Պաշտոնյաներ ունենք, ովքեր իրենց հայտարարություններով պարզապես նվերներ են մատուցում ադրբեջանական իշխանություններին. Արման Թաթոյան
Ամբողջությամբ սխալ ուղղութամբ են ընթանում ՀՀ պետական սահմանների հետ կապված հարցերը, բոլոր հարցերը ներառված են ռազմական ու քաղաքական բաղադրիչների ներքո և ամբողջությամբ անտեսված են մարդու իրավունքների հարցերը, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, հաղորդում է Aysor-ը։
Նրա խոսքով՝ ցանկացած երկրի պետական սահմանների որոշման գործընթացի կարևորագույն հարցերից է այն, թե որքանով է դրա արդյունքում պահպանվում կամ երաշխավորվում սահմանային բնակիչների իրավունքները։
«Մեր պարագայում ռազմական ու քաղաքական բաղադրիչների պատճառով պետությունն ինքն իրեն դրել է սահմանափակումների մեջ։ Ստացվել է այնպես, որ մի վտանգավոր թեզ է զարգանում, այն է՝ մարդու իրավունքներն ու անվտանգությունն իրար հակադրվում են։ Ճիշտ է, մեր սահմաններին բնակվող քաղաքացիների իրավունքների խախտումները կատարում են ադրբեջանական զինծառայողները, բայց ՀՀ-ն ունի մեր քաղաքացիներին պաշտպանելու պարտավորություն։ Եվ այն պատճառով, որ հարցերն ամբողջությամբ դիտարկվում են քաղաքական ու ռազմական տեսանկյունից, դրա համար մարդու իրավունքների պաշտպանության պարտավորությունները հաջողություն չեն ունենու», - ասաց Թաթոյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ կազմակերպված քաղաքականություն պետք է ունենալ նաև պետության ներսում՝ պետական մարմինների կողմից.
«Պաշտոնյաներ ունենք, ովքեր իրենց հայտարարություններով պարզապես նվերներ են մատուցում ադրբեջանական իշխանություններին այդ խախտումները ցույց տալու հարցում։ Հուլիսի 5-ին Գեղարքունիքում տեղի ունեցավ փոխհրաձգություն, և ՀՀ ՊՆ-ն հաստատել էր այն։ Լրատվամիջոցներից մեկը, կարծում եմ՝ ուղղորդված, հարց է տալիս Վերին Շորժայի վարչական շրջանի ղեկավարին՝ ասելով, թե ադրբեջանցիները խոչընդոտում են գյուղացիների բնականոն կյանքը։ Վարչական շրջանի ղեկավարն ասում է՝ չէ, ինչ խոչընդոտել, գյուղացիները նույնիսկ էդ կողմը չեն էլ գնում։ Ո՞նց է վարչական շրջանի ղեկավարն այդպիսի բան ասում, երբ ինքս եմ այդ կողմում եղել, և ադրբեջանական զինծառայողները նստած են հենց այն վայրերում, որտեղ մեր արոտավայրերն են, իսկ բնակիչները չեն կարողանում օգտվել այդ արոտավայրերից։ Հիմա այս հայտարարությունից հետո ես որքան էլ գնամ, միջազգային ատյաններում ասեմ, թե ադրբեջանական զինծառայողները խախտում են մեր իրավունքները, այս մարդու հայտարարությունները կդնեն ու կասեն, թե այս ինչ եք խոսում»։

Есть чиновники, которые своими заявлениями просто преподносят подарки азербайджанским властям: Арман Татоян
В вопросах, касающихся государственных границ Республики Армения, применяется полностью неверный подход. Эти вопросы рассматривается в составе военно-политического компонента и полностью игнорируются права человека, заявил сегодня на пресс-конференции Защитник прав человека Армении Арман Татоян, передает Aysor.am.
По его словам, важнейшей задачей в процессе установления границ любого государства является то, насколько соблюдаются или гарантируются права жителей приграничных районов.
"В нашем случае из-за военного и политического компонентов государство оказалось перед ограничениями. Получилось так, что права человека и безопасность противопоставляются друг другу. Правда, права наших жителей приграничных районов нарушают азербайджанские военные, но у Республики Армения есть обязательство защищать своих граждан. И поскольку эти вопросы полностью рассматриваются с военной и политической точки зрения, обязательства по защите прав человека безуспешны", - сказал Арман Татоян.
По словам омбудсмен, внутри государства также должна проводиться скоординированная политика.
"У нас есть чиновники, которые своими заявлениями просто преподносят подарки  азербайджанским властям в вопросе демонстрации этих нарушений с нашей стороны. 5 июля в Гегаркуникской области произошла перестрелка между армянскими и азербайджанскими военнослужащими, и министерство обороны Армении подтвердило это. Одно из СМИ, на мой взгляд, целенаправленно задало вопрос руководителю административной общины Верин Шоржа, спросив, не мешают ли азербайджанцы обычной жизни жителей села. Руководитель административной общины ответил: нет, как мешают, жители села даже не ходят в ту сторону. Как руководитель административного района может говорить подобное, когда я лично побывал там и азербайджанские военные расположились именно на том участке, где находятся наши пастбища и жители села не могут пасти скот и пользоваться пастбищами. После подобного высказывания, сколько бы я не  заявлял в международных структурах, что азербайджанские военные нарушают наши права, мне будут приводить высказывания этого человека и отвечать, о чем вы говорите", - сказал Арман Татоян.