Աշխատանք է տարվում եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ. Կրեմլում արձագանքել են Փաշինյանի առաջարկին
Sputnik.by
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի հետ սահմանի ամբողջ երկայնքով ռուս սահմանապահներ տեղակայելու վերաբերյալ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը, հայտարարել է, որ այժմ շփումներ են անցկացվում Երևանի և Բաքվի հետ եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման համար, փոխանցում է Aysor.am-ը:
Ավելի վաղ Փաշինյանն առաջարկել էր ռուս սահմանապահների հենակետեր տեղակայել Ադրբեջանի հետ սահմանի ողջ երկայնքով:
«Ռուսաստանը շարունակում է շփումները Երևանի և Բաքվի հետ եռակողմ պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացումն ապահովելու համար», - ասել է Պեսկովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Փաշինյանի խնդրանքը կատարելու պատրաստակամությունը մեկնաբանելու խնդրանքին, ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը հայտարարել է, որ «շփումները Երևանի հետ շարունակվում են». «Ես ավելացնելու ոչինչ չունեմ»:
Նա նշել է, որ Կրեմլում տեղյակ են հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրացման մասին, «ռուսաստանցի ներկայացուցիչները մեծ ջանքեր են գործադրել հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու համար»:

Ведется работа для реализации трехсторонних договоренностей: Песков о предложении Пашиняна разместить российских пограничников
Sputnik.by
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя предложение и.о. премьера Армении Никола Пашиняна разместить пограничников России на всей границе с Азербайджаном, заявил, что сейчас осуществляются контакты с Ереваном и Баку для реализации трехсторонних договоренностей. Об этом сообщает РИА Новости.
Ранее Пашинян предложил разместить опорные пункты российских пограничников по всей протяженности границы с Азербайджаном.
"Россия продолжает свои контакты с Ереваном и Баку с тем, чтобы обеспечить в полной мере реализацию трехсторонних договоренностей", - рассказал Песков журналистам.
На просьбу уточнить готовность выполнить просьбу Пашиняна пресс-секретарь президента РФ заявил, что "контакты с Ереваном продолжаются": "Больше мне добавить нечего".
Он отметил, что в Кремле в курсе обострения на армяно-азербайджанской границе, "российские представители приложили немало усилий для того, чтобы режим прекращения огня был восстановлен".