական գործիչներ, տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և հայ համայնքի անդամներ հավաքվել են վիլլայի դիմացի հրապարակում և գերտերությունների ղեկավարներից պահանջել  գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում, հորդորել դատապարտել Ադրբեջանի՝ Հայաստանի և Արցախի դեմ ակնհայտ ագրեսիան:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում շվեյցարաբնակ երաժշտական պրոդյուսեր Անի Գասպարյանը, որը մասնակցել է ցույցին, ասաց՝ շվեյցարական կառավարության ներկայացուցիչներն անդրադարձել են Բայդենի՝ «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելու փաստին և նշել, որ միջազգային հանրությունը սպասում է հետագա գործնական քայլերի:
Ցուցարարները բարձրաձայնել են Արցախյան 44-օրյա պատերազմի արհավիրքների մասին՝ նշելով, որ Արցախը մարդկային, տարածքային, ինչպես նաև մշակութային արժեքներ է կորցրել, իսկ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիա դրսևորել և՛ Հայաստանի, և՛ Արցախի ժողովուրդների հանդեպ՝ սպառնալով նրանց անվտանգությանը: Այդ է փաստում մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինված ուժերի՝ տարբեր ուղղություններով Հայաստանի սուվերեն տարածք ներթափանցումը:

Armenian and Swiss politicians, representatives of various organizations and members of the Armenian community have gathered in front of ''La Grange'' villa, where the meeting between Russian President Vladimir Putin and U.S. President Joe Biden is taking place. The protesters are demanding the leaders of the great powers for the recognition of the Armenian Genocide and urged them to condemn the overt aggression of Azerbaijan against Armenia and Artsakh.
In an interview with ARMENPRESS, music producer Ani Gasparyan who lives in Switzerland and participated in the protest said that the members of the Swiss government have referred to the term ''genocide'' used by Biden and noted that the international community expects further practical steps.
The demonstrators spoke about the horrors of the 44-day Artsakh war, noting that Artsakh has lost human, territorial, as well as cultural values, while Azerbaijan continues to show aggression against the peoples of both Armenia and Artsakh, threatening their security. This is proved by the penetration of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of Armenia in different directions since May 12.
The demonstrators called on the leaders of the superpowers to visit the monument dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in Geneva, not to forget the history, as there is a danger of its repetition.