Կարմիր խաչը պատրաստ է աջակցել հայ գերիների վերադարձի հարցում. ԿԽՄԿ փոխնախագահ
Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությունը օգտագործում է պետություններին Ժնևի կոնվենցիաներից բխող իրենց պարտավորությունների մասին հիշեցնելու ցանկացած հնարավորություն և պատրաստակամ է աջակցելու 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած 44-օրյա հակամարտության հետևանքով գերեվարված անձանց վերադարձի հարցում՝ կողմերի համաձայնությամբ: «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում այդ մասին ասել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) փոխնախագահ Ժիլ Կարբոնյեն՝ խոսելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու հնարավորությունների մասին:
ԿԽՄԿ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները գրեթե ամեն ամիս այցելում են «2020 թ. աշնան սրացման առնչությամբ ազատազրկվածներին»՝ գնահատելով նրանց հանդեպ վերաբերմունքը, ազատազրկման պայմանները և նպաստելով ընտանիքների հետ նրանց կապի պահպանմանը։
Ժիլ Կարբոնյեն խոսել է նաև իր հայաստանյան այցի և տարածաշրջանում Կարմիր խաչի շուրջ երեսնամյա չեզոք և մարդասիրական գործունեության մասին: Նրա խոսքով՝ քննարկված առանցքային թեմաներից մեկը եղել է Ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելու խնդիրը:
Հոկտեմբերի 22-ին ԿԽՄԿ փոխնախագահ Ժիլ Կարբոնյեի գլխավորած պատվիրակությանը Երևանում ընդունել էին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը:
-Պարոն Կարբոնյե, ո՞րն է Ձեր տարածաշրջանային այցի հիմնական նպատակը և ի՞նչ արդյունքներ են տվել ՀՀ արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարների և այլ պաշտոնատար անձանց հետ Ձեր հանդիպումները։
-Տարածաշրջանում շուրջ երեք տասնամյակ չեզոք և մարդասիրական գործունեություն ծավալելով՝ գիտակցում ենք, որ աշխատանքը չի ավարտվում, անգամ երբ ավարտվում են մարտերը։ Մարդիկ դեռ աջակցության, անվտանգության, ապահովության և օգնության կարիք ունեն։ Ուստի, ԿԽՄԿ-ն չունի այլընտրանք, քան շարունակել հավատարիմ մնալ մարդասիրական սկզբունքներին և խոցելի համայնքներին անխոչընդոտ հասանելիություն ապահովել։
Տասնյակ հազարավոր մարդիկ ունեն աջակցության կարիք՝ իրենց կենսապայմանները, տները վերականգնելու համար։ Տասնյակ հազարավորները տեղահանված են։ Հազարավոր մարդիկ դեռ սպասում են լուրերի իրենց անհայտ կորած հարազատների մասին։ Վնասվել են ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ տասնյակ դպրոցներ։
Այցիս ընթացքում հանդիպել եմ արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարների հետ, և քննարկվել ենք հակամարտության վերջին սրացման արդյունքում տուժած մարդկանց մարդասիրական կարիքները։ Առանցքային թեմաներից է եղել ԿԽՄԿ պատրաստակամությունը՝ նպաստելու Ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզաբանելուն ուղղված տարածաշրջանային ջանքերին։
-Արցախյան առաջին և երկրորդ պատերազմների ընթացքում անհայտ կորած անձանց հարցում որևէ առաջընթաց արձանագրվե՞լ է։
-Նմանատիպ հարցերում առաջընթացի հասնելը սովորաբար ժամանակ է պահանջում։ Շատ դեպքերում հակամարտության հումանիտար հետևանքները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ են լինում տասնամյակներ։ Բայց և այնպես, մեր աշխատանքները չեն դադարում՝ օգնելու ցավի մեջ ապրող ընտանիքներին իրենց անհայտ կորած հարազատների մասին պատասխաններ ստանալ։
Մասնավորապես, ԿԽՄԿ-ն կոչ է անում կողմերին անել ամեն հնարավորը՝ թե՛ 90-ականներից ի վեր, թե՛ վերջին սրացման հետևանքով անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելու նպատակով։
