Ադրբեջանցիները լարվածություն են ստեղծում հայ հասարակության մեջ. ՀՀ ՄԻՊ
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանում և Արցախում միևնույն խնդիրներն են առաջացել։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, հաղորդում է News.am-ը։
Նա պարզաբանեց, որ սահմանին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվող քաղաքականությունը ոչ մի կերպ չի փոխվել։ «Այն ամբողջությամբ հիմնված է ընդհանուր թշնամական քաղաքականության վրա՝ ուղղված հայերի դեմ»,-նշեց Թաթոյանը։ Նա նկատեց որ հարձակման են ենթարկվում նույնիսկ հովիվները։ «Մենք նույնիսկ սեփականության իրավունքի խախտման դեպքեր ունենք։ Կան կադաստրային ապացույցներ, որոնցում նշվում է, որ մարդիկ ժառանգել են հողը, սակայն այդ տարածքում ադրբեջանցիներ են բնակվում։ Խախտվել են մարդկանց տեղաշարժի, ջրամատակարարման, կյանքի համար սանիտարական պայմանների իրավունքները»,-նշեց մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանցիները լարվածություն են ստեղծում հայ հասարակության մեջ, ինչը դրսևորվում է այլ կերպ։ Օրինակ, նրանք իրականացնում են բավական ագրեսիվ տեղեկատվական հարձակումներ։

Азербайджанцы создают напряженность в армянском обществе: Омбудсмен Армении
После 44-дневной войны в Армении и в Карабахе возникли совершенно идентичные проблемы. Об этом в Национальном Собрании в ходе рабочего обсуждения, инициированного постоянной парламентской Комиссией по правам человека и общественным вопросам, заявил 9 сентября Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
Он пояснил, что политика, проводимая вооруженными силами Азербайджана на границе, никоим образом не изменилась. "Она полностью основана на общей враждебной политике, направленной против армян", - подчеркнул омбудсмен.
Касаясь же ситуации, сложившейся в приграничных населенных пунктах, Татоян отметил, что права мирных жителей на жизнь, безопасность и имущество явным образом нарушаются. Так, осуществляются нападения и обстрелы приграничных населенных пунктов. Нападениям подвергаются даже пастухи. "У нас даже имеются случаи нарушения права на собственность. Есть четкие кадастровые свидетельства, в которых указано, что люди унаследовали землю, однако теперь на этой территории проживают азербайджанцы. Нарушены права граждан на передвижение, водоснабжение и благоприятные для жизни санитарные условия. У нас в Армении есть села, где нет воды, потому что азербайджанские военные заняли позиции, расположенные рядом с водными бассейнами", - констатировал Защитник прав человека.
Азербайджанцы, по его словам, создают напряженность в армянском обществе, что проявляется по-разному. Например, они осуществляют довольно агрессивные информационные атаки.