Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Կազանի գագաթնաժողովը. Սերժ Սարգսյանի հոդվածը 10 տարի անց
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Կազանի նշանավոր գագաթնաժողովից (որտեղ Հայաստանին ու Ադրբեջանին մեկ քայլ էր բաժանում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման սկզբունքների համաձայնեցումից) 10 տարի անց Sputnik Արմենիային է փոխանցել հեղինակային հոդվածը 2018-ին նախորդած ու հաջորդած իրադարձությունների վերաբերյալ։ Հոդվածը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ։
2020-ի աշնանը Ադրբեջանի չարանենգ ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ և այդ 44-օրյա պատերազմի արդյունքները ստիպում են մեկ անգամ ևս բարձրաձայնել հայկական դիվանագիտության այն մոտեցումները, որոնցով առաջնորդվում էր հայկական պետությունը և միջազգային մակարդակով ըմբռնում և աջակցություն ստանում մինչև 2018-ի ապրիլը: 2018-ին Երևանի և այլ քաղաքների փողոցներում զանգվածային բողոքի ցույցերը, որոնք խրախուսվում էին ինչպես ներսից, այնպես էլ դրսից, Հայաստանում իշխանության բերեցին մարդկանց, որոնք իրենց անխոհեմ և անպատասխանատու գործողություններով Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականորեն բարդ տարածաշրջանում գործարկեցին վառոդի տակառի ժամանակաչափը. տակառը պայթեցվեց 2020 թվականի սեպտեմբերին:
Ես կփորձեմ ներկայացնել բարդ դիվանագիտական ​​աշխատանքի հիմնական պարամետրերը, որը նախորդել էր 2011 թվականի հունիսի 24-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների Կազանի գագաթնաժողովին, որը կարող էր դառնալ, բայց չդարձավ շրջադարձային կետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում:
Ի՞նչ նախորդեց Կազանի գագաթնաժողովին
Կազանի գագաթնաժողովին նախորդեց գրեթե երեք տարվա ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների (Ռուսաստան, ԱՄՆ և Ֆրանսիա) և հատկապես Ռուսաստանի նախագահի ու արտաքին գործերի նախարարի միջնորդությամբ ինտենսիվ բանակցային գործընթացը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ:
Տեղի են ունեցել իմ 14 հանդիպումները Ադրբեջանի նախագահի հետ՝ երկկողմ և եռակողմ (Ռուսաստանի նախագահի հետ համատեղ) ձևաչափերով, ինչպես նաև երեք տասնյակ հանդիպումներ արտգործնախարարների մակարդակով:
Բանակցությունների ընթացքում ծավալուն աշխատանք է տարվել հակամարտության կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնեցման ուղղությամբ, որի նախագիծը համանախագահները կողմերին են ներկայացրել 2007 թվականի նոյեմբերին Մադրիդում ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման շրջանակներում: Այս քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում մենք Կազանի գագաթնաժողովին եկանք հիմնովին համաձայնեցված նախագծով, որը պարունակում էր մի շարք էական փոփոխություններ՝ համեմատած 2007-ի Մադրիդյան նախնական փաստաթղթի հետ:
Մեջբերեմ այդ աշխատանքի ցուցիչ արդյունքներից մեկը. 2007թ. Մադրիդյան փաստաթղթում առաջարկվում էր Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակը որոշել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամքի ազատ արտահայտումն արտացոլող պլեբիսցիտի միջոցով։ Միևնույն ժամանակ, հղում էր կատարվում Արևմտյան Սահարայի հարցով միջազգային դատարանի 1975թ. խորհրդատվական եզրակացությանը, ինչը Բաքվում գնահատում էին որպես «նեվերենդում» անվանելու առիթ՝ նկատի ունենալով, որ այն երբեք չի կայանա, ինչպես և Արևմտյան Սահարայում: Միևնույն ժամանակ ադրբեջանական կողմը պնդում էր, որ ցանկացած դեպքում պլեբիսցիտը չի կարող պարտադիր ուժ ունենալ: Իսկ 2011թ. Կազանյան փաստաթղթում ոչ միայն անդրադարձ չկար Արևմտյան Սահարայի օրինակին, այլև շեշտվում էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակը կորոշվի ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո անցկացվող համաժողովրդական ​​քվեարկության միջոցով, որը կարտացոլի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամքի ազատ արտահայտումը և կունենա իրավական պարտադիր բնույթ»: Այս ձևակերպումը գործնականում կանխորոշում էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող մնալ Ադրբեջանի կազմում, և դա բոլորը հասկանում էին:
