«Խնդրո առարկա կետերը գտնվում են Հայաստանից դուրս». Ինչու է Փաշինյանն օգտագործել Էյվազլի և Չայզամի տեղանունները
Իրադարձությունները, որ տեղի են ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանագծի երկայնքով, ունեն բազմաթիվ շերտեր և բազմաթիվ ենթատեքստեր և շատ կարևոր է, որ մենք այդ ենթատեսքտերը ճիշտ ընկալենք և ճիշտ թարգմանենք, Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է Aysor.am:
«2020 թվականի դեկտեմբերին մենք իրականացրել ենք ՀՀ-ի Զինված ուժերի դիրքերը ՀՀ խորհրդային միությունից ժառանգած սահմանների հետ համապատասխանեցնելու գործընթաց և այդ գործընթացն իրականացվել է ռազմական նոր էսկալացիայից խուսափելու համար, ու ես մանրամասն մեր մոտիվացիաները ներկայացրել եմ նախորդող շրջանում», - ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց 2010 թվականին ՀՀ ԱԺ-ի կողմից ընդունված Վարչատարածքայն բաժանման մասին օրենքը՝ նշելով, որ դրանում հստակ արձանագրվում է, որ Շուռնուխ և Որոտան գյուղերի վարչական սահմանները համապատասխանում են հայ-ադրբեջանական սահմանին:
«Պետք է արձանագրեմ նաև, որ այս իրողությունն է և Խորհրդային Միության ժամանակ այդ հատվածում Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի գոյություն ունեցած վարչական սահմանն է, որը հետագայում արդեն վերածվել է պետական սահմանի, այս իրողությունն է ընդունվել որպես հիմք: Հիմա այս նույն տրամաբանությամբ այդ հատվածներում երկու տեղ՝ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհը դուրս է գալիս ՀՀ-ի կամ Խորհրդային Հայաստանի վարչական սահմանից ու նաև այս հանգամանքի բերումով է, որ ժամանակին ձեզ հայտնի տեղերում հայտնվել են մեզ հայտնի ցուցանակաները և մեզ հայտնի հենակետերը», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, թե 2020 թվականի դեկտեմբերին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, ինչի մասին և ՊՆ-ն, և կառավարությունը հանդես են եկել հայտարարությամբ, որ այդ ճանապարհն անարգել կերպով պետք է օգտագործվի ՀՀ-ի տրանսպորտային միջոցների և բեռների տարանցման համար:
«Եվ ենթադրում եմ՝ քանի որ այդ պայմանավորվածության մեջ չի ֆիքսվել օտարերկրյա բեռների տարբերակը, տվյալ իրավիճակում Ադրբեջանը կիրառում է այդ միջոցը՝ թերևս ի պատասխան մեր այն հայտարությունների, որ թե նոյեմբերի 9-ի և թե հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարությունների մեջ հիշատակված չէ ՀՀ-ի տարածքով միջանցք տրամադրելու վերաբերյալ դրույթ: Եվ ՀՀ-ն, ընդունելով, որ տարածաշրջանի կոմունիկացիաները պետք է բացվեն, այնուամենայնիվ, արձանագրում է, որ օտարերկրյա բեռները ՀՀ տարածքը հատելիս, այդ թվում, Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններից դեպի Նախիջևանի ինքնավար Հանրապետություն գնալիս պետք է հատեն մաքսային, անձնագրային և այլ կետեր՝ ինչպես սահմանված է ԱՊՀ երկրների միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունն ապահովող իրավապայմանագրային բազայում», - նշեց վարչապետը:
Նա պարզաբանեց նաև, թե ինչու է կառավարության նիստում և հաղորդագրությունների մեջ նշվել Էյվազլի և Չայզամի տեղանունները:
«Դա արվել է մի պարզ պատճառով, որ ՀՀ քաղաքացիների համար պարզ լինի՝ խնդրո առարկա կետերը գտնվում են ոչ թե Հայաստանի կամ Հայաստանի Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքում, այլ՝ այդ տարածքից դուրս, որը Հայաստանը դե յուրե ընդունել է իմ հիշատակած 2010 թվականին ընդունված Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

"Проблемные пункты находятся вне территории Армении": почему Пашинян использовал названия "Эйвазли" и "Чайзами"
События, которые происходят вдоль линии армяно-азербайджанской границы, имеют многочисленные слои и многочисленные подтексты и очень важно, чтобы мы правильно воспринимали и переводили эти подтексты, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян, передает Aysor.am.
"В декабре 2020 года мы провели процесс приведения в соответствие позиций Вооруженных сил Армении с унаследованными от Советского союза границами, и этот процесс был осуществлен, чтобы избежать новой военной эскалации. Я подробно представил нашу мотивацию в предыдущий период", - сказал Пашинян.
Премьер напомнил о принятом парламентом Армении в 2010 году законе об административно-территориальном разделении, отметив, что в нем четко зафиксировано, что границы общин Шурнух и Воротан соответствуют армяно-азербайджанской границе.
"Должен также констатировать, что эта реальность и существовавшая во время Советского Союза административная  граница между Советской Арменией и Советским Азербайджаном, которая в дальнейшем уже стала государственной границей. Эта реальность принята как основание. Сейчас по такой же логике в двух местах на этом участке дорога Горис-Капан выходит за пределы административной границы Республики Армения или Советской Армении и также в силу этого обстоятельства в свое время на известных вам участках были установлены известные нам указатели и блокпосты", - сказал Пашинян.
Он отметил, что в декабре 2020 года была достигнута договоренность и минобороны и правительство выступили с заявлением, что эта дорога должна беспрепятственно использоваться транспортными средствами Республики Армения и транзита грузов.
"И я предполагаю, что поскольку в этой договоренности не зафиксирован вариант иностранных грузов, в данной ситуации Азербайджан применяет эту меру, пожалуй, в ответ на наши заявления, что и в трехсторонних заявлениях от 9 ноября и 11 января не упоминается положение о предоставлении коридора по территории Республики Армения. И Армения, принимая, что региональные коммуникации должны быть открыты, тем не менее, констатирует, что иностранные грузы при пресечении территории Республики Армения, в том числе при проезде из западных районов Азербайджана в Автономную Республику Нахичеван, должны проходить таможенный, паспортный и другие пункты, как установлено в договорно-правовой базе, обеспечивающей транспортное сообщение между странами СНГ", - отметил премьер.
Он также объяснил, почему на заседании правительства и в сообщениях отмечаются топонимы "Эйвазли" и "Чайзами".
"Это сделано по простой причине, чтобы гражданам Республики Армения было ясно, что пункты – предмет споров – находятся не на территории Армении или Армянской Советской Республики, а за пределами той территории, которую Армения де-юре приняла упомянутым мной и принятым в 2010 году законом об административно-территориальном разделении", - сказал Никол Пашинян.