ԱՄՆ-ն ողջունել է Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների ազատ արձակումն ու կոչ արել վերադարձնել մյուսներին
Միացյալ Նահանգները ողջունում են Ադրբեջանի կողմից հուլիսի 3-ին 15 հայ գերիների ազատ արձակումը և նրանց վերադարձը Հայաստան։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը:
«Մենք նաև ողջունում ենք մարդասիրական ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով Ադրբեջանին տեղեկություններ փոխանցելու Հայաստանի որոշումը։
Այս գործողությունները հաջորդեցին հունիսի 12-ին Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների ազատ արձակմանը և մարդասիրական ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով տեղեկություններ տրամադրելու Հայաստանի որոշմանը։ ԱՄՆ աջակցությամբ իրականացված այս քայլով, որին իր նպաստն էր բերել Վրաստանը, հիմք դրվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա համագործակցությանը։ Միացյալ Նահանգները նաև գնահատում է տարածաշրջանային կայունությանն աջակցելուն ուղղված Ռուսաստանի ջանքերը։
Միացյալ Նահանգները շարունակում է կոչ անել վերադարձնել բոլոր գերիներին և փոխանակել հակամարտության շրջաններում արդյունավետ ականազերծում իրականացնելու համար անհրաժեշտ բոլոր տեղեկությունները։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել համագործակցությանն ու տարածաշրջանում դեռևս չլուծված հարցերի կարգավորմանը։
Մենք նաև շարունակում ենք հորդորել Հայաստանին ու Ադրբեջանին վերականգնել առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ բանակցելով հակամարտության համապարփակ ու կայուն քաղաքական կարգավորումը», - ասված է հայտարարության մեջ։

Вашингтон поприветствовал освобождение 15 армянских пленных
США приветствуют освобождение и возвращение 15 армянских пленных из Азербайджана, а также решение Армении передать Азербайджану сведения, облегчающие процесс гуманитарного разминирования. Об этом говорится в заявлении посольства США в Армении.
Эти действия, как говорится в сообщении, последовали за освобождением 12 июня армянских пленных и после передачи Азербайджану Арменией сведений, облегчающих процесс гуманитарного разминирования.
"Этим шагом, осуществленным при содействии США и Грузии, была заложена основа для дальнейшего сотрудничества между Арменией и Азербайджаном. США также ценят усилия России, направленные на содействие региональной стабильности. США призывают вернуть всех пленных и обменяться всеми необходимыми сведениями для осуществления процесса гуманитарного разминирования", - говорится в заявлении посольства.
В нем также отмечено, что США готовы содействовать сотрудничеству и урегулированию еще нерешенных в регионе вопросов. Посольство США также призвало Армению и Азербайджан восстановить содержательные переговоры в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ на предмет всеобъемлющего и стабильного политического урегулирования конфликта.