Հակամարտություններով զբաղվող փորձագետները գիտեն, որ սեցեսիոն բնույթի հակամարտությունների ճնշող մեծամասնությունն ավարտվում է նորանկախ պետության լեգիտիմացմամբ ոչ թե այն պատճառով, որ նախկին մետրոպոլիան տալիս է իր համաձայնությունը, այլ ավելի շուտ այն պատճառով, որ միջազգային հանրության մակարդակով այդ հարցում կոնսենսուս է ձեռք բերվում: Եվ այդպիսի անջատման ամենաժողովրդավարական ճանապարհը հանրաքվեի անցկացումն է՝ կամքի ազատ արտահայտմամբ, որի հնարավորությանը մենք հասանք 2011 թվականին:
Հայաստանը բազմիցս շեշտել է, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության հնարավոր չէ հասնել համապարփակ և երկարաժամկետ կարգավորման: Եվ դա արտացոլվեց Կազանյան փաստաթղթի նախաբանում, որտեղ նշվում էր խաղաղ կարգավորման համաձայնագրի նախագծի նախապատրաստման գործում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների մասնակցության մասին: Մադրիդյան տարբերակում այս դրույթը բացակայում էր: Ավելին, եթե 2007-ի նոյեմբերի տեքստում առաջարկվում էր խաղաղ համաձայնագրի մշակման աշխատանքները սկսել երկու երկրների նախագահների կողմից հիմնական սկզբունքները հաստատվելուց անմիջապես հետո, ապա Կազանյան տարբերակում շեշտվում էր, որ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի վրա աշխատանքները կսկսվեն բոլոր կողմերի կողմից Հիմնարար սկզբունքների հաստատումից հետո, այսինքն՝ դա ենթադրում էր հաստատում, այդ թվում ՝ Լեռնային Ղարաբաղի կողմից: Համանախագահները հավատարիմ էին այս մոտեցմանը մինչ 2018-ի ապրիլը:
Դիվանագիտությունը գործընթաց է, որը չի հանդուրժում սնապարծներին և պոպուլիստներին: Երբ Հայաստանի պոպուլիստ նորառաջնորդը 2018-ի մայիսին, համաժողովրդական աջակցությունից արբեցած, սկսեց հայտարարել, որ չի բանակցելու առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության, համանախագահները դա որոշակի տարակուսանքով ընդունեցին: Իսկ այսօր, երբ Ալիևը հայտարարում է, որ «Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող տարածքային միավոր գոյություն չունի», Հայաստանի իշխանությունները լռում են՝ բերանները ջուր առած:
Կազանի փաստաթղթում կատարվել են շուրջ երեք տասնյակ այլ փոփոխություններ: Միանշանակ, այն մեր երազանքների փաստաթուղթը չէր, բայց կարող էր կոնսենսուսային դառնալ թե՛ կողմերի, թե՛ երեք առաջատար տերությունների ՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի համանախագահների համար:
Կարևոր է շեշտել, որ որպես կարգավորման հիմք պահպանվել են դեռևս Մադրիդում ներկայացված միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքները՝ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք: Առաջ անցնելով՝ ես կցանկանայի այստեղ հատուկ շեշտել, որ 2018թ. դեկտեմբերին՝ Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին, նոր իշխանությունները գնացին անհավատալի արկածախնդրության՝ երկրորդ պլան մղելով վերոհիշյալ երեք սկզբունքները և համաձայնելով լուծել հակամարտությունը վերացական «արդարության սկզբունքի» հիմքով, ինչով փաստացի խաչ քաշեցին 2000-ականների սկզբից տարվող ամբողջ դիվանագիտական ​​աշխատանքների վրա և մոտեցրին 2020թ. պատերազմը:
Կազանի գագաթնաժողովին նախորդող երեք տարիների ընթացքում, ի աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, Լ'Աքվիլայում, Մուսկոկայում և Դովիլում ընդունվել են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ղեկավարների համատեղ հայտարարությունները, ԵԱՀԿ Աստանայի գագաթնաժողովում՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հնգակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների երեք հայտարարությունները Մայնդորֆում, Աստրախանում և Սոչիում: Մենք ողջունեցինք այս բոլոր հայտարարությունները և պատրաստակամություն հայտնեցինք շարունակել բանակցությունները կարգավորման շուրջ՝ դրանցում պարունակվող առաջարկությունների հիման վրա: Միջազգային միջնորդների շրջանում որոշակի դրական ակնկալիքներ դրսևորվեցին:
Ո՞վ ձախողեց Կազանի գագաթնաժողովը
