Հայաստանը շահագրգռված է ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների ներկայության ժամկետի երկարաձգմամբ. ԱԽ գրասենյակ
Հայաստանը շահագրգռված է Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայության ժամկետի երկարաձգմամբ՝ մինչև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական որոշումը: Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին հայտնել են Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի գրասենյակից:
«Ցավոք, այս պահին իրավիճակը բավարար կայուն չէ անվտանգության տեսանկյունից: Վերջերս մենք տեսանք հրադադարի խախտում, ինչի հետևանքով հայ զոհվեց՝ քաղաքացիական անձ, կան նաև վիրավորներ: Հետևաբար, Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործոնը կարևոր և նշանակալի կլինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի լուծվել ԼՂ վերջնական կարգավիճակի հարցը»,- ասել են Հայաստանի անվտանգության խորհրդի գրասենյակից:
Անվտանգության խորհրդի գրասենյակում նաև ընդգծել են, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ կոնտինգենտը կարևոր նշանակություն ունի հայերի, ԼՂ քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու հարցում, ինչպես նաև ստեղծվող ենթակառուցվածքների և բեռների անընդհատ և կայուն տեղաշարժի անվտանգության երաշխավորն է:

Армения заинтересована в расширении присутствия российских миротворцев в НК: аппарат СБ РА
Армения заинтересована в продлении присутствия российских миротворцев в Нагорном Карабахе до окончательного решения по статусу Нагорного Карабаха, Как передает ТАСС, об этом сообщили в аппарата секретаря Совета безопасности Армении.
"К сожалению, на данный момент ситуация недостаточно стабильна с точки зрения безопасности. Недавно мы стали свидетелями нарушения режима прекращения огня, в результате которого погиб армянин - гражданское лицо, есть также раненые. Следовательно, фактор российских миротворцев в Нагорном Карабахе будет будет важен и значим до тех пор, пока не будет найдено решение вопроса о статусе Нагорного Карабаха", - заявили в аппарате Совбеза Армении.
В аппарате Совбеза Республики Армения также подчеркнули, что миротворческий контингент РФ, дислоцированный в Нагорном Карабахе, является важным фактором обеспечения безопасности армян - граждан НК, а также служит гарантом безопасности создаваемых инфраструктур, бесперебойного и устойчивого передвижения населения и грузов.