Ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղի 150 ուխտավորի և բնակիչի ուղեկցել են Ամարասի և Գանձասարի քրիստոնեական վանքեր
Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման շրջանակում ռուս խաղաղապահները շարունակում են աջակցել Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղ կյանքի վերականգնմանը:
Ուխտավորները և տեղի բնակիչները ռուս խաղաղապահ զորախմբի ռազմական անձնակազմի ուղեկցությամբ այցելել են Ամարասի և Գանձասարի քրիստոնեական վանքեր:
«Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը պատասխանատու է վանք ուխտավորների ուղեկցման և անվտանգության ապահովման համար: Այսօր Ստեփանակերտ քաղաքից ուղեկցում էին ավելի քան 150 ուխտավորի», - ասել է խաղաղապահ զորքերի սպա Ալեքսանդր Կորոլևը:

Российские миротворцы сопроводили 150 паломников и жителей Нагорного Карабаха при посещении монастырей Амарас и Ганзасар
В рамках реализации трехстороннего заявления президента России, президента Азербайджана и премьер-министра Армении от 9 ноября 2020 года российские миротворцы продолжают оказывать содействие в восстановлении мирной жизни в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает пресс-служба минобороны РФ.
Паломники и местные жители Нагорного Карабаха в сопровождении военнослужащих российского миротворческого контингента посетили монастыри Амарас и Ганзасар.
"Центром гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента осуществляется сопровождение и обеспечение безопасности паломников в монастырь. Сегодня было сопровождено более 150 паломников из города Степанакерт", - офицер миротворческого контингента Александр Королев