Կազանում գագաթնաժողովն անցկացվեց Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ, իսկ նախագահներ Բարաք Օբաման և Նիկոլա Սարկոզին օգտագործեցին իրենց ողջ քաղաքական կշիռը՝ զորակցություն հայտնելով գալիք գագաթնաժողովին: Դրանից մեկ ամիս առաջ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ղեկավարները մայիսի 26-ին Դովիլի գագաթնաժողովում հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ` կոչ անելով Ադրբեջանին և Հայաստանին Կազանի հանդիպմանը «ավարտին հասցնել» կարգավորման հիմնարար սկզբունքների նախագծի մասին համաձայնագիրը, «պատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության, ոչ թե պատերազմի», որով միանշանակ զգուշացնում էին Բաքվին (ինչպես նաև Անկարային, որը բացահայտորեն իր կրտսեր դաշնակցին դրդում էր առճակատման): Այստեղ, իհարկե, պետք է հատկապես նշել Դ.Ա.Մեդվեդևի և Ս.Վ. Լավրովի ջանքերը, որոնք առավելագույն հետևողական ջանքեր գործադրեցին` փորձելով կողմերի դիրքորոշումները մերձեցնել, գտնել ընդունելի ձևակերպումներ:
Կազանում ներկայացված տեքստը գործնականում արդեն համաձայնեցված էր կողմերի միջև, և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, հունիսի 20-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին ուղղված նամակում նշում էր, որ, ինչպես պայմանավորված է, առաջիկա հանդիպմանը կողմերը նոր փոփոխություններ չեն առաջադրելու Հիմնարար սկզբունքների տեքստում:
Նախագահ Օբաման հունիսի 23-ին իմ և Ի. Ալիևի հետ հեռախոսազրույցներում, ինչպես նաև Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին նույն օրը մեզ ուղարկած գրավոր ուղերձներում մեզ հորդորում էին հավանություն տալ Կազանում ներկայացված փաստաթղթին: Կազանի հանդիպման նախօրեին ելույթ ունենալով Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում՝ ես հայտարարեցի, որ Կազանում դրական արդյունքներ կարելի է ակնկալել, եթե Ադրբեջանը նոր փոփոխություններ չառաջարկի:
Չնայած միջազգային հանրության մեծ սպասումներին՝ Կազանի գագաթնաժողովի ժամանակ չհաջողվեց բեկման հասնել, քանի որ վերջին պահին Ի. Ալիևը տասից ավելի փոփոխություններ առաջարկեց՝ հիմնականում արդեն համաձայնեցված տեքստում։ Դա նշանակում էր նախորդ երեք տարիների ինտենսիվ աշխատանքի ձախողում։ Կազանում Ադրբեջանը փաստացի մարտահրավեր նետեց միջազգային հանրությանը։ Միջազգային միջնորդները լրջորեն հիասթափված էին Բաքվի այդօրինակ մոտեցումից և Ալիևից հարցնում էին, թե ինչպես նա կարող է, արդեն որերորդ անգամ, հրաժարվել ձեռք բերված պայմանավորվածություններից։ Ադրբեջանի նմանօրինակ վարքագիծը չէր ամրապնդում նրա դիրքերը բանակցային գործընթացում, այլ հակառակը։
Եվ պատահական չէ, որ համանախագահների ու Հայաստանի մոտեցումները ավելի ու ավելի համահունչ էին դառնում, ինչի մասին մենք բազմիցս հայտարարել ենք։ Միջազգային հանրությունն ու Հայաստանը գործնականում սկսել էին խոսել նույն լեզվով. խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումը՝ հիմնված  Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչման ու իրացման և նրա անվտանգության երաշխիքների վրա, այլընտրանք չունի։
Կազանից հետո
Չնայած Կազանում Ադրբեջանի կողմից նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մերժմանը՝ համանախագահ երկրները և հատկապես Ռուսաստանը շարունակում էին լուծումներ գտնելուն միտված ակտիվ աշխատանքը կողմերի հետ:
2011 թվականից հետո՝ մինչև 2018 թվականը, շարունակվում էին ինտենսիվ բանակցությունները. 10 գագաթնաժողով, արտգործնախարարների երեք տասնյակից ավելի հանդիպումներ, համանախագահների տասնյակ ուղևորություններ դեպի Բաքու, Ստեփանակերտ և Երևան: Ընդ որում, Կազանյան փաստաթղթում առկա բոլոր տարրերը, որոնք վերաբերում էին վերջնական կարգավիճակին, միջանկյալ կարգավիճակին, անվտանգության երաշխիքներին, միջանցքին և այլ դրույթներին, չնայած ադրբեջանական կողմի դժգոհությանը, միջազգային միջնորդների պնդմամբ մնում էին բանակցային գործընթացի կենտրոնում։
