Մեր մոտիվացիան այն է, որ մենք խաղում ենք մեր ազգի և մեր երկրի համար. Խոակին Կապառոս
Սեպտեմբերի 4-ին՝ Շտուտգարտի «Մերսեդես-Բենց» մարզադաշտի մամուլի ասուլիսների սրահում, կայացավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի և հարձակվող Սարգիս Ադամյանի նախախաղային մամուլի ասուլիսը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՖՖ-ի պաշտոնական կայքը:
-Սարգիս, ակումբային կարիերայիդ ամբողջ ընթացքում հանդես ես եկել գերմանական տարբեր առաջնություններում։ Արդյո՞ք վաղվա խաղը յուրահատուկ է քեզ համար։
-Վաղվա խաղը շատ առանձնահատուկ է ինձ համար, քանի որ ես արդեն 20 տարի է ապրում եմ Գերմանիայում, և միշտ երազել եմ Հայաստանի ազգային հավաքականի հետ խաղալ Գերմանիայի դեմ; Շատ ուրախ եմ, որ վերջապես ստացա այդ հնարավորությունը։
-Բունդեսլիգայում արդեն երկու անգամ հասցրել ես գրավել Մանուել Նոյերի պաշտպանած դարպասը, ով Գերմանիայի ազգային հավաքականի դարպասապահն է։ Եթե նա կանգնած լինի դարպասին՝ պատրա՞ստ ես դա կրկնել։
-Եթե Նոյերը խաղա վաղը, ապա ամեն ինչ կանեմ, որ ևս մեկ անգամ գրավեմ նրա դարպասը։
-Պարոն Կապառոս, Սևիլյայի և Ատլետիկի ղեկին Դուք բազմիցս հաղթել եք գերհզոր ակումբների։ Համամի՞տ եք, որ կազմակերպվածությունն ու համախմբվածությունը կարող են չեղարկել մրցակցի բարձր կարգը։
-Բնականաբար, հավաքականների և ակումբային ֆուտբոլի մեջ տարբերությունը մեծ է։ Մենք շարունակում ենք աշխատել թիմային փիլիսոփայությամբ, և պետք է հավատարիմ լինենք այս գաղափարին։ Եթե ուզում ենք հաջողության հասնել, պետք է թիմային ֆուտբոլ խաղալ։
-Ձեր գլխավորությամբ ազգային հավաքականն առաջին անգամ կխաղա նման ուժեղ հավաքականի դեմ։ Արդյո՞ք տղաներին լրացուցիչ մոտիվացնելու կարիք կա, թե՞ դա հակառակ ազդեցությունը կունենա։
-Այսպիսի հզոր թիմի դեմ խաղալը լրացուցիչ մոտիվացիա չի ենթադրում։ Մեր մոտիվացիան այն է, որ մենք խաղում ենք մեր ազգի և մեր երկրի համար։ Սա շատ բարդ, բայց միևնույն ժամանակ շատ հետաքրքիր մարտահրավեր է։

Наша мотивация в том, что мы играем за свою нацию, за свою страну: главный тренер сборной Армении
4 сентября в зале для пресс-конференций стадиона "Мерседес-Бенц Арена" в Штутгарте состоялась предматчевая пресс-конференция главного тренера сборной Армении Хоакина Капарроса и нападающего команды Саргиса Адамяна. Об этом сообщает пресс-служба ФФА.
- Саргис, на протяжении всей клубной карьеры ты выступал в разных лигах чемпионата Германии. Завтрашняя игра для тебя особенная?
- Завтрашняя игра для меня особенная, так как я живу в Германии уже 20 лет и всегда мечтал в составе сборной Армении сыграть против Германии. Я очень рад, что наконец-то представилась такая возможность.
- В Бундеслиге тебе дважды удавалось поразить ворота, защищаемые Мануэлем Нойером. Готов ли ты повторить это, если именно Нойер будет на страже ворот?
- Если завтра сыграет Нойер, я сделаю все возможное, чтобы его вновь огорчить.
- Господин Капаррос, у руля "Севильи" и "Атлетика" Вы много раз побеждали сверхмощные клубы. Согласны ли Вы с тем, что организованность и сплоченность могут нивелировать высокий класс соперника?
- Естественно, есть большая разница между сборными и клубным футболом. Мы продолжаем работать, основываясь на идеи командной философии. И мы должны быть верны этой идее. Если мы хотим добиться успеха, мы должны играть в командный футбол.
- Сборная Армении впервые под Вашим руководством сыграет против столь сильного оппонента. Нужно ли дополнительно мотивировать подопечных или это может иметь обратный эффект?
- Игра против такой сильной команды не предполагает дополнительной мотивации. Наша мотивация в том, что мы играем за свою нацию, за свою страну. Это очень сложный, но в то же время очень интересный вызов.