Իրանի ԱԳՆ արձագանքը Սյունիքում իրանական բեռնատարները կանգնեցնելու հետ կապված իրավիճակին
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խատիբզադեն հայտարարել է, որ հարևանների հետ հարաբերություններն առաջնահերթություն են Իրանի համար, որն արտահայտվում է որպես նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիի արտաքին քաղաքականության հիմնարար մոտեցում: Այս մասին հայտնում է IRNA գործակալությունը:
«Մենք փորձում ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության հնարավորություններն օգտագործել տարածաշրջանային զարգացման, խաղաղության և կայունության համար` բոլոր հարևանների մասնակցությամբ: Մասնավորապես, օրակարգում են Հայաստանի, ինչպես նաև մեր մյուս հարևանների հետ հարաբերությունները»,- ասել է Խատիբզադեն:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 12-ին, հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցի ոստիկանները կանգնեցնում են իրանական բեռնատար մեքենաները՝ փաստաթղթերն ու բեռները ստուգելու համար, ինչպես նաև 50 000 դրամ են պահանջում, որպեսզի վարորդներին թույլ տան անցնել:

Iran MFA Responds to Situation Regarding Iranian Truck Drivers in Armenia's Syunik
Spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs of Iran Saeed Khatibzadeh says relations with neighbors are a priority for Iran and that this is expressed as President Ebrahim Raisi’s fundamental approach to foreign policy, IRNA reports.
"We are trying to use the resources of the Islamic Republic of Iran for regional development, peace and stability, with the participation of all neighbors. In particular, the relations with Armenia, as well as our other neighbors are on the agenda," Khatibzadeh added.
On Sep. 12, there were reports that Azerbaijani police officers were stopping Iranian truck drivers on the Goris-Kapan road in Syunik Province of Armenia to check their documents and cargo and were demanding AMD 50,000 to let the drivers pass.