Արցախի արտգործնախարարը մասնակցել է «Միջազգային կրոնական ազատություն և խաղաղություն» խորագրով համաժողովին
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայնը սեպտեմբերի 10-ին Էջմիածնում մասնակցել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ տեղի ունեցած՝ «Միջազգային կրոնական ազատություն և խաղաղություն» խորագրով համաժողովին։
Դավիթ Բաբայանը ներկայացրել է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկիչների կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, գրավված տարածքներում Ադրբեջանի կողմից հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացմանը, տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին վերաբերող հարցեր։
Նախարարն ընդգծել է, որ արբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը և Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիան չի կարող դիտարկվել որպես միջկրոնական բախում՝ շեշտելով, որ ահաբեկիչներն ու ծայրահեղականները չեն պատկանում որևէ կրոնի։
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարն արժևորել է միջկրոնական երկխոսությունը՝ այն դիտարկելով որպես հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, ծայրահեղականության և այլատյացության դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկը, բարձր գնահատել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Հայ առաքելական եկեղեցու դերը այս գործընթացում։

David Babayan Participated in the Conference Entitled ‘International Religious Freedom and Peace’
On September 10, in Etchmiadzin, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan participated in the conference entitled ‘International Religious Freedom and Peace’, chaired by  Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II.
David Babayan briefed on the issues related to the situation emerged as a result of the war unleashed by Azerbaijan, Turkey and international terrorists against Artsakh, the destruction of the Armenian historical and cultural heritage by Azerbaijan in the occupied territories, and the recent regional developments.
The Minister stressed that the Azerbaijani-Karabagh conflict and the aggression unleashed against Artsakh could not be considered as inter-religious confrontation, emphasizing that terrorists and extremists have no religion.
In this context, the Foreign Minister evaluated inter-religious dialogue, considering it among the most effective means for peaceful settlement of conflicts, for confronting extremism and xenophobia and highly appreciated the role of the Catholicos of All Armenians and the Armenian Apostolic Church in this process.