Փաստացիորեն, նաև Կազանից հետո ձախողվելով դիվանագիտական ճակատում ՝ Ադրբեջանը գնաց հակամարտության գոտում լարվածության սրման՝ հույս ունենալով, որ այդ կերպ կկարողանա ստիպել հայկական կողմերին պակաս պահանջկոտ լինել կամ էլ հրահրել միջնորդների ճնշումը Հայաստանի նկատմամբ։ Այդ փուլի գագաթնակետը դարձան 2016-ի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ ագրեսիվ գործողությունները՝ շփման գծի ողջ երկայնքով։ Հաջորդիվ, երբ նաև այս ագրեսիան ձախողվեց և ռազմական գործողությունների չորրորդ օրը Բաքուն Մոսկվայի միջոցով հրադադար խնդրեց, ադրբեջանական դիվանագիտությունը փորձում էր ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ կենտրոնակայաններում առաջ քաշել այն գաղափարը, թե իբր հրադադարի բանավոր պայմանավորվածությունը իրենից ներկայացնում էր «նոր համաձայնագիր»՝ գործընթացի լուսանցքում թողնելով Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին։ Չգիտես ինչու, Հայաստանի ընդդիմադիրները, որոնք այսօր գտնվում են իշխանության ղեկին, մեզ մեղադրում էին նույն բանում։ Եվ հետագայում 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի մասին ադրբեջանական խոսույթը հայկական քաղաքական դաշտ բերելու փորձերը, չգիտես ինչու, դարձան նոր իշխանությունների հիմնական նպատակը։ Հատկանշական է, որ համանախագահները միանգամից արձագանքեցին՝ պաշտոնական նամակներ ուղղելով ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ քարտուղարություններ, հետագայում նաև մի շարք համատեղ հայտարարություններ անելով, որոնցում ընդգծվում էր, որ 2016-ի բանավոր համաձայնությունը ոչ միայն չի չեղարկում 1994-95թթ. Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը, այլև հրամայական է դարձնում դրանց անվերապահ կատարումը։
Այսպիսով, 2016-ի ապրիլյան պատերազմը նույնպես Ադրբեջանին չմոտեցրեց իր նպատակին ո՛չ քաղաքական, ո՛չ էլ ռազմական առումով: Նրանց չհաջողվեց ուժային միջոցներով պարտադրել իրենց մոտեցումները բանակցային գործընթացի շրջանակներում: 2016-ի մայիսին Վիեննայում, 2016-ի հունիսին՝ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթնաժողովների արդյունքները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետագա բազմաթիվ հայտարարությունները վերահաստատում են դա:
Ադրբեջանը բանակցային գործընթացում իրեն ավելի ու ավելի էր փակուղի մտցնում։ Ընդ որում, հրադադարի բազմակի խախտումների, բանակցային գործընթացը տորպեդահարելու միջոցով Ադրբեջանը պարբերաբար Երևանին հրահրում էր հրաժարվել բանակցություններից, որպեսզի խաղաղ գործընթացի տապալման մեղքը գցի Հայաստանի վրա։ Սակայն ադրբեջանական կողմին դա ոչ մի կերպ չէր հաջողվում։ Թվում էր՝ Ադրբեջանը ինքն իրեն անելանելի վիճակում է դրել՝ հակադրվելով ոչ միայն Հայաստանին, այլև միջազգային միջնորդներին։ Մյուս կողմից՝ մեկ անգամ չէ, որ Հայաստանը հրապարակավ հայտարարել էր, որ պատրաստ է շարունակել բանակցությունները ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների առաջարկների հիման վրա։
Ես բազմիցս բարձրաձայնել եմ (օրինակ՝ համաշխարհային առաջատար բուհերի հայ շրջանավարտներին ուղղված նամակում), որ 2018-ին ինքս ինձ համար բարդ որոշում եմ կայացրել մնալ իշխանության ղեկին՝ վարչապետի կարգավիճակով և ընթացող բանակցային գործընթացը հասցնել «արժանապատիվ հանգուցալուծման»։ Պատրաստ լինելով ինձ վրա վերցնելու պատմական պատասխանատվություն՝ ես ուզում էի հաջորդ սերունդներին թողնել անվտանգ և ծաղկուն, հարևանների հետ խաղաղության մեջ ապրող երկու հայկական պետություն։ 2018թ. գարնանը մենք դրա համար ունեինք բոլոր նախադրյալները. առկա էր համանախագահների հետ փոխըմբռնում, համանախագահների հովանու ներքո մշակված փաստաթղթեր, որոնք ճանապարհ էին հարթում դեպի ողջամիտ և արժանապատիվ փոխզիջում, և ամենակարևորը՝ այդ նպատակին հասնելու ճանապարհին ժողովրդի միասնական կամքը։
Սակայն անպատասխանատու պոպուլիստներն ու նրանց արտասահմանյան հովանավորները, որոնք մինչև հիմա մեր ժողովրդի մի մասին մոլորության մեջ են պահում, այդ ժամանակ կարողացան կաթվածահար անել մեր պետականության հիմքերը, թուլացնել երկիրը և 2018-ի ապրիլ-մայիսի կեղծ հեղափոխական փողոցային բողոքի ալիքի վրա խորապես պառակտել մեր հասարակությունը։ Իսկ դա միանգամից նոր շունչ հաղորդեց Ադրբեջանի դիվանագիտությանը այնպիսի պայմաններում, երբ թվում էր, թե Ադրբեջանը ինքն իրեն անելանելի վիճակում է դրել՝ հակադրվելով ոչ միայն Հայաստանին, այլև միջազգային միջնորդներին։ Սկսած 2018թ. մայիսից՝ Հայաստանի նոր իշխանության կոպտագույն դիվանագիտական վրիպումների, անխոհեմ հայտարարությունների ու գործողությունների արդյունքում իրավիճակը սկսվեց փոփոխվել ոչ հոգուտ Երևանի, որը միջազգային հանրության աչքերում սկսեց դիտարկվել որպես բանակցային գործընթացի ապակառուցողական կողմ։ Բաքուն ստացավ այն, ինչ իրեն չէր հաջողվում տասնամյակներ շարունակ՝ որպես կազուս բելլի (casusbelli - պատերազմի առիթ) Հայաստանին մեղադրել բանակցություններից հրաժարվելու մեջ։
