Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային հերթական շրջայցը սկսել է Ստեփանակերտի Աջափնյակ թաղամասից, որտեղ ծանոթացել է պատերազմի հետևանքով տեղահանված ընտանիքների համար «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ կառուցվող բազմաբնակարան շենքերի շինարարական աշխատանքներին։ Նախագծով նախատեսված 15 քառահարկ շենքերը, որոնք, ընդհանուր առմամբ կունենան 2, 3 և 4 սենյականոց 240 բնակարաններ, շահագործման կհանձնվեն 2023թ.-ին:
Երկրի ղեկավարն այնուհետև այցելել է Ասկերանի շրջանի Դահրավ համայնք և հետևել «Ապրելու Արցախ» հիմնադրամի ու Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության նախաձեռնությամբ կյանքի կոչվող «100 տուն Արցախում» ծրագրի ընթացքին: Պատասխանատուները տեղեկացրել են, որ ծրագրին արդեն արձագանքել են մեկ տասնյակից ավելի շահառուներ, և հույս ունեն, որ նրանց թիվը շարունակելու է աճել:
Արայիկ Հարությունյանն իր գոհունակությունն է հայտնել նախաձեռնության հեղինակներին, ընդգծել, որ ԱՀ Կառավարությունը շարունակելու է իր բաժին մասնակցությունն ունենալ համահայկական ուժերով իրականացվող նախագծին:
Նախագահը ծանոթացել է նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով մեկնարկած Ասկերանի շրջանի Դահրավ, Աստղաշեն և Պատարա համայնքները մայրուղուն կապող ավտոճանապարհների կառուցման աշխատանքներին: Մանրամասները տեղում ներկայացրել է ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը՝ հավաստիացնելով, որ ընթացիկ տարում նախատեսվում է ավարտել հողային հիմնական աշխատանքները, իսկ հաջորդ տարում կիրականացվի ասֆալտապատումը:
Շրջայցի ընթացքում նախագահ Հարությունյանը եղել է նաև Պատարայի ջրամբարի շինհրապարակում, ծանոթացել Ստեփանակերտը խմելու ջրով ապահովվելուն ուղղված խողովակաշարի անցկացման գործընթացին: ԱՀ ջրային կոմիտեի նախագահ Գեորգի Հայրիյանը հավաստիացրել է, որ աշխատանքներն ընթանում են ըստ ժամանակացույցի, և, համաձայն նախագահի հանձնարարականի, 2022 թվականի գարնանն այն շահագործման կհանձնվի:
Նախագահ Հարությունյանը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել ծրագրերի պատասխանատուներին՝ շեշտել, որ դրանք հետևողական կերպով պետք է իրագործել ժամանակին և բարձր որակով:

Президент Арцаха совершил рабочую поездку
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян начал свою очередную рабочую поездку с квартала Ачапняк г.Степанакерта, где ознакомился со строительными работами многоквартирных домов, возводимых на средства Всеармянского фонда "Айастан" для семей вынужденных переселенцев. Согласно проекту, 15 четырехэтажных домов, состоящих из 240 двух-, трех- и четырех-комнатных квартир, будут сданы в эксплуатацию в 2023 году.
Затем глава государства посетил общину Даграв Аскеранского района и наблюдал за ходом программы "100 домов в Арцахе", осуществляемой по инициативе Фонда "Арцах жизни" и Общественного телевидения Армении. Ответственные лица сообщили, что более десятка бенефициаров уже откликнулись на программу и надеются, что их число будет продолжать расти.
Араик Арутюнян выразил удовлетворение инициативой, подчеркнув, что правительство Республики Арцах продолжит вносить вклад в проект, осуществляемый усилиями всего армянства.
Президент также ознакомился со строительством автомобильных дорог, соединяющих общины Даграв, Астхашен и Патара Аскеранского района, реализуемым на средства Всеармянского фонда "Айастан". Министр градостроительства Республики Арцах Арам Саркисян доложил о ходе строительства, заверив, что основные земляные работы планируется завершить в текущем году, а асфальтирование будет проведено в следующем году.
В ходе поездки президент Арутюнян побывал также на строительной площадке Патаринского водохранилища, ознакомился с процессом прокладки трубопровода, который обеспечит снабжение Степанакерта питьевой водой. Председатель водного комитета Республики Арцах Георгий Айриян заверил, что работы ведутся по графику и, согласно поручению президента, он будет сдан в эксплуатацию весной 2022 года.
Президент Арутюнян дал соответствующие поручения ответственным за программы лицам, подчеркнув, что работы должны выполняться последовательно, своевременно и качественно.