Պատրիարք Կիրիլն ասել է` ինչն է խանգարում ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը
Քաղաքական շահերը խանգարում են ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին պայմանավորվել այն դեպքում, երբ եկեղեցական ներկայացուցիչները բանակցային գործընթացում առավելություն ունեն։ Այս մասին Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար Ալլահշուքյուր Փաշազադեի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը։ Այս մասին հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան՝ հղում կատարելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին:
«Եթե խոսքը ռազմական հակամարտությունը հաղթահարելու մասին է, քաղաքական գործոն է առկա, և երբ այդ գործոնը գերիշխում է, բանակցությունները դժվարանում են։ Երբեմն կրոնական տեսանկյունից պարզապես անբացատրելի է թվում, թե ինչու մարդիկ չեն կարողանում պայմանավորվել։ Նրանք չեն կարողանում պայմանավորվել, որովհետև քաղաքական շահեր են շոշափվում», – ասել է պատրիարք Կիրիլը։
Ըստ նրա`կրոնական առաջնորդներն առավելություն ունեն նման խնդիրների քննարկման ժամանակ, քանի որ իրենք ընդհանուր հիմք ունեն` հավատ առ Աստված և բարոյական արժեհամակարգ, ազնվություն և վստահություն միմյանց հանդեպ։

Патриарх Кирилл рассказал, что мешает разрешить конфликт в Нагорном Карабахе
Политические интересы мешают сторонам Нагорно-Карабахского конфликта договориться, тогда как представители конфессий имеют в переговорном процессе преимущества, основанные на вере в Бога, общих моральных ценностях и доверии друг к другу, заявил патриарх Московский и всея Руси Кирилл на встрече по вопросу урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе с председателем управления мусульман Кавказа (УМК) шейх-уль-исламом Аллахшукюром Пашазаде, которая проходит во вторник в Москве, передает РИА Новости
"Если речь идет о преодолении военного конфликта, то политический фактор присутствует, и когда этот фактор доминирует, переговоры осложняются. Иногда нам со своей религиозной точки зрения кажется просто необъяснимым, почему люди не могут довериться. Они не могут договориться, потому что затрагиваются политические интересы", - сказал патриарх Кирилл.
По его словам, религиозные лидеры имеют преимущество в обсуждении таких проблем, потому что "у нас есть общая основа – вера в Бога и система нравственных ценностей, порядочность и доверие друг к другу", что "создает очень благоприятную атмосферу".