Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունը հաջորդ տարի 6.5 անգամ կավելանա. Դմիտրի Վոլվաչ
Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունը 2022 թվականին կավելանա 6.5 անգամ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչը Երևանում «Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցություն. Հեռանկարային նախագծեր» միջոցառման շրջանակում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Փոխնախարարը նախ նշել է, որ երկու երկրների փոխադարձ առևտրի խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում, ապա խոսեց Վերին Լարսի անցակետի վերակառուցման աշխատանքների մասին:
«Մինչև 2022-ի կեսերը Վերին Լարսի անցակետում կավարտվի վերակառուցումը` մարդատար ավտոմեքենաների մասով, 2022-ի վերջում՝  վերակառուցումը` բեռնափոխադրումների մասով: Թողունակությունը Վերին Լարսում 6.5 անգամ կավելանա. օրական մինչև 2650 բեռնատար ավտոմեքենա՝ հնարավորությամբ ընդլայնելու օրական մինչև 3 հազար ավտոմեքենա»,-ասել է Վոլվաչը:
Փոխնախարարը սա համարել է լուրջ պրակտիկ քայլ երկկողմ համագործակցության և ԵԱՏՄ-ի շրջանակում համագործակցության համար, ապրանքաշրջանառության աճի, աշխատանքների դյուրացման համար:

В следующем году пропускная способность КПП Верхний Ларс увеличится в 6,5 раз: Дмитрий Вольвач
Как  передает Арменпресс, об этом заявил в беседе с журналистами заместитель Министра экономического развития Российской Федерации Дмитрий Вольвачв ходе дискуссии ''Армяно-российское экономическое сотрудничество. Перспективные проекты''в рамках Armenian  Business Forum-2021в Ереване.
Вице-министр вначале сообщил, что ведется работа по устранению барьеров для взаимной торговли между двумя странами, а затем рассказал о реконструкции КПП Верхний Ларс.
''До середины 2022 года завершится реконструкция пункта КПП Верхний Ларс по пассажирским автомобилям, а к концу 2022 года - реконструкция КПП по грузоперевозкам.
Пропускная способность в Верхнем Ларсе увеличится в 6,5 раз— до 2650 грузовиков в день с возможностью увеличения до 3000 автомобилей в день'', - сказал Вольвач.
Замминистра посчитал это серьезным практическим шагом для двустороннего сотрудничества, для взаимодействия в рамках ЕАЭС,  роста товарооборота, а также для облегчения работ.