Ես բազմիցս խոսել եմ 2020-ի սեպտեմբերին Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված հանցավոր պատերազմի հետևանքների, դրանում պարտության պատճառների մասին, այն մասին, թե ինչու հնարավոր չեղավ կանխել, դադարեցնել այն, ռազմական հրեշավոր սխալների մասին, բայց դրա խոր ուսումնասիրությունն ու ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքերի որոնումը առանձին թեմա է:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը հնարավոր չէ կարգավորել առանց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին անկյունաքարային խնդրի՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հարցի լուծման։ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում։ Կարգավորման համար միջնորդության միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափ հանդիսացող համանախագահների 2020 թ. դեկտեմբերի 3-ի հայտարարությունը ճիշտ ուղղությամբ շատ կարևոր ազդանշան է։
Միջազգային հանրությունը չպետք է ճանաչի թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքները, այլ պետք է ջանքեր գործադրի հասնելու համար իրական, համապարփակ և երկարաժամկետ կարգավորման:
Հայաստանի ներկա ղեկավարությունը, որն իշխանությունը պահպանելու համար պատրաստ է ամեն ինչի, փորձում է իր անխոհեմ գործողությունների արդյունքում Հայաստանի ու Արցախի կրած հսկայական, ողբերգական կորուստների պատասխանատվությունը գցել «նախկինների», համանախագահների, Աստված գիտի, թե էլ ում վրա։ Ակնհայտ է, որ այս իշխանությունների վրա հնարավոր չէ դնել ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու, առավել ևս մեր ժողովրդի և պետության ապագայի պատասխանատվությունը։
Որոշ ուժեր՝ առաջին հերթին ադրբեջանաթուրքական տանդեմը, փորձում են առավելագույնս կապիտալիզացնել Հայաստանի և Արցախի դեմ վերջին ագրեսիայի հետևանքներն ու արդյունքները, հայ հասարակությանը պարտադրել, այսպես կոչված, «նոր իրողությունները»՝ որպես տարածաշրջանում կայացած փաստ։ Սակայն Հարավային Կովկասի ապագան, տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության հաստատումը չեն կարող կառուցվել հայ ժողովրդի ազգային շահերի անտեսման վրա։ Հայաստանի գործող իշխանությունների համար, որոնք սեփական դիրքերը պահպանելու համար Հայաստանն ու Արցախը դարձրել են տարածաշրջանում սակարկությունների առարկա, սա երկրորդական է թվում։ Սակայն Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի հայերի, մեր ժողովրդի համար սա առաջնային խնդիր է։

Саммит в Казани по Нагорному Карабаху: статья Сержа Саргсяна 10 лет спустя
Третий президент Серж Саргсян спустя 10 лет после известного саммита в Казани, где Армения и Азербайджан были в шаге от согласования принципов урегулирования карабахского конфликта, передал Sputnik Армения авторскую статью с размышлениями о событиях до и после 2018 года.
Статья приводится полностью
Вероломная агрессия Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики осенью 2020 года и результаты этой 44-дневной войны делают необходимым еще раз озвучить подходы армянской дипломатии, которыми Армянское государство оперировало и получало понимание и поддержку на международном уровне вплоть до апреля 2018 года. Массовые протесты на улицах Еревана и других городов в 2018 году, поощряемые как изнутри, так и извне, привели к власти в Армении людей, которые своими бездумными и безответственными действиями включили таймер пороховой бочки в геополитически сложном регионе Южного Кавказа, который был взорван в сентябре 2020 года.
