Ռուսական կողմի հետ բանակցություններ են ընթանում սահմանին սահմանապահներ տեղակայելու ուղղությամբ. ԶՈՒ ԳՇ պետ
Գործընթացներն ընթանում են, երբ կլինի վերջնական որոշում, անպայման տեղյակ կպահենք, այս պահին վերջնական որոշում չկա, լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով ռուս սահմանապահների տեղակայմանը, ասաց Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը, հայտնում է Այսօր-ը։
Ավելի վաղ Գեղարքունիքի մարզպետը հայտնել էր, թե որոշում է ընդունվել, որ սահմանին պետք է տեղակայվեն ռուս սահմանապահներ, իսկ հայկական և հակառակորդի զորքերը պետք է հետ քաշվեն։
«Վերջնական որոշումը միայն մեր կողմից ցանկությունը չէ, դրան մասնակցում են նաև այլ կողմեր, դրա համար բանակցություններն ընթանում են։ Լինելու է այդպես, ինչպես նշեցիք, բայց վերջնական երբ կլինի, և տեխնիկական հարցերով լրացուցիչ կասենք», - ասաց Արտակ Դավթյանը։
Հարցին, թե ադրբեջանական կողմից համաձայնություն կա՞, ԳՇ պետը պատասխանեց, թե մենք մեր տարածքում Ադրբեջանին հարցնելու ոչինչ չունենք։
«Բանակցություններն ընթանում են ռուսական կողմի հետ, որովհետև կան հարցեր, մեր նպատակն է առանց բախումների մեր տարածքում հայտնված ադրբեջանական ստորաբաժանումների հետ քաշումն է», - ասաց Դավթյանը։

С Россией ведутся переговоры о размещении российских пограничников на границе с Азербайджаном: начальник ГШ ВС Армении
Ведутся переговоры с Россией о размещении российских пограничников на границе с Азербайджаном, на данный момент окончательного решения нет, заявил в беседе с журналистами начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян, передает Aysor.am.
Ранее губернатор Сюникской области заявил, что принято решение о размещении российских пограничников на границе, а войска противника и армянские войска будут отведены назад.
"Окончательное решение зависит не только от нашего желания, в этом процессе участвуют также другие стороны, поэтому ведутся переговоры. Будет так, как отметили, но когда будет принято окончательное решение, мы дополнительно сообщим о технических вопросах", - сказал Артак Давтян.
На вопрос, согласна ли с этим азербайджанская сторона, начальник ГШ ответил, что речь идет о нашей территории и нам не о чем спрашивать Азербайджан.
"Переговоры ведутся с российской стороной, наша цель – без столкновений достичь отвода азербайджанских ВС с нашей территории", - сказал Артак Давтян.