-Ձեր տարածաշրջանային այցելությունից հետո պե՞տք է սպասենք առաջընթացի Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցում։
-Տարածաշրջանում շուրջ երեսուն տարվա իր մարդասիրական գործունեության ընթացքում ԿԽՄԿ-ն այցելել է Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ ազատազրկված անձանց։ Եթե հակամարտության կողմերը դիմել են, ապա նպաստել ենք ազատազրկվածների ազատ արձակելուն կամ մարդկային աճյունները կողմերին արտահանձնելուն ։
Պարբերաբար այցելում ենք հակամարտության վերջին սրացման առնչությամբ ազատազրկված անձանց, որոնց ազատազրկումը հաստատվել է համապատասխան իշխանությունների կողմից։ Ձգտում ենք ապահովել, որ ազատազրկվածները կարողանան կապ պահպանել իրենց հարազատների հետ հաղորդակցության տարբեր միջոցներով։ Ազատազրկվածների հետ տեղի են ունենում մասնավոր հանդիպումներ՝ հնարավորություն ընձեռելով փոխանակել ընտանեկան բնույթի լուրեր Կարմիր խաչի ուղերձների, տեսաձայնագրությունների և հեռախոսազանգերի միջոցով։
Պատրաստակամ ենք նաև շարունակել կողմերի և ռուս խաղաղապահների հետ մեկտեղ տարվող որոնման և դուրսբերման աշխատանքները։
-Ի՞նչն է, ըստ Ձեզ, խոչընդոտում հայ գերիներին Հայաստան վերադարձնելուն` չնայած Ժնևի կոնվենցիայի և 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Պուտին-Փաշինյան-Ալիև եռակողմ համաձայնության պահանջներին, և ի՞նչ միջոցներ ունի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն այդ գործընթացի վրա ազդելու համար։
-Ցանկանում եմ շեշտել, որ ԿԽՄԿ հանձնագիրը չի ենթադրում բանակցություններ վարել ազատազրկվածների ազատ արձակման վերաբերյալ։ Միևնույն ժամանակ, լինելով չեզոք և անկողմնակալ մարդասիրական կազմակերպություն, պատրաստակամ ենք աջակցելու ազատազրկվածների վերադարձի հարցում՝ կողմերի համաձայնությամբ։ Մենք օգտագործում ենք ցանկացած հնարավորություն՝ հիշեցնելու պետություններին Ժնևի կոնվենցիաներից բխող իրենց պարտավորությունների մասին։
-Ըստ հայ իրավապաշտպանների ներկայացրած զեկույցի՝ հայ գերիները Բաքվում ենթարկվում են անմարդկային վերաբերմունքի, համակարգված ֆիզիկական և հոգեբանական խոշտանգումների։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, այդ թվում Ադրբեջանում գործող գրասենյակը հաշվի առնո՞ւմ են հայկական կողմի ներկայացրած փաստերը և քայլեր ձեռնարկո՞ւմ են հայ գերիների իրավունքները պաշտպանելու համար։
-Թերևս գիտեք, որ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները պարբերաբար, գրեթե ամեն ամիս, այցելում են 2020 թ. աշնան սրացման առնչությամբ ազատազրկվածներին։ Այս այցելությունների ընթացքում ԿԽՄԿ-ն գնահատում է ազատազրկվածների հանդեպ վերաբերմունքը և ազատազրկման պայմանները՝ նպաստելով ընտանիքների հետ կապի պահպանմանը։ Միևնույն ժամանակ, ըստ մեր կազմակերպության գործելակարգերի, հանրայնորեն չենք մեկնաբանում արված դիտարկումները։ Այցելություններին առնչվող դիտարկումներն ու առաջարկները տրամադրվում են միայն պահող իշխանություններին։

МККК готов содействовать в возвращении армянских пленных: вице- президент МККК
Международный комитет Красного Креста (МККК) использует любую возможность, чтобы напомнить государствам о любых их обязательствах в соответствии с Женевскими Конвенциями, и готов оказать помощь в репатриации лиц, захваченных в  плен в  результате 44-дневного конфликта в 2020 году  в Нагорном Карабахе.
Об этом сказал в интервью Арменпресс вице-президент Международного комитета Красного Креста (МККК) Жиль Карбонье,отвечая на вопрос о возможности возвращения армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане.
