Այս պահի դրությամբ ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջեւ որեւէ շփում տեղի չի ունեցել. Մանե Գևորգյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանն անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այն հայտարարությանը, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլի միջոցով իրեն հանդիպման առաջարկ է արել: Մանե Գևորգյանը նշում է, որ Թուրքիայի հետ խոսակցության մեկնարկի՝ իր պատկերացումների մասին վարչապետը խոսել է ԱԺ-կառավարություն վերջին հարցուպատասխանի ընթացքում՝ ասելով, որ կարծում է՝ բարձր մակարդակի շփումներին պետք է նախորդեն աշխատանքային քննարկումներ, և միջազգային գործընկերներին նույնպես այս պատկերացումն է ներկայացնում:
Ներկայացնում ենք թեմայի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցերն ու վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանի պատասխանները.
Հարց – Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե ՀՀ վարչապետը Վրաստանի վարչապետի միջոցով իրեն հանդիպման առաջարկ է արել, ի՞նչ կասեք այս մասին:
Պատասխան – Վարչապետ Փաշինյանն իր բոլոր միջազգային շփումներում գործընկերներին ներկայացնում է կառավարության ծրագրում արձանագրված՝ Հայաստանի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու տեսլականը և արտահայտում է այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրելու Հայաստանի կառավարության պատրաստակամությունը: Թուրքիայի հետ խոսակցության մեկնարկի իր պատկերացումների մասին վարչապետը խոսել է ԱԺ-կառավարություն վերջին հարցուպատասխանի ընթացքում, ասելով, որ կարծում է, որ բարձր մակարդակի շփումներին պետք նախորդեն աշխատանքային քննարկումներ և միջազգային գործընկերներին նույնպես այս պատկերացումն է ներկայացնում: Այս պահի դրությամբ Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնյաների միջև որևէ շփում տեղի չի ունեցել, չնայած Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է նման շփումների: Այսպիսի արդյունավետ աշխատանքի պարագայում՝ Հայաստանը պատրաստ կլինի նաև բարձր և բարձրագույն մակարդակով հանդիպումների:
Հարց – Թուրքիայի նախագահը կրկին խոսել է Հայաստանի տարածքով միջանցք բացելու խնդրի մասին, ասելով, որ դա քաղաքական հարց է: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
Պատասխան - Վարչապետ Փաշինյանը բազմիցս արտահայտվել է այդ կապակցությամբ: Հայաստանը կարևորում է նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարություններում արձանագրված պայմանավորվածությունների ճշգրիտ իրագործումը: Կոմունիկացիաների բացումը բացառիկ կարևոր նշանակություն ունի տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու, տարածաշրջանում ցավալիորեն առկա թշնամանքի մթնոլորտը հաղթահարելու համար և Հայաստանը վճռական է այդ ուղղությամբ առաջ շարժվելու և արդյունքներ արձանագրելու գործում: Որոշ հայտարարություններում կոմունիկացիաների վերաբացման թեման վերափոխվում է և ստանում տարածաշրջանային մեկուսացման պահպանման տրամաբանություն: Միջանցքների մասին խոսակցությունը հենց այսպիսին է և հակասում է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու, թշնամանքի մթնոլորտը հաղթահարելու տրամաբանությանը: Այն նպատակ ունի ոչ միայն մեկուսացած պահել տարածաշրջանի պետությունները և ժողովուրդներին, այլև այդ մեկուսացմանը անշրջելի տեսք տալ: Բայց կան նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաները բացելու այնպիսի տարբերակներ, որոնք ընդգծում են տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը և թշնամության մթնոլորտի քայլ-առ-քայլ հաղթահարման իրական միջոց կարող են դառնալ: Հայաստանի կառավարությունը հենց նման տարբերակի կողմնակից է և հենց այդ տարբերակն է նկարագրված նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության մեջ:
Հարց – Ստեղծված պայմաններով որքանո՞վ եք իրատեսական և համարժեք համարում տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգը:
Պատասխան - Ցավոք, գրեթե ամեն օր տեղի են ունենում իրադարձություններ, որոնց նպատակը խաղաղության օրակարգը դելեգիտիմիզացիայի ենթարկելն է, թշնամության մթնոլորտը ոչ միայն խորացնելը այլև այն առավել համակարգված դարձնելը: Այս և մյուս քայլերն արվում են ի ցույց դնելու խաղաղության անհնարինությունը մեր տարածաշրջանում, բայց Հայաստանի կառավարությունը հետևողականորեն առաջ է տանելու այդ օրակարգը՝ մեր տարածաշրջանի համար խաղաղության դարաշրջան բացելու բոլոր հնարավորությունները օգտագործելով և նոր հնարավորություններ ստեղծելով: Վարչապետ Փաշինյանը բազմիցս է նշել, որ այս ճանապարհին մեզ ամուր նյարդեր են պետք և արագ ու հեշտ լուծումներ գոյություն չունեն:

