Հայաստանը շահագրգռված է կոմունիկացիաների բացմամբ. վարչապետն ընդունել է Ռուսաստանի փոխվարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Օվերչուկին:
Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի Ալեքսեյ Լոգվինի,
ողջունում եմ Ձեզ Երևանում և շատ ուրախ եմ, որ Դուք մասնակցում եք հայ-ռուսական գործարար համաժողովին: Սա շատ կարևոր միջոցառում է մեզ համար և հուսով ենք, որ այն կնպաստի ռուսաստանյան նոր ներդրումների ներգրավմանը Հայաստանում: Իհարկե, մենք մեծապես շահագրգռված ենք, որ հայկական ծագմամբ ռուսաստանցի գործարարները լինեն ակտիվ՝ հատկապես հիմա, երբ հետպատերազմական վերականգնման փուլում ենք: Այս իմաստով սա նաև կարևոր առիթ է՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խմբի հետ կապված ընթացիկ անելիքները քննարկելու համար։ Եվ, ինչպես ես մի քանի անգամ նշել եմ, մենք մեծապես շահագրգռված ենք կոմունիկացիաների բացմամբ, քանի որ դա գնահատում ենք որպես Հայաստանի շրջափակումը հաղթահարելու հնարավորություն, որում, ցավոք, արդեն գտնվում ենք ավելի քան 25 տարի: Հուսով ենք, որ աշխատանքների արդյունքում կոնկրետ որոշումների կհանգենք:
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ եռակողմ խմբի աշխատանքների բարձր մակարդակով կազմակերպման համար և շատ ուրախ եմ, որ Դուք այդպիսի մեծ հետաքրքրվածություն եք դրսևորում այդ հարցում: Մեզ համար շատ կարևոր է վերջապես երկաթուղային կապ ստանալ Ռուսաստանի հետ, որն ընդհանրապես նոր հնարավորություններ կբացի մեր տնտեսության զարգացման և Եվրասիական տնտեսական միությունում մեր ինտեգրացիայի համար։ Սա նաև մեր անդամությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը էլ ավելի արդյունավետ կդարձնի»։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն իր խոսքում ասել է.
Շնորհակալ եմ, որ ժամանակ գտաք հանդիպման համար: Ինչպես և պայմանավորվել էինք Երևանում մեր վերջին հանդիպման շրջանակում՝ Երևանում կազմակերպվում է ռուսաստանյան բիզնես համաժողով, ու սա ռուսաստանյան գործարար առաքելության դեպի Հայաստան առաջին այցն է հետպատերազմական շրջանում: Առավոտվանից արդեն մենք կլոր սեղանների շարք ենք անցկացրել, որտեղ հավաքվել են հայաստանյան և ռուսաստանյան բիզնեսի ներկայացուցիչները: Մհեր Հերբերտիի հետ այսօր շրջել ենք բոլոր կլոր սեղաններով, իսկ դրանք կլոր սեղաններ են ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի, էներգետիկայի, բնապահպանության, նորարարությունների զարգացման հարցերով: Ամենակարևորը շփումներն են, որ տեղի են ունենում՝ կան պատկերացումներ ինչ-որ նախագծերի շուրջ, դրանց հաջորդում են քննարկումները և կապերի հաստատման մտադրությունները: Այսինքն՝ սա ապագային միտված աշխատանք է, և դա ողջունելի է. հենց այդ նպատակով էլ մենք եկել ենք՝ կապերը վերականգնելու և առավել սերտացնելու, բարելավելու համար:
Հնարավորություններ իսկապես կան, և այստեղ են գտնվում ռուսաստանյան զարգացման ինստիտուտների ներկայացուցիչներ՝ ՌԴ պետական զարգացման կորպորացիայի (ВЭБ.РФ) ներկայացուցիչները, որն իր հերթին նույնպես ունի արտահանման գործարքները, դրանց ապահովագրությունը ֆինանսավորելու հնարավորություններ: Այս ողջ գործիքակազմն իրապես կարող է աշխատել, որպեսզի մենք ավելի արդյունավետ իրացնենք տնտեսական կապերը, զարգացնենք դրանք և Ռուսաստանի ու Հայաստանի միջև տնտեսական մեր հարաբերությունները բարձրացնենք այն մակարդակին, որում դրանք պիտի լինեն: Իհարկե, ինչպես Դուք իրավացիորեն նշեցիք, դա շատ կարևոր է նաև Եվրասիական տնտեսական միությունում կապերի զարգացման համար»:
Զրուցակիցների միջև մտքերի փոխանակություն է ծավալվել երկուստեք նշված հարցերի շրջանակի շուրջ:
Նշենք, որ այսօր առավոտյան ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ, մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետություն Ռուսաստանի Դաշնության գործարար առաքելության այցի շրջանակում կազմակերպված «Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցություն. հեռանկարային նախագծեր» միջոցառմանը:

Armenia Interested in Opening Communications – PM Pashinyan Receives Deputy Prime Minister of Russia
Today, Prime Minister Nikol Pashinyan received Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexei Overchuk.
Welcoming the guest, Prime Minister Nikol Pashinyan said,
‘’Dear Alexei Logvinovich,
I welcome you in Yerevan and I am very happy that you participate in the Armenian-Russian business forum. This is a very important event for us, and we hope it will help attract new Russian investments to Armenia. Of course, we are very interested that Russian businessmen of Armenian origin should be active, especially now when we are in the post-war recovery phase. In this sense, this is also an important opportunity to discuss the ongoing activities of the trilateral working group on the opening of regional communications. And, as I have mentioned several times, we are very interested in the opening of communications, as we see it as an opportunity to overcome the blockade of Armenia, in which, unfortunately, we have been for more than 25 years. We hope that as a result of the work we will reach concrete decisions.
I would also like to thank you for organizing the works of the trilateral group at a high level. I am very glad that you are so interested in this issue. It is very important for us to finally get a railway connection with Russia, which will open new opportunities for the development of our economy and our integration into the Eurasian Economic Union. This will make our membership in the Eurasian Economic Union even more effective. ”
Russian Deputy PM Alexei Overchuk said,
”Honorable Nikol Vovayevich,
Thank you for taking the time to meet. As we agreed during our last meeting in Yerevan, a Russian business forum is being organized in Yerevan, and this is the first visit of the Russian business mission to Armenia in the post-war period. Since the morning we have already held a series of round tables, where representatives of Armenian and Russian business gathered. Today, Mher Herbertovich and I went around all the round tables, and these are round tables on the development of infrastructure, transport, energy, environment, innovation. The most important are the contacts that take place, there are ideas about some projects, they are followed by discussions and intentions to establish contacts. In other words, this is a work aimed at the future, and it is welcoming. That is why we have come to restore, to strengthen, to improve our ties.
There are really opportunities, and here are the representatives of the Russian development institutes, the representatives of the Russian State Development Corporation which in turn also has the opportunity to finance export transactions and their insurance.
This whole toolkit can really work to make our economic ties more effective, to develop them, to raise economic relations between Russia and Armenia to the level they should be. Of course, as you rightly mentioned, it is very important also for the development of ties within the Eurasian Economic Union’’.
The interlocutors exchanged views on the various issues.
It should be noted that this morning Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk together with Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan took part in the "Armenian-Russian economic cooperation: Promising projects" event organized in the sidelines of the visit of the Russian business delegation to Armenia.