Արցախի ԱԺ խմբակցությունները դատապարտել են Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագետների այցը Շուշի
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել հուլիսի 10-ին Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի օկուպացված տարածքներ այցի կապակցությամբ:
Ստորև՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների հայտարարությունը.
«Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմից հետո միջազգային իրավունքի և, մասնավորապես, միջազգային հումանիտար իրավունքի ոտնահարմամբ շարունակվում են թշնամական գործողությունները հայկական պատմական, մշակութային և հոգևոր արժեքների հանդեպ: Եվ այս ամենը ոչ միայն չի դատապարտվում միջազգային կառույցների և առանձին երկրների կողմից, այլև կատարվում է հակառակը. պաշտոնական Բաքուն ոչ մի ջանք չի խնայում այդ նույն կառույցների ու երկրների ներկայացուցիչներին մասնակից և հանցակից դարձնել իր զավթողական ու հակամարդկային գործողություններին:
Այս խորապատկերի վրա պետք է դիտարկել նաև 2021թ. հուլիսի 10-ին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների այցի կազմակերպումը Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ, այդ թվում՝ բեմականացված նկարահանումները Շուշիում:
Խստորեն դատապարտում ենք նմանօրինակ գործելաոճը: Դրանով Ադրբեջանը փորձում է Արցախի Հանրապետության նկատմամբ ագրեսիվ զավթողական ծրագրի իրագործման աջակիցների շրջանակ ձևավորել: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ զավթել է Արցախի Հանրապետության մեծ մասը, այդ թվում նաև հայ ժողովրդի մշակութային և հոգևոր կենտրոն Շուշի քաղաքը:
Միջազգային հանրության կողմից Թուրքիայի նախագահի՝ Շուշի այցելությունը չդատապարտելը Ադրբեջանի իշխանություններին մղեց նոր սադրիչ գործողությունների, որին հետևեց Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետների այցը Շուշի: Պատմական իրողությունների այսկերպ աղավաղումը և նման մեթոդներով հակամարտության էության խեղաթյուրումը համարում ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորման խաթարմանն ուղղված քայլ, որը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները:
Գնահատելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների մերժողական կեցվածքն այդ բեմադրության նկատմամբ՝ կոչ ենք անում դատապարտել նմանօրինակ սադրիչ գործողությունները և քայլեր ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի բնակչության ազատ ապրելու իրավունքի ամրագրման ուղղությամբ»:
Հայտարարությունը տարածել են Արցախի ԱԺ «Ազատ հայրենիք», «Միասնական հայրենիք», «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները:

Artsakh’s Parliamentary Factions Condemn Visit of Ambassadors Accredited in Azerbaijan to Shushi
The factions of the Parliament of Artsakh have released a statement over the recent visit of foreign ambassadors accredited in Azerbaijan to the occupied territories of Artsakh.
"After the recent large-scale war unleashed by Azerbaijani against Artsakh, the hostile actions against the Armenian historical, cultural and spiritual values continue with violations of international law and international humanitarian law in particular. And this not only is not condemned by the international organizations and separate countries, but the opposite is taking place: official Baku spares no effort to involve the representatives of these same organizations and countries into its occupying and inhuman actions.
The organization of the visit of representatives of foreign diplomatic missions accredited in Baku by the Azerbaijani authorities to the occupied territories of the Republic of Artsakh on July 10, as well as the staged videos in Shushi must be viewed on this background.
We strongly condemn such behavior. With this Azerbaijan is trying to form a circle of supporters for implementing its aggressive occupying program against the Republic of Artsakh. During the 44-day War Azerbaijan has occupied most of the territories of Artsakh, including the cultural and spiritual center of the Armenian people, Shushi, with the support of Turkey and international terrorist groups.
The non-condemnation of the Turkish President’s visit to Shushi by the international community led the Azerbaijani authorities to new provocative actions which was followed by the visit of foreign diplomats accredited in Baku to Shushi. We consider such distortion of historical realities and distortion of the essence of the conflict with such methods as an action directed for undermining the peaceful settlement of the conflict, which grossly violates the fundamental principles of the international law.
Appreciating the rejecting position of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries towards this staging, we call for condemning such provocative actions and take steps to de-occupy the territories of Artsakh and enshrine the Artsakh people’s right to live freely", the statement reads.