ՄԻՊ-ը խիստ մտահոգիչ է համարում Կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպը
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը խիստ մտահոգիչ է համարում Կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպը:
ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրությունում նշվում է.
«Խիստ մտահոգիչ է միջադեպը, որ այսօր տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում՝ Կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ: Խորհրդարանը պետք է երաշխավորի հասարակությունում համերաշխության վերականգնումը և ծառայի մարդու առօրյա հոգսերին ու իրավունքներին:
Խիստ դատապարտելի է ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցության կին պատգամավոր Աննա Մկրտչյանի նկատմամբ մեծաքանակ զինվորականների ներգրավմամբ գործադրված բռնությունը:
Գոյություն ունեն միջազգային պահանջներ, որոնք երաշխավորում են քաղաքական խոսքի ազատությունը և ամրագրում են, թե որոնք են այդ ազատության սահմանները: Ուստի, դրանց հիման վրա պետք է ընդունել կոնկրետացված կանոններ, որպեսզի խորհրդարանի քննարկումները ձևավորեն ճիշտ հանրային դիսկուրս և չհանգեցնեն մարդու իրավունքների համակարգը խաթարող նման արատավոր երևույթների:
Եվ առհասարակ, խիստ մտահոգիչ է, որ առաջնային մանդատով ձևավորված մարմնի՝ Ազգային ժողովի անվտանգության ապահովմանը վերջին ժամանակներս լայնորեն ներգրավվում են զինվորական համազգեստով ծառայողներ, ու դրանով ստեղծում են խորհրդարանի ռազմականացված մարմին լինելու հանրային տպավորություն:
Մինչդեռ, ԱԺ-ն՝ որպես բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, երկրում ժողովրդավարության գլխավոր երաշխավորն է»:

ЗПЧ Армении Арман Татоян считает инцидент в НС крайне тревожащим
Защитник прав человека Республики Армения  Арман Татоян очень обеспокоен инцидентом, произошедшим в Национальном Собрании во время обсуждения правительственной программы.
Как  передает Арменпресс, в распространенном Защитником прав человека заявлении говорится:
"Инцидент, произошедший сегодня в зале заседаний Национального Собрания Республики Армения  во время обсуждения программы правительства, вызывает большую тревогу. Парламент должен гарантировать восстановление солидарности в обществе, служить повседневным заботам и правам человека.
Строго  предосудительно насилие в отношении Анны Мкртчян - женщины, депутата от оппозиционной фракции Национального Собрания, с участием большого числа военнослужащих.
Существуют международные требования, которые гарантируют свободу политического слова и устанавливают границы этой свободы. И на их основе должны быть приняты конкретизированные  правила, чтобы дебаты в парламенте формировали правильный общественный дискурс, не приводили к таким порочным явлениям, нарушающим систему прав человека.
И вообще, вызывает серьезную озабоченность то, что  сотрудники в военной форме в последнее время активно участвуют в обеспечении безопасности главного уполномоченного органа - Национального Собрания страны, и тем самым создают у общественности впечатление военизированного парламентского органа.
А между тем Национальное Собрание, как высший представительный орган, является главным гарантом демократии в стране".