Ռուս խաղաղապահներն ինտերակտիվ դաս են անցկացրել Մարտունու շրջանի միջնակարգ դպրոցում
Խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները հրավիրվել են Լեռնային Ղարաբաղի Մարտունու շրջանի Սոս բնակավայրի միջնակարգ դպրոց՝ դպրոցական արձակուրդների ընթացքում անվտանգության պահանջների պահպանման դաս անցկացնելու համար, հայտնում է Այսօր-ը:
Միջին և ավագ դպրոցի աշակերտները մասնակցել են ինտերակտիվ դասի, որի ընթացքում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները դպրոցականներին պատմել են մեծ թվով պայթուցիկ օբյեկտների պատճառով նախկինում ռազմական գործողություններ տեղի ունեցած տարածքներում գտնվելու վտանգի մասին, ինչպես նաև առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելու մեթոդների մասին:
Ռուս սպաները երեխաներին ցույց են տվել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հայտնաբերված պայթուցիկ օբյեկտների հիմնական տեսակների պատկերները, ինչպես նաև գործնականում բացատրել տուժածներին առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելու կանոնները:
Դպրոցում, որտեղ անցկացվել է դասը, նախկինում ռուս սակրավորները ստուգել էին պայթուցիկ առարկաների և չպայթած զինամթերքի առկայությունը, որից հետո երեխաները կարողացել են դասեր սկսել:
Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում խաղաղապահ առաջադրանքների իրականացման ընթացքում Ռուսաստանի զինված անձնակազմը 60 անգամ այցելել է երեխաներին՝ պատմության, հայրենասիրական գործողությունների և թեմատիկ ստեղծագործական հանդիպումների ինտերակտիվ դասեր անցկացնելու համար: Ընդհանուր առմամբ, այս միջոցառումներին մասնակցել է ավելի քան 5000 դպրոցականև ուսանող:

Российские миротворцы провели интерактивный урок в средней школе Мартунинского района
Военнослужащие миротворческого контингента были приглашены в среднею школу населенного пункта Сос Мартунинского района Нагорного Карабаха для проведения урока по соблюдению требований безопасности в период школьных каникул, передает Aysor.
Ученики средних и старших классов стали участниками интерактивного урока, в ходе которого военнослужащие российского миротворческого контингента рассказали школьникам о повышенной опасности нахождения в районах, где ранее шли боевые действия из-за большого количества взрывоопасных предметов, а также о способах оказания первой медицинской помощи.
Российские офицеры продемонстрировали детям изображения основных видов взрывоопасных предметов, встречающихся на территории Нагорного Карабаха, а также на практике объяснили правила оказания первой медицинской помощи пострадавшим.
Школа, в которой проходил урок, ранее была проверена российскими саперами на взрывоопасные предметы и неразорвавшиеся боеприпасы, после чего дети смогли приступить к занятиям.
За время выполнения миротворческих задач на территории Нагорного Карабаха российские военнослужащие около 60 раз приходили в гости к детям для проведения интерактивных уроков по истории, патриотических акций и тематических творческих встреч. В общей сложности в этих мероприятиях приняло участие более 5000 школьников и студентов.