Հարավային երկաթգծի վերականգնման հարցը քննարկվում է, սակայն ճանապարհի մասին խոսք չկա. Մհեր Գրիգորյան
Վարդենիս–Մարտակերտ ավտոճանապարհի վերականգնման հարցը չի քննարկվում։ Այս մասին ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը` պատասխանելով «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Մեր օրակարգում նման հարց չկա։ Այդպիսի ճանապարհ չի եղել, հետևաբար վերականգնելու խնդիր էլ չկա։ Ընդհանրապես մենք քննարկում և կազմակերպում ենք եռակողմ աշխատանքային խմբի` հունվարի 11-ի հայտարարության բովանդակության շրջանակներում»,– նշեց Գրիգորյանը և հավելեց, որ առհասարակ նոր ճանապարհների բացման հարց չի քննարկվում։
Նա ընդգծեց, որ Հարավային երկաթգծի վերականգնման հարցը քննարկվում է, սակայն ճանապարհի մասին խոսք չկա։
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների ղեկավարությամբ եռակողմ աշխատանքային խումբը քննարկում է միայն նախկինում գործող ճանապարհների բացումը։
Այժմ աշխատանքային խումբը քննարկում է նախկին ԽՍՀՄ հարավային սահմանի երկայնքով երկաթուղու բացումը, մասնավորապես՝ Երևանի, Նախիջևանի, Մեղրիի, այնուհետև դեպի արևելք։

Unblocking of Rail Communication on the Agenda, no Talk of Roads to Be Used: Armenian Deputy PM
While there is general understanding on rail communication, there is no agreement on roads to be used, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said during the Q&A session at the National Assembly, Public Radio of Armenia reports
Speaking about the unblocking of regional communications, Mher Grigoryan said the meeting of the trilateral working group co-chaired by the Deputy Prime Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan are being organized on the basis of the statement of January 11, 2021, and do not exceed that framework.
He said the issue of restoring railroad communication is on the agenda, but added that no discussions are taking place on the unblocking of road communication.
“There is nothing to restore. There has never been roads,” Grigoryan said.
“We are talking about unblocking in the classical sense, i.e. making it possible for all countries of the region to use the existing infrastructure,” the Deputy PM noted.
He stressed there is so far no consensus on roads.
“There are many proposals, but there is no roadmap on roads,” Grigoryan said, adding that there is no agreement or understanding on which roads are going to be used.