Գերիների թեման շարունակում է արդիական մնալ. Զախարովա
Ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց թեման շարունակում է արդիական մնալ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի ևԱդրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կատարման համատեքստում: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան գնահատում անօրինական «դատական գործընթացները» Բաքվում հայ ռազմագերիների նկատմամբ, փոխանցում է News.am-ը:
«Մենք ողջունում ենք այս տարվա հունիսի 12-ին ադրբեջանական կողմից ՀՀ 15 քաղաքացիների փոխանցումը Երևանին: Մենք կողմ ենք խնդրի վերջնական լուծմանը` «բոլորը` բոլորի դիմաց» բանաձևի համաձայն ևառանց որևէ նախապայմանի: Ընդ որում, մենք կարևոր ենք համարում լուծել այլ հումանիտար խնդիրներ, մասնավորապես` ականազերծման ևականապատ դաշտերի քարտեզների տրամադրման հետ կապված: Այս ուղղությամբ մեր ջանքերի մասին դուք գիտեք»,- ասել է նա:

Тема военнопленных сохраняет свою актуальность: Захарова
Тема военнопленных и других удерживаемых лиц сохраняет свою актуальность в том числе в контексте выполнения заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года. Об этом заявила представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос о том, как Москва оценивает незаконные ''судебные процессы'' над  армянскими военнопленными в Баку, передает News.am.
''Мы приветствуем состоявшуюся 12 июня текущего года передачу азербайджанской стороной Еревану 15 армянских граждан. Мы выступаем за окончательное решение проблемы по формуле ''всех на всех'' без каких либо предусловий. При этом мы считаем важным решать и другие гуманитарные проблемы, в частности касающиеся разминирования и предоставления карт минных полей. О наших усилиях в этом направлении вы знаете'', - отметила она.