Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը մանրամասն քննարկել են հայ֊ռուսական հարաբերությունների լայն շրջանակ
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոստի 31-ին հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Առանձնազրույցին հաջորդած ընդլայնված կազմով հանդիպման մեկնարկին ՌԴ ԱԳ նախարարը ողջունել է Արարատ Միրզոյանին Մոսկվա կատարած իր առաջին այցի կապակցությամբ՝ հավելելով որ խորրդարանի խոսնակի պաշտոնում պաշտոնավարման շրջանում Միրզոյանը արդեն իսկ հասցրել է ամուր գործընկերային հարաբերություններ կառուցել ռուսաստանցի իր գործընկերների հետ: ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ այս այցն ի ցույց է դնում հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ հետագայում ևս խթանելու բարեկամության և եղբայրության դարավոր կապերի վրա հիմնված երկկողմ դաշնակցային հարաբերությունները:
ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը մանրամասն քննարկել են  հայ֊ռուսական հարաբերությունների, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի առանցքային հարցերի լայն շրջանակ: Այս համատեքստում ընդգծվել է բարձր և բարձրագույն մակարդակներում կանոնավոր շփումների կարևոր նշանակությունը:
«Ելնում ենք նրանից, որ դաշնակից պետություններն օբյեկտիվորեն շահագրգռված են և փոխադարձ աջակցության սկզբունքներով առաջնորդվելով՝ հանդես են գալիս դաշնակցի հնարավորությունների ավելացման օգտին՝ ինչպես անվտանգության և տնտեսության, այնպես էլ՝ այլ ոլորտներում»,- իր խոսքում նշել է նախարար Արարատ Միրզոյանը: Մտքեր են փոխանակվել նաև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական, ինչպես նաև միջխորհրդարանական և ռազմատեխնիկական համագործակցության հանձնաժողովների շրջանակներում երկկողմ օրակարգի առավել արդիական հարցերի շուրջ:
Հանդիպման առանցքային թեմաներից էին տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հարցերը։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը նշել է․ «Տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը մեր ռազմավարությունն են, և մենք պատրաստ ենք այդ ուղղությամբ ակտիվ երկխոսության։ Սակայն տարածաշրջանում պահպանվում է բավականին լարված իրավիճակ, և դա մեծապես պայմանավորված ​​է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությամբ: Ցանկանում եմ արձանագրել, որ Բաքուն չի կատարում իր պարտավորությունները՝ ստանձնած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, որը ձեռք է բերվել Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի անձնական ջանքերի շնորհիվ: Ավելին, միջազգային իրավունքի խախտմամբ, Ադրբեջանը ձեռնարկում է բացահայտ սադրիչ գործողություններ, որոնք ուղղակի ոտնձգություն են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, ինչի հետ մենք բախվել ենք այս տարվա մայիսի 12-ից: Այս բոլոր գործողություններն ուղեկցվում են Ադրբեջանի իշխանությունների՝ շարունակական հայատյաց և ագրեսիվ հռետորաբանությամբ»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ առկա իրավիճակին՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ռուսաստանի առանցքային դերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում կատարված աշխատանքներում, կարևորել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո համանախագահների հայտարարությունները, որոնցում, մասնավորապես, շեշտվում է սադրիչ հռետորաբանությունից ու գործողություններից զերծ մնալու և հնարավորինս շուտ, առանց նախապայմանների ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո բանակցային գործընթացը վերսկսելու անհրաժեշտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար և տևական լուծման համար:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը հանդես եկան համատեղ մամուլի ասուլիսով։

Мирзоян и Лавров обсудили широкий круг ключевых вопросов армяно֊российских отношений
Находящийся с рабочим визитом в России министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 31 августа встретился с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
В начале встречи в расширенном составе, последовавшей за беседой в формате тет-а-тет, глава МИД РФ приветствовал Арарата Мирзояна в связи с его первым визитом в Москву, добавив, что в период пребывания на посту спикера парламента Мирзоян уже успел построить прочные партнерские отношения со своими российскими коллегами. Глава МИД Армении отметил, что этот визит демонстрирует готовность армянской стороны и в дальнейшем развивать двусторонние союзнические отношения, основанные на вековых связях дружбы и братства.
Министры иностранных дел Арарат Мирзоян и Сергей Лавров детально обсудили широкий круг ключевых вопросов армяно֊российских отношений, а также международной и региональной повестки. В этом контексте было подчёркнуто важное значение регулярных контактов на высоком и высшем уровнях.
"Исходим из того, что государства-союзники объективно заинтересованы и, руководствуясь принципами взаимной поддержки, выступают в пользу наращивания возможностей союзника как в вопросах безопасности и экономики, так и в других областях",- отметил Арарат Мирзоян в своей речи. Также состоялся обмен мнениями по наиболее актуальным вопросам двусторонней повестки в рамках межправительственных комиссий по экономическому сотрудничеству, а также в рамках межпарламентских и военно-технических комиссий.
Ключевыми темами встречи были вопросы регионального мира и безопасности. В этом контексте министр Мирзоян отметил: "Мир и стабильность в нашем регионе - это наша стратегия, и мы готовы к активному диалогу в этом направлении. Однако в регионе сохраняется достаточно напряженная ситуация, и это в значимой части обусловлено деструктивной политикой Азербайджана. Хочу констатировать, что Баку не выполняет взятые на себя обязательства по трёхстороннему заявлению лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, которое было достигнуто благодаря личным усилиям Владимира Владимировича Путина. Более того, в нарушение международного права, Азербайджан предпринимает открытые провокационные шаги, которые являются прямым посягательством на суверенную территорию Армении, с чем мы столкнулись с 12 мая сего года. Все эти действия  сопровождаются продолжающимися армянофобской политикой и агрессивной риторикой властей Азербайджана".
Коснувшись нынешней ситуации вокруг нагорно-карабахского конфликта, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подчеркнул ключевую роль России в работе, проведенной в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, подчеркнул важность заявлений сопредседателей после 9 ноября 2020 года, в которых, в частности, подчеркивается необходимость отказа от провокационной риторики и действий, и возобновления в возможные ранние сроки и без предварительных условий переговорного процесса под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ для достижения справедливого и длительного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
В завершение встречи главы МИД Армении и России Арарат Мирзоян и Сергей Лавров выступили с совместной пресс-конференцией.