ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արարատ Միրզոյանին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արարատ Միրզոյանին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, նշել է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։ Միացյալ Նահանգները երկարամյա հանձնառություն ունի աջակցելու Հայաստանի ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, և մենք ակնկալում ենք համագործակցել Ձեզ հետ՝ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված առավել ամուր երկկողմ կապերի ձևավորման համար։
Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝  վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը Ձեզ հետ աշխատելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական քաղաքական կարգավորմանն աջակցելու նպատակով։ Խրախուսում ենք Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում օր առաջ բովանդակային բանակցությունների վերսկսումը։
Միացյալ Նահանգները Ձեր կառավարության գործընկերն է օրենքի գերակայության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման գործում, ինչը պետք է իրականացվի մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը զուգահեռ։ Երևանում ԱՄՆ դեսպանության թիմը պատրաստ է աջակցել Ձեզ և Ձեր կառավարությանը մեր երկու երկրների միջև ամուր կապերի պահպանման գործում: Համատեղ կարող ենք առաջ մղել Հայաստանի ինքնիշխան, ժողովրդավարական, խաղաղ և բարեկեցիկ ապագայի մեր միասնական շահերը»:

Госсекретарь США направил поздравительное послание Арарату Мирзояну
Госсекретарь США Энтони Блинкен направил поздравительное послание Арарату Мирзояну в связи с его назначением на пост министра иностранных дел Армении. Об этом сообщает NEWS.am со ссылкой на пресс-службу МИД Армении.
Уважаемый господин министр,
Сердечно поздравляю Вас с назначением на должность министра иностранных дел. Соединенные Штаты имеют многолетнее обязательство содействовать демократическим устремлениям народа Армении, и мы ждем сотрудничества с вами для формирования более прочных двусторонних связей, основанных на общих демократических ценностях.
Как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, мы подтверждаем нашу приверженность работе с вами с целью содействия всеобъемлющему и продолжительному политическому урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Мы поощряем возобновление содержательных переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Соединенные Штаты являются вашим партнером в деле укрепления верховенства закона, борьбы с коррупцией, развития демократических институтов, что должно осуществляться в соответствии с основными свободами человека.
Посольство США в Ереване готово содействовать Вам и вашему правительству в сохранении крепких связей между нашими странами. Вместе мы можем продвигать наши единые интересы суверенного, демократического, мирного и благополучного будущего Армении».