Я попытаюсь изложить основные параметры многосложной дипломатической работы, предшествовавшей Казанскому саммиту президентов России, Армении и Азербайджана 24 июня 2011 года, который мог стать, но не стал поворотным в урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Что предшествовало Казанскому саммиту?
В течение почти трёх лет до саммита в Казани при посредничестве стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ (Россия, США и Франция) и особенно президента и министра иностранных дел России шёл интенсивный переговорный процесс по нагорно-карабахскому урегулированию. Состоялось 14 двусторонних и трёхсторонних (совместно с российским президентом) моих встреч с президентом Азербайджана, три десятка встреч на уровне министров иностранных дел. В ходе переговоров была проделана объемная работа над согласованием Основных принципов урегулирования конфликта, проект которых был передан сторонам сопредседателями в ноябре 2007 г. на полях министерской встречи ОБСЕ в Мадриде. В результате этой кропотливой работы мы пришли к саммиту в Казани с принципиально согласованным проектом, который содержал ряд сущностных изменений по сравнению с первоначальным мадридским документом 2007 года.
Приведу один из показательных результатов этой работы: в мадридском документе 2007 года окончательный правовой статус Нагорного Карабаха предлагалось определить путём плебисцита, выражающего свободное волеизъявление населения Нагорного Карабаха. При этом делалась ссылка на Консультативное заключение Международного Суда для Западной Сахары 1975 года, что в Баку расценивали как повод называть это "неверендумом", подразумевая, что он никогда не состоится, как и в Западной Сахаре, и при этом отмечали, что в любом случае "плебисцит" не может иметь обязательной силы. А в казанском документе 2011 года не только отсутствовала ссылка на Западную Сахару, но подчёркивалось, что "окончательный правовой статус Нагорного Карабаха будет определён путём проведения под эгидой ООН или ОБСЕ всенародного голосования, выражающего свободное волеизъявление населения Нагорного Карабаха и имеющего юридически обязательный характер". Такая формулировка практически предопределяла, что Нагорный Карабах не может остаться в составе Азербайджана, и это понимали все.
Специалисты-конфликтологи знают, что сецессионные конфликты в абсолютном большинстве случаев заканчиваются легитимизацией нового независимого государства не потому, что бывшая метрополия даёт на это согласие, а скорее потому, что консенсус по этому поводу достигается на уровне международного сообщества. А самый демократический путь к такому отделению – это проведение референдума - свободного волеизъявления, к чему мы пришли к 2011 году.
Армения неоднократно подчёркивала, что всеобъемлющего и долгосрочного урегулирования невозможно достичь без участия Нагорного Карабаха. И это было отражено в преамбуле казанского документа, где отмечалось об участии представителей Нагорного Карабаха в подготовке проекта соглашения о мирном урегулировании. Это положение отсутствовало в мадридском варианте. Более того, если в тексте от ноября 2007 года предлагалось начать работу по выработке мирного соглашения сразу же после одобрения обоими президентами принципов, то в казанском варианте подчёркивалось, что работа над проектом мирного соглашения начнётся после одобрения всеми сторонами Основных принципов. То есть имелось в виду одобрение, в том числе со стороны Нагорного Карабаха. Этого подхода сопредседатели придерживались вплоть до апреля 2018 года.
Дипломатия – это процесс, который не терпит хвастунов и популистов. Когда новый популистский лидер Армении в мае 2018 года, одурманенный народной поддержкой, стал заявлять, что он не будет вести переговоры без участия Нагорного Карабаха, сопредседатели восприняли это с определённым недоумением. А сегодня, когда Алиев заявляет, что "нет территориальной единицы под названием Нагорный Карабах", власти в Армении молчат, набрав в рот воды.
В казанский документ было внесено порядка трёх десятков других изменений. Однозначно, это не был документ нашей мечты, но он мог стать консенсусным и для сторон, и для сопредседателей трёх ведущих держав - России, Франции и США.
Важно подчеркнуть, что в качестве основы для урегулирования сохранялись представленные ещё в Мадриде три принципа международного права: неприменения силы или угрозы ее применения, территориальной целостности и права народов на самоопределение. Забегая вперед, хотелось бы особо акцентировать, что к декабрю 2018 года, накануне внеочередных парламентских выборов в Армении, новые власти пошли на невероятную авантюру, отодвинув на второй план три вышеназванных принципа, выдвинув в качестве основы урегулирования конфликта абстрактный "принцип справедливости", чем фактически поставили крест на всей дипломатической работе с начала 2000-х годов и приблизили войну 2020 года.
