ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը հայ ռազմագերիներին և առևանգված քաղաքացիներին կեղծ մեղադրանքներ առաջադրելու անընդունելիության վերաբերյալ
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և առևանգված քաղաքացիական անձանց հանդեպ կեղծ մեղադրանքների հիման վրա քրեական հետապնդման իրականացումը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի ԱԳՆ-ն:
Հայտարարության մեջ, մասնավորպես, ասվում է.
«Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ ռազմագերիները չեն կարող պատասխանատվության ենթարկվել պատերազմական գործողություններին մասնակցելու համար: Միաժամանակ, ելնելով հայերի հանդեպ Ադրբեջանում տարածված ծայրահեղ ատելության և պետական մակարդակով հովանավորվող ռասիստական քաղաքականությունից՝ ակնհայտ է, որ իրականացվող դատավարությունները չեն կարող լինել արդար և թափանցիկ:
Վերը նշվածը, ինչպես նաև քաղաքացիական անձանց պատանդ վերցնելն ու առևանգելը հանդիսանում են միջազգային իրավունքի բազմաթիվ նորմերի կոպտագույն խախտումներ:
Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիների իրական թվերի և պահման վայրերի թաքցնելը նույնպես պատերազմական և մարդկության հանդեպ հանցագործությունների կատարման լուրջ վկայություն են:
Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել իր կողմից վավերացված մի շարք հիմնարար փաստաթղթեր, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքի մասին ՄԱԿ-ի դաշնագիրը, Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի և պատժի դեմ ՄԱԿ-ի կոնվենցիան և, մասնավորապես՝ Ժնևի երրորդ կոնվենցիան:
Ելնելով վերոհիշյալից՝ խստորեն դատապարտում ենք Բաքվի դատարանի՝ հունիսի 14-ին հրապարակված ապօրինի վճիռը՝ քաղաքացիական անձ, Հայաստանի և Լիբանանի քաղաքացի Վիգեն Էօլչեքճեանին 20 տարով ազատազրկելու վերաբերյալ: Վերջինս առևանգվել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրման հաջորդ օրը, իսկ դատավճիռը կայացվել է ճնշման և խոշտանգումների արդյունքում կորզված իբր «խոստովանական ցուցմունքների վրա»:
Դատապարտելի է նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության առաջին կետի խախտման արդյունքում Արցախի Հադրութի շրջանի՝ հայկական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերում Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական գործողության հետևանքով գերեվարված զինվորականների հանդեպ կեղծ քրեական գործերի հարուցումը և քրեական հետապնդման իրականացումը:
Հունիսի 15-ին Արցախի Հանրապետության` Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Շուշի քաղաք այցելության շրջանակում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև կայացած երկխոսության տեսագրությունը փաստում է, որ հետպատերազմյան շրջանում գերիների խնդիրն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է քաղաքական նպատակներով՝ որպես Հայաստանի նկատմամբ ճնշման գործիք, ինչը նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բացահայտ խախտում Է։ Այս փաստը հերթական անգամ վկայում է ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու Ադրբեջանի հետևողական քաղաքականության մասին:
Կոչ ենք անում մեր միջազգային գործընկերներին, ինչպես նաև իրավապաշտպան կառույցներին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումները և պահանջել շինծու քրեական գործերի դադարեցում ու հայ ռազմագերիների շուտափույթ հայրենադարձումը»։

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Regarding the Inadmissibility of the False Charges Against Armenian POWs and Captured Civilians
We strongly condemn the prosecution carried out by Azerbaijan against the Armenian prisoners of war and captured civilians on false charges.
According to international law prisoners of war cannot be prosecuted for their participation in the military actions. At the same time, amid the policy of widespread hatred against Armenians in Azerbaijan and the state-sponsored racism, it is obvious that the ongoing trials cannot be fair and transparent.
In addition, the hostage taking and kidnapping of civilians are further gross violations of numerous norms of international law.
Another indication of war crimes and crimes against humanity is concealing the true number of the Armenian POWs and captured civilians and places of their detention by Azerbaijan.
Azerbaijan continues to blatantly violate a number of fundamental documents it has adhered to, including the European Convention on Human Rights, the UN Covenant on Civil and Political Rights, the UN Convention Against Torture and Other Cruel, Inhuman, or Degrading Treatment or Punishment and, particularly, the Third Geneva Convention.
Thus, we strongly condemn the illegal decision of the Baku Court, announced on June 14, sentencing civilian Vicken Euljekjian, citizen of Armenia and Lebanon, to 20 years of imprisonment. He was kidnapped by the Azerbaijani armed forces the day after the signing of the Novermber 9, 2020, trilateral statement, while the court decision was based on forced confessions obtained through torture.
Equally deplorable is the initiation of trumped-up criminal proceedings and criminal prosecution against the servicemen captured as a result of military operation by Azerbaijan towards Hin Tagher and Khtsaberd villages of the Hadrut Region of Artsakh which were under the control of the Armenian forces - in violation of the first provision of the November 9 trilateral statement.
The video coverage of the conversation between the Presidents of Turkey Recep Tayyip Erdogan and Azerbaijan Ilham Aliyev on June 15, within the framework of the visit to the city of Shushi of the Republic of Artsakh, which is currently under the Azerbaijani occupation, proves that in the post-war period the issue of prisoners of war is used by Azerbaijan for political purposes as an instrument of pressure against Armenia, which is also a blatant violation of the November 9 trilateral statement. This fact once again attests to Azerbaijan's consistent policy of non-compliance with its own commitments.
We call on our international partners, as well as human rights watchdogs to strongly condemn the gross violations of international law by Azerbaijan and demand the termination of false criminal cases and the immediate repatriation of Armenian prisoners of war.