ՄԻՊ ներկայացուցիչներն այցելել են ադրբեջանական գերությունից երեկ վերադարձածներին
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ Պաշտպանի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ աշխատակազմի բժիշկը, այցելել են Ադրբեջանում գերությունից երեկ վերադարձած անձանց:
ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ կիրականացվեն նրանց առողջական վիճակի ուսումնասիրություն ու անհրաժեշտ այլ գործողություններ։
Հիշեցնենք, որ երեկ ՌԴ միջնորդությամբ Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձվել հինգ գերի՝ Մելս Կարապետի Ամբարդյանը, Ռաֆիկ Ռոբերտի Կարապետյանը, Ժորա Վանոյի Մանուկյանը, Հովսեփ Ռոբերտի Մանուկյան և Սեդրակ Սամվելի Սողոմոնյանը։
Նրանցից 3–ին` Ռաֆիկ Կարապետյանին, Սեդրակ Սողոմոնյանին և Մելս Ամբարդանյանին, հուլիսի 23–ին Բաքվի դատարանը դատապարտել էր 6 տարվա ազատազրկման խիստ ռեժիմի բանտում:
Այդ օրը 6 տարվա ազատազրկման էին դատապարտվել ևս 10 հայ ռազմագերի։ Դրանից բացի, Բաքվի դատարանում հուլիսի 22–ին նմանատիպ դատավճիռ էր կայացվել 13 հայ գերիներից բաղկացած մեկ այլ խմբի նկատմամբ, որոնց թվում նաև Ժորա Վանոյի Մանուկյանն էր։

Сотрудники офиса омбудсмена Армении навестили вернувшихся из плена военных
Сотрудники офиса защитника прав человека Армении навестили пятерых армянских военных, накануне вернувшихся из азербайджанского плена. Как передает Sputnik Армения, об этом сообщается на странице омбудсмена Армана Татояна в Facebook.
Отмечается, что среди посетивших был и врач. По словам Татояна, состояние здоровья бывших пленных будет исследовано. Также будут проведены и другие необходимые действия.
Ребят на пути из Баку в Ереван сопровождали бывший и действующий командующие российским миротворческим контингентом – генерал-лейтенант Рустам Мурадов и генерал-лейтенант Геннадий Анашкин.
В аэропорту их встретили также посол России в Армении Сергей Копыркин и командующий армяно-российской объединенной группировкой войск, генерал-майор Тигран Парванян.