Հասարակությունը պետք է տեղեկացված լինի հայ-ադրբեջանական հնարավոր բանակցությունների բովանդակության և ընթացքի վերաբերյալ. «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ»
Հուլիսի 28-ին տեղի ունեցավ ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների ներկայացուցիչների հանդիպում։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ֆեյսբուքյան էջից:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական ռազմական ստորաբաժանումների կողմից հայկական դիրքերի վրա հարձակման, դրա հետևանքով ՀՀ Զինված ուժերի կրած կորուստների, ինչպես նաև սահմանի ամբողջ երկայնքով իրավիճակի սրման հետ կապված հարցեր։ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները, խորը մտահոգություն հայտնելով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ, հարկ են համարում հայտարարել՝
1․ ՀՀ սահմաններին թշնամու շարունակական սադրանքներն ու սանձարձակ վարքագիծը և այդ համատեքստում ՀՀ իշխանությունների անգործությունն ու անկարողությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ վերջին ընտրությունները, ցավոք, չեն կարողացել լուծել Հայաստանի առջև ծառացած առաջնային անվտանգային խնդիրները և մարտահրավերները։
2․ Հայաստանյան հասարակությունը պետք է պաշտոնապես տեղեկացված լինի ՀՀ ՊՆ՝ այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ նշված հայ-ադրբեջանական հնարավոր բանակցությունների բովանդակության և ընթացքի վերաբերյալ։
3․Բաքվի բռնապետը պետք է հստակորեն հասկանա, որ խորհրդարանական վերջին ընտրությունների արդյունքում Հայաստանում ստեղծվել է նոր իրավիճակ, համաձայն որի՝ ձևավորվել է խորհրդարանական ազգային և առողջ ընդդիմություն, որը օգտագործելու է իր ունեցած բոլոր հնարավորությունները և լծակները՝ թշնամուն միջազգային ասպարեզում սանձելու և ՀՀ ազգային ու պետական շահերը սպասարկելու նպատակով։
4․ Մեր լիակատար զորակցությունն ու աջակցությունն ենք հայտնում ՀՀ Զինված ուժերին՝ հավաստիացնելով, որ բոլոր միջոցներով սատար ենք կանգնելու մեր բանակի զինվորներին և սպաներին՝ թշնամուն արժանի հակահարված հասցնելու գործում։
5․ Խորին ցավակցություն ենք հայտնում ՀՀ Զինված ուժերի զոհված զինվորականների ընտանիքներին, իսկ վիրավորներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում»,-նշված է հայտարարությունում:

Состоялась встреча представителей блоков "Армения" и "Честь имею"
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с нападением на армянские позиции азербайджанских военных подразделений, проникших на суверенную территорию Армении, потери Вооруженных сил Армении в результате этих атак, а также обострением ситуации по всей протяженности границы.
"Блоки "Армения и "Честь имею", выражая глубокую обеспокоенность в связи с создавшейся ситуацией, считают необходимым заявить:
1․ Постоянные провокации и разнузданное поведение врага на границах Республики Армения и в этом контексте бездеятельность и импотенция властей Армении вновь доказывают, что последние выборы, к сожалению, не смогли решить стоящие перед Арменией первоочередные проблемы безопасности и вызовы.
2․ Армянское общество должно быть официально проинформировано о содержании и ходе возможных армяно-азербайджанских переговоров, отмеченных в распространенном министерством обороны Армении сообщении.
3. Бакинский диктатор должен четко понять, что в результате последних парламентских выборов в Армении создалась новая ситуация, согласно которой сформировалась национальная и здоровая парламентская оппозиция, которая использует все свои возможности и рычаги с целью обуздания на международной арене врага и обслуживания национальных и государственных интересов Армении.
4․ Мы выражаем полную поддержку Вооруженным силам Армении и всеми доступными  средствами будем содействовать солдатам и офицерам нашей армии для достойного ответа врагу.
5․ Выражаем глубокие соболезнования семьям погибших военных ВС Армении, а раненным желаем скорейшего выздоровления", - говорится в распространенном заявлении.