By Now No Contacts Have Taken Place between Armenia, Turkey – PM’s Spokesperson
Mane Gevorgyan, Spokesperson of Prime Minister of Armenia, commented on the announcement of Turkish president Recep Tayyip Erdoğan that Prime Minister Nikol Pashinyan made a proposal of meeting through Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili. Speaking with ARMENPRESS, Mane Gorgyan noted that the Prime Minister spoke about his views on the start of talks with Turkey during a recent National Assembly-Cabinet Q&A session, saying that he believes high-level contacts should be preceded by working discussions.
Question - Turkish President Recep Tayyip Erdoğan has stated that the Armenian Prime Minister has made a proposal through the Georgian Prime Minister to meet with him. What can you say about this?
Answer - In all his international contacts, Prime Minister Pashinyan presents to his colleagues the vision of opening an era of peaceful development for Armenia and the region, enshrined in the Government's program, and expresses the readiness of the Armenian Government to make efforts in that direction. The Prime Minister spoke about his vision for the start of talks with Turkey during a recent National Assembly-Cabinet Q&A session, saying that he believes that high-level contacts should be preceded by working discussions and presents this same vision to international partners. There have been no contacts between Armenian and Turkish officials so far, although the Armenian Government is ready for such contacts. In case of effective work of the officials, Armenia will be ready for high-level meetings as well.
Question - The Turkish President again spoke about the issue of opening a corridor through the territory of Armenia, saying that it is a political issue. How would you comment?
Answer - Prime Minister Pashinyan has repeatedly spoken about this. Armenia attaches importance to the accurate implementation of the agreements set out in the November 9 and January 11 statements. The opening of communications is extremely important for the establishment of lasting peace and stability in the region, overcoming the atmosphere of hostility in the region, and Armenia is determined to move in that direction and achieve results. In some statements, the topic of reopening communications is transformed and takes on the logic of maintaining regional isolation. The talk about the corridors is just like that and contradicts the logic of establishing peace and stability in the region, overcoming the atmosphere of hostility. It aims not only to keep the states and peoples of the region isolated, but also to make that isolation look irreversible. But there are also options for opening regional communications in a way that emphasize regional interconnectedness and can be a real way to overcome the hostility step by step. The Armenian Government advocates that second option which is described in paragraph 9 of the November 9 trilateral declaration and in the January 11 trilateral statement.
Question - Given the current situation, how realistic and adequate do you consider the agenda of opening an era of peaceful development for the region?
Answer - Unfortunately, incidents take place almost every day with the aim of delegitimizing the peace agenda, not only deepening the atmosphere of hostility but also making it more systematic. These and other steps are taken to demonstrate the impossibility of peace in our region, but the Armenian Government will consistently advance that agenda, using all opportunities and creating new opportunities to open an era of peace for our region. Prime Minister Pashinyan has repeatedly stated that we need strong nerves on this path and there are no quick and easy solutions.