Իրանի ԱԳՆ արձագանքը Սյունիքում իրանական բեռնատարները կանգնեցնելու հետ կապված իրավիճակին
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խատիբզադեն հայտարարել է, որ հարևանների հետ հարաբերություններն առաջնահերթություն են Իրանի համար, որն արտահայտվում է որպես նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիի արտաքին քաղաքականության հիմնարար մոտեցում: Այս մասին հայտնում է IRNA գործակալությունը:
«Մենք փորձում ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության հնարավորություններն օգտագործել տարածաշրջանային զարգացման, խաղաղության և կայունության համար` բոլոր հարևանների մասնակցությամբ: Մասնավորապես, օրակարգում են Հայաստանի, ինչպես նաև մեր մյուս հարևանների հետ հարաբերությունները»,- ասել է Խատիբզադեն:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 12-ին, հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցի ոստիկանները կանգնեցնում են իրանական բեռնատար մեքենաները՝ փաստաթղթերն ու բեռները ստուգելու համար, ինչպես նաև 50 000 դրամ են պահանջում, որպեսզի վարորդներին թույլ տան անցնել:

МИД Ирана отреагировал на ситуацию в Сюнике с задержанием иранских грузовиков
Официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде заявил, что отношения с соседями являются для Ирана приоритетом, который отражен в качестве основополагающего подхода внешней политики президента Ибрагима Раиси. Об этом сообщает агентство IRNA.
"Мы стараемся использовать возможности Исламской Республики Иран для регионального развития, мира и стабильности с участием всех соседей. В частности, на повестке дня стоят наши отношения с Арменией, как и с другими нашими соседями", - сказал Хатибзаде.
Ранее, 12 сентября, стало известно, что азербайджанские полицейские на дороге Горис-Капан Сюникской области Армении останавливают иранские грузовики для проверки документов и грузов, а также требуют 50 000 драмов для того, чтобы пропустить водителей.