За три года до саммита в Казани в поддержку нагорно-карабахского урегулирования были приняты совместные заявления лидеров России, США и Франции в Л"Аквиле, Мускоке и Довиле, пятистороннее заявление руководителей России, США, Франции, Армении и Азербайджана на саммите ОБСЕ в Астане, а также три заявления президентов России, Армении и Азербайджана в Майндорфе, Астрахани и Сочи. Мы приветствовали все эти заявления и выразили свою готовность продолжить переговоры по урегулированию на основе содержащихся в них предложений. У международных посредников появились определённые позитивные ожидания.
Кто провалил саммит в Казани?
Саммит в Казани проводился по инициативе президента России Д.А.Медведева, а президенты Б.Обама и Н.Саркози использовали весь свой политический вес, выразив свою поддержку предстоящему саммиту. За месяц до этого лидеры России, США и Франции 26 мая на саммите в Довиле выступили с совместным заявлением с призывом к Азербайджану и Армении "завершить" на казанской встрече согласование проекта Основных принципов урегулирования "подготовить народы к миру, а не войне", чем недвусмысленно предупреждали Баку (а также Анкару, которая открыто подталкивала своего младшего союзника к конфронтации). Здесь, конечно, особенно следует отметить усилия Д.А.Медведева и С.В.Лаврова, которые приложили максимум последовательных усилий, пытаясь сблизить позиции сторон, найти приемлемые формулировки.
Текст, представленный в Казани, был практически уже согласован между сторонами, и министр иностранных дел России С.В.Лавров в письме, адресованном 20 июня министрам иностранных дел Армении и Азербайджана, отмечал, что, как и договорились, на предстоящей встрече стороны не будут выдвигать новые поправки к тексту Основных принципов. Президент Обама 23 июня в телефонных разговорах, проведенных со мной и И.Алиевым, а также президент Франции Н.Саркози в направленных нам в тот же день письменных посланиях настоятельно призвали одобрить документ, представленный в Казани. Выступая на Парламентской ассамблее Совета Европы в Страсбурге накануне казанской встречи, я заявил, что можно будет ожидать позитивных результатов в Казани, если Азербайджан не предложит новые поправки.
Несмотря на повышенные ожидания международного сообщества, на Казанском саммите не удалось достичь прорыва, поскольку в последний момент И.Алиев предложил более десяти поправок в текст, который в основном уже был согласован. Это означало провал всей интенсивной работы предыдущих трех лет. Фактически, в Казани Азербайджан бросил вызов международному сообществу. Международные посредники были серьёзно разочарованы таким подходом Баку и спрашивали у Алиева, как он может, уже в который раз, отказываться от достигнутых договорённостей. Такое поведение Азербайджана никак не укрепляло его позиции в переговорном процессе, а наоборот. И не случайно, что подходы сопредседателей и Армении становились всё более и более созвучными, о чём мы неоднократно заявляли. Международное сообщество и Армения стали говорить практически на одном языке: исключительно мирное урегулирование проблемы, основанное на международном признании и реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и гарантиях его безопасности, не имеет альтернативы.
После Казани
Несмотря на отказ Азербайджана в Казани от ранее достигнутых договорённостей, страны-сопредседатели и особенно Россия, продолжили активную работу со сторонами, направленную на нахождение развязок.
После 2011 и до 2018 года продолжались интенсивные переговоры: 10 саммитов, более трёх десятков встреч министров иностранных дел, десятки поездок сопредседателей в Баку, Степанакерт и Ереван. Причём все элементы, касающиеся окончательного статуса, промежуточного статуса, гарантий безопасности, коридора и других положений, содержащихся в казанском документе, несмотря на недовольство азербайджанской стороны, по настоянию международных посредников оставались в центре переговорного процесса.
Фактически, провалившись и после Казани на дипломатическом треке, Азербайджан пошел на эскалацию напряжённости в зоне конфликта, надеясь, что таким образом сможет заставить армянские стороны быть менее требовательными, или же форсировать давление посредников на Армению. Кульминацией этого этапа стали широкомасштабные агрессивные действия против Нагорного Карабаха вдоль всей линии соприкосновения в апреле 2016 года. Позже, когда и эта агрессия провалилась, и Баку через Москву запросил перемирие на четвёртый день военных действий, азербайджанская дипломатия попыталась в штаб-квартирах ООН и ОБСЕ провести идею, что устная договоренность о прекращении огня, достигнутая в Москве, знаменовала "новое соглашение", оставив за скобками процесса власти Нагорного Карабаха.
Почему-то и армянские оппозиционеры, ныне находящиеся у власти, обвиняли нас в том же. И впоследствии попытки привнести азербайджанские нарративы про апрельскую войну 2016 года на армянское политическое поле почему-то стали главной целью новых властей. Примечательно, что сопредседатели сразу же среагировали, направив официальные письма в секретариаты ООН и ОБСЕ и в последующем сделав ряд совместных заявлений. В них подчёркивалось, что устная договорённость от 5 апреля 2016 г. не только не отменяет трёхсторонние бессрочные соглашения 1994-95 гг. между Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией, но и делает императивом их безусловное выполнение.
