Լավրովը գնահատել է Հայաստանում ընտրությունների արդյունքների ազդեցությունը Ղարաբաղում իրավիճակի վրա
Հայաստանում նոր են տեղի ունեցել խորհրդարանական ընտրություններ, դեռ վաղ է խոսել դրանց արդյունքների ազդեցության մասին Ղարաբաղում իրավիճակի վրա: Այս մասին այսօր հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում, գրում է Tass-ը։
«Ընտրությունները նոր են տեղի ունեցել: Դեռ անհասկանալի է, թե ինչպես են այս արդյունքները ազդելու քաղաքական կյանքի ձևավորման վրա նոր պայմաններում։ Սպասենք, մինչև այնտեղ կառավարություն կլինի», - ասել է Լավրովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես ընտրությունների արդյունքները Հայաստանում կազդեն տարածաշրջանում իրավիճակի կայունության վրա, փոխանցում է Panorama.am-ը:
«Մենք, համենայն դեպս, ելնում ենք նրանից, որ պատերազմը դադարեցրած եռակողմ պայմանագիրը, ինչպես նաև երկրորդ եռակողմ համաձայնագիրը՝ կոմունիկացիաների ապաշրջափակման, գործում են ու համապատասխանում են ներգրավված կողմերի շահերին», - ավելացրել է Լավրովը:
Շմիդտը պաշտպանել է Լավրովի դիրքորոշումը, ասելով, որ ընտրությունները նոր են տեղի ունեցել ու սպասում են դիտորդների ամբողջական զեկույցի հրապարակմանը։

Russian FM: Too Early to Speak About Armenian Elections’ Impacts on Situation in Karabakh
It is too early to speak about any impacts of the parliamentary elections in Armenia that were held just on Sunday on the situation in Nagorno-Karabakh, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on Monday after talks with OSCE Secretary General Helga Schmid, TASS news agency reported.
"Elections have just been held. So far, it is difficult to say how these results may tell on the outlay of political life in new conditions. Let us wait for a new government to be formed," he said when asked how the results of the Armenian elections could tell on the stability of the situation in the region, Panorama.am reports.
"At least, we believe that the trilateral agreement that stopped the war, as well as the second trilateral agreements that kicked off the process of agreeing concrete forms of establishing economic activities, blockade lifting are working in the interests of all parties concerned," he added, as quoted by the source.