Հանդիպել են Ալեն Սիմոնյանն ու Սերգեյ Լավրովը
Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 4-ին հանդիպել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին` ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը բարձր է գնահատել հայ-ռուսական ռազմավարական և գործընկերային հարաբերությունները` դրանց վկայությունը համարելով նաև այն, որ ՀՀ ԱԺ նախագահն իր առաջին պաշտոնական այցը կատարել է Ռուսաստան:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորանքներ է փոխանցել ռուս ժողովրդին վերջերս կայացած խորհրդարանական ընտրությունների առթիվ:
Կողմերը հանգամանորեն քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը` անդրադառնալով տևական խաղաղության հաստատմանը և դրա իրականացումը խոչընդոտող խնդիրների վերացմանը: Այդ համատեքստում մասնավորապես կարևորվել է հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ռուսական համագործակցությանը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, մարդասիրական և այլ ոլորտներում: Զրույցի ընթացքում առանձնակի կարևորվել է խորհրդարանների դերը երկկողմ փոխգործակցության զարգացման և ամրապնդման գործում:
Երկուստեք կարևորվել է նաև արդյունավետ համագործակցությունը ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի և ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում` հաշվի առնելով Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:

Ален Симонян и Сергей Лавров обсудили ситуацию в регионе
4 октября находящаяся с официальным визитом в Российской Федерации делегация во главе с председателем НС А.Симоняном встретилась с главой МИД России С.Лавровым.
Приветствуя председателя НС, министр иностранных дел РФ высоко оценил армяно-российские стратегические и партнерские отношения, свидетельством чего, по его мнению,   является также факт первого официального визита спикера парламента Армении именно в Россию.
Выразив благодарность за прием, А.Симонян передал российскому народу поздравления с прошедшими парламентскими выборами.
Стороны подробно обсудили ситуацию в регионе, коснувшись установления прочного мира и устранения препятствий на пути его реализации. В этом контексте особое внимание было уделено, в частности, вопросу возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц.
Затронуто армяно-российское сотрудничество в политической, экономической, культурной, гуманитарной и других сферах. В ходе беседы особое внимание уделено роли парламентов в развитии и укреплении взаимодействия.
Обоюдно также отмечено эффективное сотрудничество в рамках Межпарламентской ассамблеи СНГ и Парламентской ассамблеи ОДКБ, с учетом приоритетов председательства Армении.
В завершение встречи председатель НС А.Симонян поблагодарил министра иностранных дел РФ С.Лаврова за значительный вклад в развитие армяно-российского сотрудничества.