Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև հարաբերություններ չկան․ Լավրով
Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները չի կարելի անվանել աղետալի, քանի որ դրանք պարզապես չկան, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ես Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները չէի անվանի աղետալի, քանի որ աղետալի լինելու համար պետք է ինչ-որ բան ունենալ: Մենք ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերություններ չունենք»,- ասել է Լավրովը՝ Նորվեգիայի արտգործնախարար Աննիկեն Հյուիտֆելդտի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, մեկնաբանելով ՆԱՏՕ-ի ու Մոսկվայի վատ հարաբերությունները, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին իր ընկերն է անվանել։
«ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի բարեկամը չէ, նրանք որոշեցին, որ չեն ցանկանում բարեկամ լինել (Ռուսաստանի հետ): Նրանք Ռուսաստանին և Չինաստանին անվանեցին սպառնալիք ՆԱՏՕ-ի համար: Իմ լավ ընկեր Յենս Ստոլտենբերգը, ով Նորվեգիայի մեծ վարչապետն էր, այժմ. ասում է, որ ՆԱՏՕ-ն պետք է պատասխանատու լինի ողջ աշխարհի անվտանգության համար»,- ասել է Լավրովը։

Отношений между Россией и НАТО нет, заявил Лавров
Отношения России и НАТО нельзя назвать катастрофическими, потому что их просто нет, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости
"Я бы и не назвал отношения между Россией и НАТО катастрофическими, потому что чтобы быть катастрофическим нужно иметь что-то. У нас нет никаких отношений с НАТО", - сказал министр на пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел Норвегии Анникен Хюитфельдт.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров, комментируя плохие отношения НАТО и Москвы, назвал генсека Североатлантического альянса Йенса Столтенберга своим другом.
"НАТО не является другом России, они решили, что не хотят быть дружественными (России). Они назвали Россию и Китай угрозой НАТО. Мой хороший друг Йенс Столтенберг, который был великолепным премьер-министром Норвегии, сейчас заявляет, что НАТО должна нести ответственность за безопасность всего мира", - сказал Лавров по итогам переговоров с норвежской коллегой Анникен Хюитфельдт.