Սոթքում ադրբեջանցիների պատճառով օտարերկրյա ընկերությունը 5 մլն դոլարի վնաս է կրել. Թաթոյան
Արման Թաթոյանը տեսանյութ է հրապարակել` մանրամասներ հայտնելով, թե ինչպես են ադրբեջանցիերը երկու հողմակայանները խլել։
Գեղարքունիքի մարզի գյուղերի հարևանությամբ ադրբեջանական ԶՈւ-ի անօրինական տեղակայումների պատճառով վտանգված, գնդակոծություններով խաթարված է մարդկանց խաղաղ կյանքը։ ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը Facebook–ի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել` այդ մասին փաստեր ներկայացնելով, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
Նշենք, որ խոսքը Սոթքի տարածքի մասին է։
«Ադրբեջանական ԶՈւ-ի հանցավոր արարքների ու ներկայության պատճառով ՀՀ գործարար ընկերությունը (ԶՈԴ ՈւԻՆԴ) չի կարողանում օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ ու Կադաստրի կոմիտեի սեփականության վկայականով իրեն օրինական հատկացված 200 հա տարածքից։ Այդ տարածքի 75 հեկտարի վրա ընկերությունը կառուցել է երկու հողմակայան։ 2020-ի նոյեմբերին ադրբեջանական ԶՈՒ–ն տեխնիկայով ներխուժել է ընկերության տարածք և աշխատակիցներն այլևս չեն կարողացել մուտք գործել այնտեղ»,–ասվում է Թաթոյանի հրապարակած տեսանյութում։
Նշվում է նաև, որ գործարար ընկերությունը զրկվել է 2 հողմակայանից, որի հետևանքով 5 միլիոն դոլարի վնաս է կրել։
Ի դեպ, դեռ մայիսին ընկերությունը հայց է ներկայացրել ՀՀ կառավարության դեմ՝ ՀՀ վարչական դատարանում փոխհատուցում պահանջելով բիզնեսը չպաշտպանելու համար։
Ի դեպ, հենց այդ վայրից ադրբեջանական զինված ուժերը պարբերաբար գնդակոծության տակ են պահում ՀՀ գյուղերը, ինչի հետևանքով էլ մարդիկ զրկվել են խոտհարքներից և արոտավայրերից օգտվելու իրավունքից։ Սա էլ սոցիալական խնդիրների կտրուկ աճի է հանգեցրել։
Այսպիսով, ադրբեջանական զինված ուժերի քայլերի հետևանքով Գեղարքունիքի մարզի Սոթք համայնքի բնակիչների մի շարք իրավունքներ են խախտվել` կյանքի, սեփականության և այլն։
Թաթոյանը հավելում է, որ այս փաստերը կուղարկվեն միջազգային համապատասխան մարմիններին, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմիններին ու ՀԿ-ներին՝ իրենց աշխատանքում օգտագործելու նպատակով:

Ущерб в $5 млн: Татоян представил доказательства незаконных действий ВС Азерабайджана
Омбудсмен Армении Арман Татоян опубликовал очередное доказательство незаконного размещения и проведения фортификационных работ ВС Азербайджана вблизи населенных пунктов Гегаркуникской области страны, передает Sputnik Армения
В своем Facebook Татоян сообщил об ущербе, нанесенном компании Zod Wind, которая владеет ветряной станцией в Сотке.
Ранее основатель Zod Wind Сергей Азарян в беседе со Sputnik Армения сообщил, что компания подала иск в Административный суд против правительства с требованием компенсации за незащиту бизнеса. Речь идет о компенсации в размере 5 миллионов долларов.
Татоян напомнил, что решением правительства компании была выделена и зарегистрирована в кадастре территория площадью 200 га на Соткском перевале Гегаркуникской области. На 75 га Zod Wind установили две ветряные станции. При этом как территория, так и лицензия на производство электроэнергии предоставлены компании сроком на 30 лет - до 26 апреля 2048 года.
Однако после 25 ноября 2020 года предприятие не может использовать ни территорию, ни построенные ею станции, стоимость которых составляет порядка 5 миллионов долларов.
"ВС Азербайджана ввели на эту территорию свою технику. В итоге компания лишилась выделенных ей 200 га в селе Сотк, ветряных станций", - отметил Татоян.
Более того, мирное население стало мишенью азербайджанских вооруженных сил. Мирная жизнь и безопасность людей находятся под угрозой, из-за регулярных обстрелов нарушается право на жизнь, собственность и заработок.
Татоян намерен представить эти факты в соответствующих международных структурах, а также в государственных органах и общественных организациях Армении.