Ազոխ, Դրախտիկ, Քարին տակ և Ավետարանոց համայնքներից տեղահանվածների համար կկառուցվի շուրջ 650 առանձնատուն
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 10-ին այցելել է Ասկերանի շրջանի Այգեստան և Նորագյուղ համայնքներ, որոնց վարչական տարածքներում կառուցվումեն առանձին բնակավայրեր՝ նախատեսված 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հադրութի շրջանի Ազոխ և Դրախտիկ, Շուշիի շրջանի Քարին տակ, Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքներից տեղահանված բնակիչների համար։
Բնակավայրերի շինարարությունն իրականացվում է ԱՀ կառավարությանը ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցներով։
Երկրի ղեկավարը հետևել է շինարարության մեկնարկին, տվել համապատասխան հանձնարարականներ։ Շուրջ 650 առանձնատուն ունեցող բնակելի թաղամասերն ապահովված կլինեն բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով։ Առաջին բնակարանները պատրաստ կլինեն արդեն 2022 թվականին, իսկ շինարարությունն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2023 թվականին։
Նախագահ Հարությունյանը շեշտել է, որ Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով տեղահանված բոլոր ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու հարցը գտնվում է պետության հատուկ ուշադրության կենտրոնում, և կառավարությունը ջանքեր չի խնայելու առավելագույնս կարճ ժամանակահատվածում այդ հարցին լուծում տալու ուղղությամբ։ ԱՀ նախագահն ընդգծել է, որ ի լրումն բնակարանաշինության ծրագրերին՝ պետությունն աջակցելու է նաև տեղահանված ընտանիքներին տնտեսական գործունեություն ծավալելու և սեփական եկամուտն ապահովելու հարցում։

Для переселенцев из общин Азох, Драхтик, Карин Так и Аветараноц в будет построено около 650 домов
10 сентября президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил общины Айгестан и Норагюх Аскеранского района, на административных территориях которых строятся населенные пункты, предназначенные для переселенцев из сел Азох и Драхтик Гадрутского района, Карин Так Шушинского района и общины Аветараноц Аскеранского района.
Строительство осуществляется на финансовые средства, предоставленные правительством Республики Армения.
Глава государства ознакомился с ходом начального этапа строительных работ, дал соответствующие поручения. Жилые кварталы с 650 частными домами будут обеспечены всей необходимой инфраструктурой. Первые дома будут готовы уже в 2022 году, строительство планируется полностью завершить в 2023 году.
Президент Арутюнян подчеркнул, что вопрос обеспечения квартирами всех вынужденных переселенцев находится в центре особого внимания государства, и правительство не пожалеет усилий для решения этого вопроса в максимально короткие сроки.
Президент Республики Арцах подчеркнул, что в дополнение к программам жилищного строительства государство будет содействовать вынужденным переселенцам и в вопросах осуществления экономической деятельности и обеспечения собственных доходов.