Իրանական պղնձաձուլական ընկերությունը դիտարկում է Հայաստանում ներդրումների հնարավորությունները
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ  Քրիստինե Ղալեչյանը սեպտեմբերի 8-ին ընդունել է Իրանում պղնձի արտադրության ոլորտում գործունեություն ծավալող Babak copper ընկերության  պատվիրակությանը՝ ընկերության  գործադիր տնօրեն Մոհամմադ Ռեզա Միրզայի գլխավորությամբ։ Ընկերությունը Իրանում  հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող  հայտնի և  ամենամեծ  ընկերություններից մեկն է։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՏԿԵ նախարարությունից, ընկերության գործադիր տնօրեն Մոհամմադ Ռեզա Միրզան շնորհակալություն է հայտնել փոխնախարարին ընդունելության համար և նշել, որ  հանդիպման նպատակը  իրենց ընկերության ներուժը ներկայացնելն է և Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները հայկական կողմի հետ քննարկելը։
«ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին  Հայաստանում, ընդգծել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև շատ ոլորտներում արդեն հաջողված ծրագրեր և ձևավորված արդյունավետ համագործակցություն կա՝ նշելով, որ ուրախ է արձանագրել, որ ընդերքի ոլորտը ևս իրանական կողմի  հետաքրքրության շրջանակում է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպմանը Babak copper ընկերության  ներկայացուցիչները մանրամասներ են ներկայացրել Իրանում ընկերության գործունեության մասին, տեղեկացրել են  ընկերության  արտադրական հզորությունների  և պղնձի արտադրության մեջ իրենց կողմից կիրառվող կենսալուծազատման (hin tank leaching)  տեխնոլոգիայի մասին։ Նշվել է, որ Իրանում ընկերությունն ավելի քան 400 մլն եվրոյի ներդրում է կատարել,  քննարկվել է Հայաստանում ներդրումների հնարավորության հարցը։
ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունից հայտնում են, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մեկ այլ հանդիպում կազմակերպել Babak copper ընկերության և ոլորտում գործունեություն ծավալող  հայկական  ընկերությունների  մասնակցությամբ  և  համատեղ քննարկել իրանական կողմի առաջարկը։

Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Kristine Ghalechyan received on September 8 the delegation of Babak copper, a company operating in the field of copper production in Iran, headed by Executive Director of the company Mohammadreza Mirzaei. The company is a leading mining company in Iran.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, Mohammadreza Mirzaei thanked the Deputy Minister for the reception and noted that the his goal is to present the potential of their company and discussing the investment opportunities with the Armenian side.
Welcoming the members of the delegation in Armenia, Kristine Ghalechyan stressed that there are already successful programs and successful cooperation between Armenia and Iran in many spheres, noting that she is glad to state that the subsoil sector is in the interest of the Iranian side.
During the meeting, the representatives of Babak Copper Company presented details about the company's activities in Iran, informed about the production capacities of the company and the technology of in tank leaching used in copper production. It was mentioned that the company has invested more than 400 million euros in Iran; the issue of investment opportunities in Armenia was discussed.
An agreement was reached to organize another meeting with Babak copper company with the participation of Armenian companies operating in the field and to jointly discuss the proposal of the Iranian side.