Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման աշխատանքների անհապաղ մեկնարկը կարող է դեէսկալացիա ապահովել. Զախարովա
Ռուսաստանի Դաշնությունը, որը սերտ կապեր ունի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ, հատուկ ուշադրություն է դարձնում հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ, անշուշտ, Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին, որտեղ տեղակայված են ռուս խաղաղապահներ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է News.am-ը:
«Իհարկե, մենք մտահոգված ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում լարվածության աճի ցանկացած դրսեւորմամբ, ինչը ծայրաստիճան բացասաբար է ազդում տարածաշրջանային իրավիճակի վրա եւ չի նպաստում Երեւանի ու Բաքվի երկխոսության կարգավորմանը, երկու կողմերի բնակչություններից չարդարացված կորուստներին», - նշել է նա: Այս կապակցությամբ Զախարովան ցավակցություն է հայտնել զոհված հայ զինծառայողի ընտանիքին ու հարազատներին եւ շուտափույթ ապաքինում մաղթել սահմանային միջադեպերի արդյունքում տուժածներին:
Ըստ նրա՝ Մոսկվան համոզված է, որ «կայուն դեէսկալացիան կարող է ապահովվել միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանի սահմանազատման հետագա աշխատանքների անհապաղ մեկնարկի եւ դրան հաջորդող սահմանագծման միջոցով»: «Մենք պատրաստ ենք աջակցել այս ջանքերին մեր քարտեզագրական տեղեկատվության միջոցով: Ռուսական կողմը պատրաստել է մի շարք փաստաթղթեր, որոնք կարող են քննարկումներին կառուցողական ընթացք տալ: Ներկայումս այս թեմայի շուրջ շփումները շարունակվում են ԱԳՆ-ի եւ ՊՆ-ի, ինչպես նաեւ երեք երկրների սահմանային ծառայությունների միջեւ»:
Զախարովան հիշեցրել է, որ տարածաշրջանային կայունությունը ՌԴ նախագահի եւ ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի հետ հուլիսի 7-ին եւ Ադրբեջանի նախագահի հետ հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած բանակցությունների օրակարգի գլխավոր հարցն էր: «Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարները, չնայած տարածաշրջանում խնդիրների բարդությանը եւ մասշտաբայնությանը, հաստատեցին իրենց վճռականությունը` շարունակել համատեղ գործունեությունը օպտիմալ լուծումներ գտնելու համար, եւ վճռականորեն հավատարիմ մնացին 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եւ սույն թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների հետեւողական եւ համապարփակ իրականացմանը: Մենք գոհունակությամբ նշում ենք, որ երեք երկրների ղեկավարների պայմանավորվածություններին համապատասխան ստեղծված աշխատանքային խումբը անցկացրել է բովանդակային քննարկումների մի քանի փուլ եւ նախանշել տրանսպորտային ու տնտեսական կապերի վերականգնման համար անհրաժեշտ միջոցառումները: Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում խումբը կվերսկսի նիստերը, ինչը թույլ կտա անցնել համատեղ ենթակառուցվածքային նախագծերի փուլային իրականացմանը, որոնք լիովին համապատասխանում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, ինչպես նաեւ ամբողջ Հարավային Կովկասի շահերին», - ասել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմը շարունակում է զգալի ներդրում ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում կայունության պահպանման եւ խաղաղ կյանքի հաստատման գործում, կարգավորում է հրատապ մարդասիրական խնդիրները՝ ներառյալ ​​ռազմագերիների վերադարձը, ինչպես նաեւ զոհվածների աճյունների վերադարձը/փոխանակումը: «Մենք աջակցում ենք Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ վստահության միջոցների կառուցմանը, շարունակում ենք աշխատել ՄԱԿ ՓԳՀ եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ առաքելությունների՝ տարածաշրջան մուտքն ապահովելու ուղղությամբ»:

Russian MFA: Immediate Launch of Activities for Demarcation of Armenia-Azerbaijan Border May Ensure De-Escalation
The Russian Federation, which has close ties with both Armenia and Azerbaijan, pays special attention to the Armenia-Azerbaijan border and, of course, the current situation in Nagorno-Karabakh where Russian peacekeepers are deployedNews.am reports.
This is what Spokesperson of the Russian Ministry of Foreign Affairs Maria Zakharova said today, adding the following: “Of course, Russia is concerned over any manifestation of growth of escalation in certain sectors of the Armenian-Azerbaijani border which is having an extremely negative impact on the situation in the region and isn’t contributing to the regulation of dialogue between Yerevan and Baku. Our stance is clear — the border incidents need to be resolved only through politics and diplomacy. It is necessary to work hard and in a coordinated manner to seek mutually acceptable concessions, and Russia is disposing both sides to that.”
Zakharova recalled that regional stability was the main issue on the agenda of the negotiations that the President of Russia held with the acting Prime Minister of Armenia on July 7 and with the President of Azerbaijan on July 20. “In spite of the complication and scale of the issues in the region the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia affirmed their determination to continue their joint efforts to find optimal solutions and stayed resolutely loyal to the consistent and comprehensive implementation of the agreements reached on November 9, 2020 and January 11, 2021. Russia mentions, with satisfaction, that the task force — set up in accordance with the agreements of the three countries’ leaders — has held several substantive discussions and earmarked the actions required for restoration of transport and economic links. We hope the group resumes sessions soon,” Zakharova said.
According to her, the Russian side continues to make significant contributions to the maintenance of stability and establishment of peace in Nagorno-Karabakh and is regulating the urgent humanitarian issues, including the return of prisoners of war and the return/exchange of the remains of deceased servicemen.