ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական երկօրյա այցով Կիպրոսում է: Պաշտոնական այցը մեկնարկել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի հետ հանդիպմամբ:
Ողջույնների փոխանակումից հետո զրույց է ծավալվել հայ-կիպրական դարավոր բարեկամության, ընդհանուր անցյալի եւ պատմության տարբեր դրվագներում իրականացված փոխօգնության շուրջ:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Կիպրոսը դեռեւս 1975 թվականին Եվրոպայում առաջինը, աշխարհում երկրորդը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր է սահմանել, ինչպես նաեւ` պատասխանատվություն  ցեղասպանությունների ժխտման համար:
Առանձնահատուկ շեշտվել է բարեկամ երկրների օրենսդիր մարմինների համագործակցության գերազանց մակարդակը՝ նախանշելով հեռանկարային ծրագրերը:
Կողմերը խորհրդարաններում գործող համագործակցության հանձնաժողովների ձեւաչափը համարել են  միջխորհրդարանական օրակարգն առավել ընդլայնելու լավագույն մեխանիզմ: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել երկու երկրների պատգամավորների օրինակելի փոխգործակցությունը տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովներում՝ միմյանց համար կարեւոր հարցերի բարենպաստ լուծմանը հասնելու նպատակով:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Կիպրոսին 2020թ. հոկտեմբերի 9-ին Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող բանաձեւի միաձայն ընդունման համար: Նա նաեւ երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին՝ հայազգի պատգամավոր Վարդգես Մահդեսյանի նախաձեռնությամբ 44-օրյա պատերազմի մասնակիցներին խորհրդարանում ընդունելու համար: Ալեն Սիմոնյանը  դատապարտելի է համարել 2021թ. հուլիսին Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների եւ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նախագահ Սամեդ Սեիդովի գլխավորած պատվիրակության այցը Կիպրոսի հյուսիսային հատված՝ թուրքական կողմից կղզու մասնակի գրավման 47-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի լիակատար աջակցությունը Կիպրոսի Հանրապետությանը եւ նրա ժողովրդին՝ հանուն արդարության վերականգնման եւ եղբայրական Կիպրոսի վերամիավորման:
Կողմերը Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի մեկնարկն առաջնահերթություն են դիտարկել՝ փաստելով, որ լայն հնարավորություններ են ստեղծվելու փոխադարձ հետաքրքրության բազմաթիվ ոլորտների զարգացման համար:
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը հավաստիացրել է, որ իր կողմից բոլոր ջանքերը ներդրվելու են հայ-կիպրական միջխորհրդարանական կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ: Նա վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ ԱԺ նախագահի այցը կարեւոր ներդրում է փոխադարձ հանձնառությունների բարձրաձայնման եւ համատեղ ծրագրերի մշակման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կիպրոսցի գործընկերոջը հրավիրել է պաշտոնական այցով ժամանել Հայաստան:
Հանդիպումը եզրափակվել է մամուլի համար երկկողմանի հայտարարությունների հրապարակմամբ:
Պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի եւ Կիպրոսի խորհրդարանների նախագահներն այցելել են նաեւ հրադադարի գիծ:

RA NA President Meets with President of House of Representatives of Cyprus
The Delegation headed by the President of the RA National Assembly Alen Simonyan is on two-day official visit in Cyprus. The official visit began by the meeting with the President of the House of Representatives of the Republic of Cyprus Annita Demetriou.
After greeting each other a talk was held over the Armenian-Cypriot centuries-old friendship, common past and the mutual aid carried out in different episodes of history.
The RA NA President underlined that Cyprus was first in Europe in 1975, and the second in the world to recognize the Armenian Genocide, set April 24 as Armenian Genocide Memorial Day, as well as responsibility for denial of genocides.
The excellent level of cooperation between the legislative bodies of the friendly countries was especially stressed, pre-indicating the perspective programmes.
The sides considered the format of the Committees on Cooperation functioning in parliaments the best mechanism for more expanding the inter-parliamentary agenda. The NA President highly assessed the exemplary cooperation of deputies of the two countries in different parliamentary assemblies for reaching the favourable solution of the important issues for each other.
The Head of the RA legislative body thanked the friendly Cyprus for the unanimous adoption of the resolution condemning the Azerbaijani aggression against Artsakh by the House of Representatives of Cyprus on 9 October 2020. He also expressed his gratitude to the President of the House of Representatives of Cyprus for receiving the participants of the 44-day war on the initiative of the MP of Armenian origin Vardges Mahtesian. Alen SImonyan considered condemnable the visit of the delegation headed by the Chair of Committee on International Relations and Inter-Parliamentary Cooperation of Milli Majlis of Azerbaijan Samed Seyidov in July 2021 to the northern part of Cyprus for taking part in the events of the 47th anniversary of the partial invasion by the Turkish side.
The President of the RA legislative body reaffirmed the full support of Armenia to the Republic of Cyprus and its people for the restoration of justice and the re-unification of brotherly Cyprus.
The sides observed as priority the launch of the format Cyprus-Armenia-Greece parliamentary cooperation, affirming that wide opportunities would be created for the development of numerous spheres of mutual interest.
The President of the House of Representatives of Cyprus assured that she would make all efforts for strengthening the Armenian-Cypriot inter-parliamentary relations. She has expressed confidence that the RA NA President’s visit is an important contribution to voicing mutual commitments and elaboration of joint programmes.
The RA NA President invited his Cypriot colleague to arrive in Armenia on an official visit.
The meeting was ended by publishing bilateral statements for the press.
The Presidents of Armenia and Cyprus also visited the ceasefire line within the framework of the official visit.