Արցախի ԱԺ խմբակցությունները դատապարտել են Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագետների այցը Շուշի
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել հուլիսի 10-ին Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի օկուպացված տարածքներ այցի կապակցությամբ:
Ստորև՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների հայտարարությունը.
«Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմից հետո միջազգային իրավունքի և, մասնավորապես, միջազգային հումանիտար իրավունքի ոտնահարմամբ շարունակվում են թշնամական գործողությունները հայկական պատմական, մշակութային և հոգևոր արժեքների հանդեպ: Եվ այս ամենը ոչ միայն չի դատապարտվում միջազգային կառույցների և առանձին երկրների կողմից, այլև կատարվում է հակառակը. պաշտոնական Բաքուն ոչ մի ջանք չի խնայում այդ նույն կառույցների ու երկրների ներկայացուցիչներին մասնակից և հանցակից դարձնել իր զավթողական ու հակամարդկային գործողություններին:
Այս խորապատկերի վրա պետք է դիտարկել նաև 2021թ. հուլիսի 10-ին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների այցի կազմակերպումը Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ, այդ թվում՝ բեմականացված նկարահանումները Շուշիում:
Խստորեն դատապարտում ենք նմանօրինակ գործելաոճը: Դրանով Ադրբեջանը փորձում է Արցախի Հանրապետության նկատմամբ ագրեսիվ զավթողական ծրագրի իրագործման աջակիցների շրջանակ ձևավորել: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ զավթել է Արցախի Հանրապետության մեծ մասը, այդ թվում նաև հայ ժողովրդի մշակութային և հոգևոր կենտրոն Շուշի քաղաքը:
Միջազգային հանրության կողմից Թուրքիայի նախագահի՝ Շուշի այցելությունը չդատապարտելը Ադրբեջանի իշխանություններին մղեց նոր սադրիչ գործողությունների, որին հետևեց Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետների այցը Շուշի: Պատմական իրողությունների այսկերպ աղավաղումը և նման մեթոդներով հակամարտության էության խեղաթյուրումը համարում ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորման խաթարմանն ուղղված քայլ, որը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները:
Գնահատելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների մերժողական կեցվածքն այդ բեմադրության նկատմամբ՝ կոչ ենք անում դատապարտել նմանօրինակ սադրիչ գործողությունները և քայլեր ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի բնակչության ազատ ապրելու իրավունքի ամրագրման ուղղությամբ»:
Հայտարարությունը տարածել են Արցախի ԱԺ «Ազատ հայրենիք», «Միասնական հայրենիք», «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները:

Фракции НС Арцаха осудили визит аккредитованных в Азербайджане дипломатов в Шуши
Фракции Национального собрания Республики Арцах выступили с заявлением по поводу визита 10 июля представителей зарубежных дипломатических миссий, аккредитованных в Баку, на территории, оккупированные Азербайджаном. Представляем заявление фракций Национального Собрания Республики Арцах.
"После крупномасштабной войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах, враждебные действия, направленные на армянские исторические, культурные и духовные ценности продолжаются в нарушение всех норм международного права, в частности международного гуманитарного права. И все это не только не осуждается международными организациями и разными странами, но и происходит обратное. Официальный Баку не жалеет сил, чтобы представителей тех же структур и стран сделать соучастниками своей агрессии и античеловеческих действий.
На этом фоне тоже стоит рассматривать и организацию властями Азербайджана 10 июля 2021 года визита представителей зарубежных дипломатических миссий, аккредитованных в Баку, на оккупированные территории Республики Арцах, в том числе и постановочные съемки в Шуши.
Мы решительно осуждаем подобное поведение. Тем самым Азербайджан пытается сформировать круг сторонников своей агрессивной оккупационной программы, направленной против Республики Арцах. Во время 44-дневной войны Азербайджан при поддержке Турции и международных террористических групп оккупировал большую часть Республики Арцах, в том числе и город Шуши, культурный и духовный центр армянского народа.
Неосуждение международным сообществом визита президента Турции в Шуши побудило власти Азербайджана к новым провокационным действиям, за которыми последовал и визит в Шуши иностранных дипломатов, аккредитованных в Баку. Искажение исторических реалий и сущности конфликта подобными методами мы считаем шагом, направленным на подрыв мирного урегулирования конфликта, грубо попирающим основополагающие принципы международного права.
Оценивая отказ стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от этой инсценировки, мы призываем осудить подобные провокационные действия, предпринять шаги по деоккупации территорий Республики Арцах и закрепить право народа Арцаха на свободную жизнь.
Заявление распространили фракции Национального собрания Арцаха "Свободная Родина", "Единая Родина", "Справедливость", "Армянская революционная федерация" и "Демократическая партия Арцаха".