«Ցանկանում ենք երդվել մեր զավակներին, որ շարունակելու ենք իրենց պայքարը»․ Մոմերով երթ՝ դեպի Եռաբլուր
Ազատության հրապարակից 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողները, հարազատները մոմերով երթ իրականացրին դեպի Եռաբլուր՝ ՀՀ Անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ՝ ի  հիշատակ զոված զինծառայողների, հայտնում է Panorama.am-ը:
Զոհված զինծառայողի մայր, «Որդուս» ՀԿ նախագահ Կարին Տոնոյանի  համոզմամբ՝ չունենք անկախություն և տոնելու տրամադրություն։
«Մեր զավակներն իրենց մահով ապացուցեցին, որ իրենք են այս երկրի տերերը։ Ինձ համար  միակ չգրավված ամրոցը մնում է Եռաբլուրը»,- ասել է Տոնոյանը։
Նա նշել է, որ մի քանի մայրերով ցանկություն են հայտնել գնալ Եռաբլուր և ուղղակի լինել իրենց զավակների հետ։
«Ցանկանում ենք երդվել մեր զավակներին, որ շարունակելու ենք իրենց պայքարը և մի օր վերադարձնելու ենք հայոց անկախությունը։ Այսօր ինքնախաբեությամբ տառապելը նվազագույնը ծիծաղելի է, քանի որ տեսնում ենք ամեն օր մեր անկախությունը գրավված է։ Գրավված է սահմանային բլուրների վրա, մեր հարազատ լեռների վրա այսօր տարբեր դրոշներ են և  խեղճացած հայոց դրոշն է։ Այսօր մենք տեսնում ենք, որ մեր երկրի ղեկավարը խնդրում է, որ թշնամին ընդունի և հանդիպի իր հետ, որը երբևէ չէր եղել,ինչը շատ վիրավորական է։ Այսօր տեսնում ենք, որ զավակներին առևանգում են և մենք ոչինչ չենք կարողանում անել, անգամ միջնորդությունը ռուսական կողմն է անում։ Այսպիսի բազմաթիվ օրինակներ կարող եմ բերել, որոնք փաստում են, որ այսօր չունենք անկախություն»։
Հիշեցնենք, որ այսօր ժամը՝ 2000 Հանրապետության հրապարակում տեղի է ունենալու Անկախության 30-ին նվիրված Փաշինյանի խոսքով ՝ «գունագեղ միջոցառումը», որի անցկացմանն օրեր շարունակ դեմ էին արտահայտվում զոհված զինծառայողների ծնողները։

"Хотим поклясться сыновьям, что продолжим их борьбу": шествие со свечами в "Ераблур"
Родители и родные военнослужащих, погибших в 44-дневной войне в Арцахе, с Площади Свободы в Ереване осуществили шествие со свечами в воинский пантеон "Ераблур" – в память павших, к 30-летию Независимости Республики Армения, передает Panorama.am
По словам матери погибшего в войне Героя Арцаха Менуа Ованнисяна, президента общественной организации "Сыну" Карин Тоноян, нет независимости и настроения праздновать.
"Своей смертью наши сыновья доказали, что именно они являются хозяевами этой страны. Для меня единственной незахваченной крепостью независимости остается Ераблур", – сказала Тоноян.
Она отметила, что несколько матерей выразили желание отправиться в этот день в "Ераблур" и просто побыть со своими детьми:
"Мы хотим поклясться нашим детям, что продолжим их борьбу и однажды вернем Армении независимость. Страдать самообманом сегодня – по меньшей мере, нелепо, потому что мы видим каждый день, что наша независимость захвачена. Захвачена на приграничных холмах, сегодня на наших родных горах разные флаги и поникший армянский флаг. Сегодня мы видим, что лидер нашей страны просит врага встретиться с ним, чего раньше никогда не было, что очень оскорбительно. Сегодня мы видим, что детей похищают, мы ничего не можем сделать, даже посредничество осуществляет российская сторона. Я могу привести множество таких примеров, которые свидетельствуют, что сегодня у нас нет независимости".
Напомним, сегодня в 20:00 на Площади Республики состоится посвященное 30-летию Независимости, говоря словами Пашиняна, "красочное мероприятие", против проведения которого в течение нескольких дней акции осуществляли родители павших военнослужащих.