Ռոբերտ Քոչարյանը կվերցնի՞ պատգամավորական մանդատը՝ «հուլիսի վերջին մեծ սիրով կպատասխանենք»
Պատգամավորն անձեռնմխելի է, պատգամավորի կարգավիճակ ունեցողն անձեռնմխելի է, այս մասին դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը, հաղորդում է Aysor.am-ը:
«Պատգամավորն անձեռնմխելի է քրեական հետապնդումից առաջ, քրեական հետապնդման շարունակությունն ու դրա իրականացումը, բնակաբաար, ևս հատվում է ու բախվում է անձեռնմխելիության ինստիտուտի հետ», - ասաց նա։
Վարդևանյանի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ Ռոբերտ Քոչարյանը հանդիսանում է ընտրված պատգամավորի թեկնածու։
«Տվյալ դեպքում, ընտրված պատգամավորի թեկնածուն գրեթե նույնական ռեժիմն ունի պաշտպանվածության, ինչ արդեն իսկ պատգամավորը», - ասաց փաստաբանը։
Հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանը կվերցնի՞ պատգամավորական մանդատը, Արամ Վարդևանյանը պատասխանեց. «Պահպանեք այդ հարցը, հուլիսի վերջին մեծ սիրով կպատասխանենք»։
Նշենք, որ այսօրվա դատական նիստին դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտարարեց՝ մինչ այսօր պարզ չէ, թե ինչ կարգավիճակ ունեն Ռոբերտ Քոչարյանն ու Արմեն Գևորգյանը։
«Եթե նրանք ԱԺ պատգամավոր են համարվում, ապա դատարանը պետք է միջոցներ ձեռնարկի անձեռնմխելիության հաղթահարման ուղղությամբ», - ասաց դատավորը։
Հիշեցնենք՝ Ռոբերտ Քոչարյանը գլխավորում է «Հայաստան» դաշինքը, իսկ Արմեն Գևորգյանն զբաղեցնում է դաշինքի ընտրական ցուցակի 5-րդ հորիզոնականը։
Ռ․ Քոչարյանի և Ա․ Գևորգյանի կարգավիճակի մասին հստակ տեղեկություն ստանալու համար դատարանը 30 րոպե ընդմիջում հայտարարեց, որպեսզի պաշտպանական կողմը ներկայացնի «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը և մանդատները բաշխելու մասին ԿԸՀ որոշումը։
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը ներկայացրեց ԿԸՀ (27․06․2021 թ․) որոշումը հունիսի 20-ին կայացած ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քվեարկության արդյունքներն ամփոփելու մասին, որտեղ նկարագրված են քաղաքական ուժերի ստացած ձայների և համապատասխան տոկոսային հարաբերակցությունները, ինչպես նաև տրամադրվող մանդատների թվաքանակը։ Ըստ ԿԸՀ որոշման՝ «Հայաստան» դաշինքը ստացել է 29 մանդատ։
Պաշտպանը հիշեցրեց, որ ԿԸՀ որոշման հետ կապված «Հայաստան» դաշինքը պատրաստվում է դիմել ՍԴ։ Այսպիսով, հարցի վերջնական լուծման ժամկետը սպասվում է մոտավորապես հուլիսի 26-ին։
Այս հարցը հստակեցնելու համար դատական նիստը հետաձգվեց ավելի քան մեկ ամսով. հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց օգոստոսի 3-ին՝ ժամը 13։00-ին։

На вопрос, возьмет ли Роберт Кочарян депутатский мандат, мы с удовольствием ответим в конце июля: Арам Вардеванян
Депутат парламента обладает неприкосновенностью, заявил сегодня после заседания суда журналистам адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Вардеванян, передает Aysor.am.
"Депутат не может быть объектом уголовного преследования, продолжения уголовного преследования. Осуществление уголовного преследования противоречит институту неприкосновенности", - сказал Арам Вардеванян.
По словам Вардеваняна, на данный момент Роберт Кочарян является избранным кандидатом в депутаты.
В данном случае, избранный депутат пользуется таким же режимом защиты, как и депутат", - сказал он.
На вопрос, возьмет ли Роберт Кочарян депутатский мандат, Арам Вардеванян ответил: "На этот вопрос мы с удовольствием ответим в конце июля".
Отметим, что сегодня на судебном заседании судья Анна Данибекян объявила, что по сей день неясно, какой статус имеют Роберт Кочарян и Армен Геворкян.
"Если они считаются депутатами парламента, что суд должен предпринять меры для их  лишения неприкосновенности", - сказала судья.
Напомним, второй президент Армении Роберт Кочарян возглавляет блок "Армения", а Армен Геворкян занимает 5-е место в списке блока.
Суд объявил 30-минутный перерыв для предоставления четкой информации о статусе Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна, о предвыборном списке блока "Армения" и решении ЦИК Армении о распределении мандатов.
Адвокат Роберта Кочаряна Арам Вардеванян представил решение ЦИК, согласно которому блок "Армения" получил 29 мандатов.
Адвокат напомним, что блок "Армения" собирается обратиться в Конституционный суд в связи с решением ЦИК. Таким образом, окончательный срок решения этого вопроса ожидается приблизительно 26 июля.
Для уточнения этого вопроса судебное заседание отложено больше чем на один месяц. Следующее заседание состоится 3 августа, в 13:00.