Լուկաշենկոն պարգեւատրվել է «Ադրբեջանի բարեկամ» ոսկե շքանշանով
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն պարգեւատրվել է «Ադրբեջանի բարեկամ» ոսկե շքանշանով: Մրցանակը սահմանվել է «Իմ Ադրբեջան» միջազգային ամսագրի կողմից:
Լուկաշենկոյի շքանշանը շնորհվել է «Ադրբեջանի ժողովրդի նկատմամբ եղբայրական եւ բարեկամական վերաբերմունքի եւ Ադրբեջանի Հանրապետության հետ երկկողմ հարաբերությունների հաստատման, ամրապնդման եւ զարգացման գործում հատկապես մեծ ծառայությունների համար»:
Հիշեցնենք, որ Բելառուսի նախագահի հատուկ արժանիքների թվում է ռուս-իսրայելական բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի անօրինական արտահանձնումն Ադրբեջանի իշխանություններին:

Lukashenko is Awarded Friend of Azerbaijan Gold Medal
President of Belarus Aleksandr Lukashenko has been awarded the Gold Medal of Friend of Azerbaijan. The award was established by the international magazine My Azerbaijan.
Lukashenko was awarded this medal "For the brotherly and friendly attitude towards the people of Azerbaijan, and especially great services in the establishment, strengthening, and development of bilateral relations with the Republic of Azerbaijan."
To note, however, one of the "special merits" of the Belarusian president is his illegal extradition of Russian Israeli blogger Alexander Lapshin to Azerbaijan, News.am reports.