Таким образом, и апрельская война 2016 года не приблизила Азербайджан к своей цели – ни в политическом, ни в военном отношении. Силовыми методами навязать свои подходы в рамках переговорного процесса им не удалось. Результаты саммитов в Вене в мае 2016 г., в Санкт-Петербурге в июне 2016 г., а также последовавшие многочисленные заявления стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, являются подтверждением этому.
Азербайджан всё более и более загонял себя в тупик в переговорном процессе. При этом своими многократными нарушениями прекращения огня, торпедированием переговорного процесса Баку регулярно провоцировал Ереван отказаться от переговоров, чтобы возложить на Армению вину за срыв мирного процесса. Но это азербайджанской стороне никак не удавалось. Казалось, что Азербайджан поставил себя в безвыходное положение, противопоставив себя не только Армении, но и международным посредникам. С другой стороны, Армения не раз публично заявляла, что готова продолжить переговоры на основе предложений стран-сопредседателей МГ ОБСЕ.
Я неоднократно высказывался (как, например, в письме армянским выпускникам ведущих вузов мира), что в 2018 году принял трудное для себя решение остаться во власти в качестве премьер-министра и довести текущий переговорный процесс до "достойного разрешения". Будучи готовым взять на себя историческую ответственность, я хотел оставить следующим поколениям безопасные и процветающие, живущие в мире с соседями два армянских государства. К весне 2018 года у нас для этого были все предпосылки: складывалось взаимопонимание с сопредседателями, разработаны документы под эгидой сопредседателей, открывающие путь к разумному и достойному компромиссу, и самое главное – сплоченная воля народа в движении к этой цели.
Однако безответственные популисты и их заграничные покровители, которые до сих пор держат часть нашего народа в заблуждении, смогли тогда парализовать основы нашей государственности, ослабить страну и глубоко расколоть наше общество на волне псевдореволюционных уличных протестов в апреле-мае 2018 года. А это сразу открыло новое дыхание для азербайджанской дипломатии в условиях, когда казалось, что Азербайджан поставил себя в безвыходное положение, противопоставив себя не только Армении, но и международным посредникам. Начиная с мая 2018 г., из-за грубейших дипломатических просчётов, опрометчивых заявлений и действий нового армянского руководства ситуация начала меняться не в пользу Еревана, который оказался в глазах международного сообщества неконструктивной стороной в переговорном процессе. Баку получил то, что ему не удавалось на протяжении десятилетий- в качестве casus belli обвинить Армению в отказе от переговоров.
О последствиях преступной войны, развязанной Азербайджаном при прямой поддержке Турции в сентябре 2020 г., о причинах поражения в ней, о том, почему не удалось предотвратить, остановить её, о чудовищных военных просчётах я неоднократно высказывался, но глубинное изучение этого и определение путей выхода из создавшейся ситуации - отдельная тема.
Нагорно-карабахский конфликт невозможно урегулировать без разрешения краеугольного вопроса о статусе Нагорного Карабаха - вопроса о реализации права народа на самоопределение. Нагорный Карабах не может быть в составе Азербайджана. Заявление сопредседателей, которые являются единственным международно признанным форматом посредничества для урегулирования, от 3 декабря 2020 года – очень важный сигнал в правильном направлении.
Международное сообщество не должно признавать итоги азербайджано-турецкой агрессии, а должно продолжить усилия для выхода на подлинное, всеобъемлющее, долгосрочное урегулирование.
Сегодняшнее руководство Армении, готовое на всё ради того, чтобы удержаться у власти, пытается возложить на "бывших", на сопредседателей, на Бог весть ещё кого ответственность за колоссальные, трагические потери, которые понесли Армения и Арцах из-за его же безрассудных действий. Ясно, что на эти власти невозможно возлагать ответственность за выход из создавшейся ситуации и, тем более, за будущее нашего народа и государства.
Определенные силы, в первую очередь – азербайджано-турецкий тандем, пытаются максимально капитализировать последствия и результаты последней агрессии против Армении и Арцаха, навязать армянскому народу так называемую "новую нормальность", как свершившийся факт в регионе. Однако, будущее Южного Кавказа, установление долгосрочного мира и стабильности в регионе не могут строиться на игнорировании национальных интересов армянского народа. Для действующих армянских властей, которые ради удержания собственных позиций сделали Армению и Арцах разменной монетой в регионе, это кажется второстепенным. Но для армян Армении, Арцаха и диаспоры, для нашего народа это первостепенная задача.