Արցախի օկուպացված տարածքներից բռնագաղթած 6,5 հազար կարիքավորի խաղաղապահները հումանիտար օգնություն են ցուցաբերել. ՌԴ ՊՆ
Ռուս խաղաղապահները շարունակում են նպատակային մարդասիրական օգնություն տրամադրել Արցախի Հանրապետությունում բնակվող բռնագաղթած և բազմազավակ ընտանիքներին: Լուրը հաղորդում է ՌԴ ՊՆ-ն, հայտնում է Panorama.am:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Ստեփանակերտի հումանիտար արձագանքման ռուսական կենտրոնի մասնագետները շարունակում են իրենց գործունեությունն իրականացնել ընդունելությունների գրասենյակի և թեժ գծի աշխատանքների միջոցով:
«Դուք ինքներդ եք տեսնում, թե ինչ դժվարին պայմաններում են ապրում բռնագաղթածները: Մենք նպատակային օգնություն ցուցաբերեցինք այստեղ և տեսանք, որ ողջ հյուրանոցը լցված է բռնագաղթածներով: Երեք հարկերում կա մեկ խոհանոց և մեկ լվացքի մեքենա»,-ասել է Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Դմիտրի Տուսիդինը:
Հյուրանոցում, որտեղ անցկացվել է մարդասիրական գործողությունը, ազատ սենյակներ չկան, բոլորը տրվել են Հադրութի շրջանի գյուղերից բռնագաղթածներին:
«Սա երրորդ անգամն է, որ նրանք գալիս են և երկրորդ անգամն է, որ օգնում են Մարինային: Մենք ունենք նաև զոհվածների ընտանիքներ, նրանց նույնպես օգնում են: Շատ շնորհակալ ենք, մենք ձեզ շատ ենք սիրում: Մարդիկ անհամբերությամբ են սպասում խաղաղապահներին և երբ նրանց մեքենաները կանգնում են հյուրանոցի պատուհանների տակ մարդիկ մտածում են, որ իրենց «եղբայրներն» են եկել: Այստեղ ապրում է 49 մարդ և 12 ընտանիք օգնության կարիք ունի: Նրանց թվում կան նաև բազմազավակ ընտանիքները»,-ասել է հյուրանոցի ադմինիստրատոր Ռիտա Հարությունյանը:
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները Ստեփանակերտի բազմազավակ ընտանիքին հանձնել են կենցաղային իրեր, սննդի հավաքածուներ և մանկական խաղալիքներ: Մինչ այդ խաղաղապահները 6 ամսական երեխա ունեցող ընտանիքին նվիրել էին մանկական սայլակ և առաջին անհրաժեշտության պարագաներ:
«Սկզբում դրամի խնդիր կար, մեզ տուն տվեցին, բայց չկարողացանք համաձայնության գալ սեփականատիրոջ հետ: Այնուհետև մեզ առաջարկեցին այս վայրը: Ես մարզիկ եմ, բայց ներկայում լքել եմ սպորտը, օգնում եմ ծնողներիս»-ասել է բռնագաղթած, ութ հոգուց բաղկացած ընտանիքի ավագ որդի Մխիթար Անդրեյանը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի աշխատակիցները նպատակային օգնություն ցուցաբերելու անհատական մոտեցում ունեն: Յուրաքանչյուր ընտանիքի հետ զրույց է տարվում`պարզելու, թե նրանք ինչ գույքի կարիք ունեն, այնուհետև հատկացվում են անհրաժեշտ պարագաները:
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ 2020 թվականի նոյեմբերից մինչ օրս ծանր իրավիճակներում հայտնվոծ ավելի քան 6,5 հազար կարիքավոր բռնագաղթած հումանիտար և բժշկական օգնություն են ստացել Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահներից:

Специалисты российского Центра гуманитарного реагирования оказали гуманитарную помощь беженцам и многодетным семьям в Нагорном Карабахе
Российские миротворцы продолжают оказывать адресную гуманитарную помощь вынужденным переселенцам и многодетным семьям в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает пресс-служба минобороны РФ.
Специалисты российского Центра гуманитарного реагирования в Степанакерте продолжают вести свою деятельность через работу общественной приемной и горячую линию российского миротворческого контингента.
"Сами видите в каких тяжёлых условиях проживают беженцы. Оказывали здесь адресную помощь и увидели, что здесь вся гостиница заполнена беженцами, на три этажа одна кухня и одна стиральная машина", - сообщил представитель российского миротворческого контингента Дмитрий Тусиди.
В гостинице, где проходила гуманитарная акция, нет свободных номеров, все они отданы беженцам из поселка Гадрут (бывшая территория Нагорного Карабаха).
"Уже третий раз приезжают, второй раз помогают Марине. У нас есть семьи погибших, им тоже помогают. Мы очень благодарны, мы вас очень любим. Люди очень ждут миротворцев, машины стоят под окнами, они думают, что их "братья" пришли. Здесь проживает 49 человек, 12 семей, нуждаются в помощи. Так же в их числе многодетные семьи", - сказала администратор гостиницы Рита Арутюнян.
Военнослужащие российского миротворческого контингента передали многодетной жительнице г. Степанакерт предметы домашнего обихода, продуктовые наборы и детские игрушки. Ранее российские миротворцы этой семье, имеющей пятимесячного ребенка передали гуманитарную помощь в виде детской коляски и вещей первой необходимости.
"Сначала были проблемы с деньгами, нам дали дом, но с хозяином не смогли договориться, нам предложили это место. Вообще-то я спортсмен, но сейчас я оставил спорт, помогаю родителям" -сказал беженец (старший сын из семьи из восьми человек) Мхитар Андреян.
Офицеры Центра гуманитарного реагирования индивидуально подходят к проведению адресной помощи. С каждой семьей проводится беседа, выясняются какое имущество им необходимо. Жителям выдаются предметы первой необходимости – одежда и обувь для детей и взрослых, стиральные порошки, газовые горелки для приготовления пищи, кухонный инвентарь, продуктовые наборы, комплекты постельного белья, подушки, одеяла, предметы личной гигиены, детские игрушки, а также индивидуальные медицинские аптечки.
В общей сложности с ноября 2020 года по настоящее время более 6,5 тыс. нуждающихся переселенцев, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, получили гуманитарную и медицинскую помощь от российских миротворцев в Нагорном Карабахе.