ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական երկօրյա այցով Կիպրոսում է: Պաշտոնական այցը մեկնարկել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի հետ հանդիպմամբ:
Ողջույնների փոխանակումից հետո զրույց է ծավալվել հայ-կիպրական դարավոր բարեկամության, ընդհանուր անցյալի եւ պատմության տարբեր դրվագներում իրականացված փոխօգնության շուրջ:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Կիպրոսը դեռեւս 1975 թվականին Եվրոպայում առաջինը, աշխարհում երկրորդը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր է սահմանել, ինչպես նաեւ` պատասխանատվություն  ցեղասպանությունների ժխտման համար:
Առանձնահատուկ շեշտվել է բարեկամ երկրների օրենսդիր մարմինների համագործակցության գերազանց մակարդակը՝ նախանշելով հեռանկարային ծրագրերը:
Կողմերը խորհրդարաններում գործող համագործակցության հանձնաժողովների ձեւաչափը համարել են  միջխորհրդարանական օրակարգն առավել ընդլայնելու լավագույն մեխանիզմ: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել երկու երկրների պատգամավորների օրինակելի փոխգործակցությունը տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովներում՝ միմյանց համար կարեւոր հարցերի բարենպաստ լուծմանը հասնելու նպատակով:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Կիպրոսին 2020թ. հոկտեմբերի 9-ին Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող բանաձեւի միաձայն ընդունման համար: Նա նաեւ երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին՝ հայազգի պատգամավոր Վարդգես Մահդեսյանի նախաձեռնությամբ 44-օրյա պատերազմի մասնակիցներին խորհրդարանում ընդունելու համար: Ալեն Սիմոնյանը  դատապարտելի է համարել 2021թ. հուլիսին Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների եւ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նախագահ Սամեդ Սեիդովի գլխավորած պատվիրակության այցը Կիպրոսի հյուսիսային հատված՝ թուրքական կողմից կղզու մասնակի գրավման 47-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի լիակատար աջակցությունը Կիպրոսի Հանրապետությանը եւ նրա ժողովրդին՝ հանուն արդարության վերականգնման եւ եղբայրական Կիպրոսի վերամիավորման:
Կողմերը Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի մեկնարկն առաջնահերթություն են դիտարկել՝ փաստելով, որ լայն հնարավորություններ են ստեղծվելու փոխադարձ հետաքրքրության բազմաթիվ ոլորտների զարգացման համար:
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը հավաստիացրել է, որ իր կողմից բոլոր ջանքերը ներդրվելու են հայ-կիպրական միջխորհրդարանական կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ: Նա վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ ԱԺ նախագահի այցը կարեւոր ներդրում է փոխադարձ հանձնառությունների բարձրաձայնման եւ համատեղ ծրագրերի մշակման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կիպրոսցի գործընկերոջը հրավիրել է պաշտոնական այցով ժամանել Հայաստան:
Հանդիպումը եզրափակվել է մամուլի համար երկկողմանի հայտարարությունների հրապարակմամբ:
Պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի եւ Կիպրոսի խորհրդարանների նախագահներն այցելել են նաեւ հրադադարի գիծ:

Председатель НС Армении встретился со спикером Палаты представителей Кипра
Делегация во главе с председателем НС А.Симоняном находится с официальным двухдневным визитом на Кипре. Официальный визит начался со встречи со спикером Палаты представителей Республики Кипр Анитой Димитриу. После обмена приветствиями состоялся разговор о многовековой армяно-кипрской дружбе, общем прошлом и взаимопомощи, оказываемой в разные периоды истории.
Председатель НС подчеркнул, что Кипр первым в Европе и вторым в мире признал Геноцид армян в 1975 г., 24 апреля объявил Днем памяти Геноцида армян, а также признал ответственность за отрицание геноцидов.
Особо выделен отличный уровень сотрудничества законодательных органов дружественных стран, намечены перспективные программы.
Стороны сочли формат сотрудничества действующих в парламентах комиссий лучшим механизмом для дальнейшего расширения межпарламентской повестки. Председатель НС высоко оценил образцовое сотрудничество депутатов двух стран в различных парламентских ассамблеях с целью достижения благоприятного решения важных друг для друга вопросов.
Руководитель законодательного органа РА поблагодарил дружественный Кипр за единогласное принятие 9 октября 2020 г. Палатой представителей Кипра резолюции, осуждающей агрессию Азербайджана против Арцаха. Он также выразил признательность спикеру Палаты представителей Кипра за прием в парламенте участников 44-дневной войны по инициативе депутата парламента В.Магдесяна. А.Симонян осудил визит делегации во главе с председателем Комиссии по международным отношениям и межпарламентскому сотрудничеству Милли Меджлиса Азербайджана С.Самедовым в северную часть Кипра в июле 2021 г. для участия в мероприятиях 47-й годовщины турецкой оккупации части острова.
Председатель НС подтвердил полную поддержку Арменией Республики Кипр и ее народа в восстановлении справедливости и воссоединении братского Кипра.
Стороны сочли приоритетным формат парламентского сотрудничества Кипр-Армения-Греция, отметив, что будут созданы широкие возможности для развития многих сфер, представляющих взаимный интерес.
Спикер Палаты представителей Кипра заверил, что приложит все усилия для укрепления армяно-кипрских межпарламентских связей. Он выразил уверенность, что визит Председателя НС РА является важным вкладом в претворение взаимных обязательств и разработку совместных программ.