ՀՀ զինված ուժերը պաշտպանում են մեր բնակիչների իրավունքները, կյանքն ու խաղաղությունը․ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան
"Ադրբեջանական իշխանություններն ի սկզբանե գործում են միջազգային կանոնների բացահայտ խախտումներով և պատասխանատվություն են կրում օգոստոսի 16-ին Երասխում և Գեղարքունիքում ՀՀ 2 զինծառայողի սպանելու, նրանց կյանքի իրավունքը խախտելու համար:
Պետք է հաշվի առնել կոնտեքստը և առնվազն այն փաստերը, որ ադրբեջանական զինված ուժերը՝
1. ներխուժել են և անօրինական տեղակայվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում՝ Գեղարքունիքում և Սյունիքում.
2. 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո ֆիզիկապես ներկա են այն տարածքներում, որոնք օրինական փաստաթղթերով սեփականության իրավունքով պատկանում են ՀՀ բնակիչների կամ համայնքային սեփականություն են (տներ, խոտհարքեր, վարելահողեր արոտավայրեր).
3. պարբերաբար կրակում են գյուղերի ուղղությամբ և իրական վտանգ ստեղծում քաղաքացիական բնակիչների կյանքին և առողջությանը, վնաս են պատճառում մարդկանց գույքին և կենդանիներին.
4. զբաղված են քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ հանցավոր արարքներով՝ կենդանիների գողություններ, մարդկանց անօրինական ազատությունից զրկելու փորձեր, հրազենով սպառնալիքներ քաղաքացիական բնակիչներին, խոչընդոտներ գյուղատնտեսական աշխատանքներին և այլն.
5. գյուղերի անմիջական հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհների նրանց ներկայության պատճառով սահմանափակվել է մարդկանց ազատ տեղաշարժը.
6 հրահրում են հրաձգություններ, որոնք դադարում են միայն ՀՀ զինված ուժերի կանխարգելիչ միջոցների արդյունքում: Այսինքն՝ ՀՀ զինված ուժերը պաշտպանում են մեր բնակիչների իրավունքները, կյանքն ու խաղաղությունը:
Այս ամենին գումարվում է այն, որ, ինչպես պաշտոնապես հայտարարում են ադրբեջանական իշխանությունները, նրանց զինված հարձակումները, պատերազմի սպառնալիքներն ուղղված են սահմանների դելիեմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացների վրա միջազգային իրավունքով արգելված ազդեցություն գործադրելուն:
Այս փաստերն ու հիմնավորումները կուղարկվեն միջազգային կառույցներին", - գրում է Արման Թաթոյանը, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը։

The Azerbaijani authorities are acting unlawfully, in blatant violation of international norms from the very outset, and bear the responsibility for killing the 2 Armenian servicemen in Yeraskh and Gegharkunik on 16 August, i.e. violating their right to life.
The context must be taken into account and the minimum facts that the Azerbaijani Armed Forces:
1. Have incurred and have illegally positioned themselves in the sovereign territory of the Republic of Armenia, specifically in the Gegharkunik and Syunik provinces;
2. Since November 9, 2020, they are physically present in the lands that are legally owned by the residents of Armenia or are part of the communal ownership based on legal documents and property rights (pastures, hayfields, arable lands, houses);
3. They are regularly firing in the direction of the villages, creating a real threat to the life and health of the civilians, and causing damage to property and livestock of people;
4. They are engaged in criminal acts against civilians, such as theft of livestock, illegally attempting to deprive people of their liberty, threatening civilians with firearms, obstructing agricultural activities, etc;
5. Due to their presence in the immediate vicinity of the villages and on the roads between the communities, the free movement of people has been limited (infringed right);
6. Provoke shootings, which stop only due to preventive measures taken by Armenia’s Armed Forces. This means that the Armenian Armed Forces protect the rights, life and peace of our residents.
Moreover, the Azerbaijani authorities officially state, their armed attacks, threats of war are aimed at exerting an internationally prohibited influence on the delimitation and demarcation processes of borders.