ԵՄ-ն ու ԱՀԿ-ն ՀՀ-ին փոխանցել են թոքերի արհեստական շնչառության 22 սարքավորում
Եվրոպական միությունը և ԱՀԿ-ն Հայաստանի առողջապահության նախարարությանն են փոխանցել թոքերի արհեստական շնչառության 22 սարքավորում, որոնք կարող են փրկել COVID-19-ով հիվանդների կյանքը հիվանդության ծանր ընթացքի դեպքում։Այս մասին հայտնում են ՀՀ-ում ԵՄ գրասենյակից:
Սարքավորումները տրամադրվել են երկրում COVID-19-ի տարածումը կանխելու ուղղությամբ իրականացվող օժանդակության առավել լայն փաթեթի շրջանակում:
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը Հայաստանի առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանի, ԱՀԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Եգոր Զայցևի և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի հետ այցելել են ՀՀ ԱՆ «Դեղերի և բժշկական պարագաների ապահովման» ազգային կենտրոն՝ սարքավորումների նոր խմբաքանակը ստանալու համար:
«Եվրոպական միությունը Հայաստանի կողքին է՝ շարունակելով աջակցել առողջապահական համակարգերի կարողությունների ամրապնդմանը։ Քովիդ-19 համավարակի ժամանակաշրջանում հանրային առողջապահության ոլորտի արտակարգ իրավիճակներին համարժեք արձագանք ապահովելը և մարդկանց կյանքը փրկելը կենսապես կարևոր է։ Միասին՝ մենք ավելի ուժեղ կլինենք և ավելի արագ կհաղթահարենք համավարակը», նշել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
Հիվանդության ծանր ընթացքի դեպքում առաջնային նշանակություն ունեն արհեստական շնչառության սարքերը, որոնք օգնում են շնչել՝ օրգանիզմին մատակարարելով թթվածին և կարգավորելով օդի քանակությունը շնչուղիներում և թոքերում, ինչպես նաև շնչառման և արտաշնչման փուլերի հերթափոխությունը։

The European Union and WHO today handed to the Armenia Ministry of Health 22 ventilators, which can help save lives of patients with severe cases of COVID-19. The delivery of the shipment is a part of a larger assistance package to help prevent the spread of COVID-19 in the country.
Andrea Wiktorin, the Head of the Delegation of the European Union to Armenia joined Armenia’s Deputy Minister of Health Lena Nanushyan, the WHO Representative in Armenia Egor Zaitsev, and UN Resident Coordinator Shombi Sharp at the ‘National Center of Providing Drugs and Medical Supplies’ SNCO to receive the equipment.“
The European Union stands by Armenia with continuous support to strengthening the capacity of health systems. In the time of COVID-19 pandemic, it is of vital importance to ensure an adequate response to public health emergencies, and save people’s lives. Together we will be stronger and will overcome the pandemic faster”, said Andrea Wiktorin the EU Ambassador to Armenia.
Ventilators are of vital importance for COVID-19 patients with severe cases as they assist the patients by maintaining optimal air pressure and providing the lungs with oxygen. The ventilator can either partially or fully take over the breathing process for the patient.