Պետական գաղտնիք հրապարակելու գործոով Մովսես Հակոբյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննված քրեական գործով կատարված բազմակողմանի, օբեկտիվ և լրիվ քննության պայմաններում հիմնավորվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետը, երկարամյա ծառայության բերումով իրավասություն ունենալով ծանոթանալու պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններին, 2020 թվականի նոյեմբերի 19-ին հրապարակային հարցազրույցներից մեկի ժամանակ հրապարակել է ՀՀ կառավարության 13.03.1998թ. «ՀՀ պետական գաղտնիքի շարքը դասվող տեղեկությունների ցանկը հաստատելու մասին» N173 որոշմամբ նախատեսված պետական գաղտնիք հանդիսացող՝ սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի երկարաժամկետ կանխատեսումների ուղղությունները, զարգացման ծրագրերը բացահայտող, ինչպես նաև զինված ուժերի, այլ զորքերի և քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի կիրառման ծրագրերը, օպերատիվ ծրագրերը, մարտական կառավարման, տարբեր աստիճանի մարտական պատրաստականության բերելու վերաբերյալ փաստաթղթերը բացահայտող՝ ռազմական բնագավառի հույժ գաղտնի տեղեկություններ:
Գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում նախկին բարձրաստիճան զինվորականը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 306-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ենթադրյալ հանցագործություն կատարելու համար ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, և նրա նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց:
2021 թվականի հունիսի 29-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պետական գաղտնիքի հետ ծանոթանալու իրավունք ունեցող անձանց հորդորում է խստորեն պահպանել «Պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, քանի որ դրանք պաշտպանվում են պետության կողմից, և դրանց տարածումը կարող է ծանր հետևանքներ առաջացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար:
Միաժամանակ, տեղեկացվում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 306-րդ հոդվածը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում պետական գաղտնիքը դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ հրապարակելու համար, իսկ նույն հոդվածի ծանրացուցիչ մասի համար որպես պատիժ է նախատեսված ազատազրկում՝ երեքից յոթ տարի ժամկետով:

Мовсес Акопян - обвиняемый по делу о разглашении государственной тайны
Бывший начальник службы военного контроля министерства обороны Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян привлечен в качестве обвиняемого в рамках уголовного дела по факту разглашения государственной тайны.
"В рамках проведенного в следственном департаменте Службы национальной безопасности многостороннего, объективного и полноценного расследования обосновано, что бывший начальник службы военного контроля министерства обороны Армении, имея допуск к сведениям, содержащим государственную тайну, в ходе интервью 19 ноября 2020 года огласил строго секретные данные о направлениях долгосрочных прогнозов вооружений и боевой техники, программах развития, а также применения вооруженных сил, других войск и сил гражданской обороны, оперативных программах и приведении войск в различную степень боеготовности, которые являются государственной тайной согласно подписанному правительством решению № 173 решению "Об утверждении перечня сведений, отнесенных к государственной тайне" от 13 марта1998 года.
В результате полученных достаточных доказательств бывший высокопоставленный военный привлечен в качестве обвиняемого за совершение предполагаемого преступления, предусмотренного частью 1 статьи 306 Уголовного кодекса Армении. В его отношении избрана мера пресечения.
29 июня 2021 года уголовное дело с обвинительным заключением отправлено прокурору,29 июня 2021 года уголовное дело с обвинительным заключением отправлено прокурору, осуществляющему надзор за предварительным следствием, для подтверждения обвинения и передачи дела в суд.
Сообщается также, что статья 306 Уголовного кодекса Армении (разглашение государственной тайны) предусматривает уголовную ответственность за умышленное или по неосторожности разглашение сведений, содержащих государственную тайну. Деяния, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия, наказываются лишением свободы на срок от трех до семи лет" - говорится в сообщении.