ՍԴ-ում ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ դիմումների քննության օրը հուլիսի 9-ն է
Սահմանադրական դատարանը հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկող 4 քաղաքական ուժերի դիմումները կքննարկի հուլիսի 9-ին: Ինչպես հաղորդում է Սահմանադրական դատարանի կայքը, նիստը կմեկնարկի ժամը 11:00-ին:
Սահմանադրական դատարանը որոշել է միավորել ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու վերաբերյալ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների, «Զարթոնք» և «Հայոց հայրենիք» կուսակցությունների դիմումները, քանի որ դիմումները վերաբերվում են նույն հարցին: Բոլոր դիմումները միավորված կքննվեն նույն նիստում: Միավորված գործով զեկուցող է նշանակվել  ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանը:
Միավորված գործի դատաքննությունն անցկացվելու է բանավոր ընթացակարգով:
Որպես պատասխանող կողմ դատավարությանը ներգրավվելու  է ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, միավորված գործով որպես հարակից պատասխանողներ դատավարությանը ներգրավվելու են ՀՀ դատախազությունը, ՀՀ ոստիկանությունը և ՀՀ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը:

Известна дата проведения заседания КС по пересмотру итогов выборов
Конституционный суд  9 июля рассмотрит заявления четырех политических сил, оспаривающих результаты внеочередных парламентских выборов 20 июня. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт Конституционного суда, заседание начнется в 11:00.
Конституционный суд решил объединить заявления блоков "Армения", "Честь имею", партий "Пробуждение" и "Армянская Родина" об оспаривании результатов выборов, поскольку в них говорится об одном и том же вопросе. Все заявки будут рассматриваться совместно на одном заседании. Судья Эдгар Шатирян назначен докладчиком по объединенному делу.