Вице-президент МККК сообщил, что представители МККК почти каждый месяц посещают "захваченных в связи с осенним обострением 2020г.", оценивая проявляемое к нимотношение, условия содержания, а также помогая поддерживать их связь с семьями.
Жиль Карбонье также рассказало своем визите в Армению, о 30-летней нейтральной гуманитарной деятельности Красного Креста в регионе. По его словам, одной из ключевых обсуждаемых тем стала судьба пропавших без вести во время карабахского конфликта.
22 октября делегацию во главе с вице-президентом МККК Жилем Карбонье приняли в Ереване министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и министр обороны РА Аршак Карапетян.
Вопрос. Господин Карбонье, какова основная цель Вашего визита в регион, каковы результаты Ваших встреч с министром иностранных дел, министром обороны и другими официальными лицамиРеспублики Армения?
Ответ. Проводя нейтральнуюгуманитарную деятельность в регионе в течение примерно трех десятилетий, мы понимаем, что работа еще не заканчивается, даже когда боевые действия уже закончились. Люди по-прежнему нуждаются в поддержке, защитеи помощи. Поэтому у МККК нет другого выбора, кроме как продолжать придерживаться гуманитарных принципов, чтобы обеспечить беспрепятственный доступ к уязвимым общинам.
Десятки тысяч людей нуждаются в поддержке, чтобы восстановить свои условия жизни и дома. Десятки тысяч были перемещены. Тысячи людей до сих пор ждут новостей о своих пропавших без вести родственниках. Повреждена инфраструктура, в том числе десятки школ.
Во время своего визита я встретился с министрами иностранных дел и обороны, мы обсудили гуманитарные потребности людей, пострадавших в результате недавней эскалации конфликта. Одной из ключевых тем была готовность МККК внести свой вклад в региональные усилия – с целью выяснения судьбы без вести пропавших в результате  карабахского конфликта.
Вопрос. Достигнуты ли какие-либо подвижки в вопросе пропавших без вести во время первой и второй Арцахских войн?
Ответ. Обычно для решения таких вопросов требуется время. Во многих случаях для преодоления гуманитарных последствий конфликта требуются даже десятилетия. И  тем не менее наша работа не прекращается, мы делаем все, чтобы помочь семьям, страдающим от боли, получить ответы на вопросы о пропавших без вести родственниках.
В частности, МККК призывает стороны сделать все возможное, чтобы выяснить судьбу пропавших без вести, как с 1990-х годов, так и после недавней эскалации конфликта.
Вопрос. После Вашего регионального визита - можно ли ждать прогресса в деле возвращения армянских военнопленных и мирных жителей, содержащихся в Баку?
Ответ. В течение тридцати лет своей гуманитарной деятельности в регионе сотрудники МККК посещали лиц, захваченных в результате карабахскогоконфликта. Если стороны в конфликте обращались, мы содействовали в деле освобождения задержанных или выдачи человеческих останков сторонам.
Мы регулярно посещаем людей, захваченных в связи с недавней эскалацией конфликта,лишение свободы которых подтверждено соответствующими властями. Мы стремимся обеспечить, чтобы задержанные могли поддерживать связь со своими родственниками - с помощью различных средств связи. С задержанными проводятся частные встречи, что дает возможность обмениваться семейными новостями через  средства коммуникации Красного Креста – сообщения, видео и телефонные звонки.
Мы также готовы продолжить вместе со сторонами и российскими миротворцами работу по поиску и эвакуации.
Вопрос. Что, по Вашему мнению, мешает возвращению армянских пленных в Армению, несмотря на требованияКонвенции 2020 года и трехстороннего соглашения Путин-Пашинян-Алиев от 9 ноября, какими средствамиоперирует Международный комитет Красного Креста, чтобы повлиять на этот процесс?
Ответ. Подчеркну, что резолюция МККК не предполагает переговоров об освобождении заключенных. В то же время, будучи нейтральной, беспристрастной гуманитарной организацией, мы готовы содействовать возвращению заключенных - с согласия сторон. Мы пользуемся любой возможностью, чтобы напомнить государствам об их обязательствах по Женевским Конвенциям.
Вопрос. Согласно отчету армянских правозащитников, армянские заключенные в Баку подвергаются бесчеловечному обращению и систематическим физическим и психологическим пыткам. Принимает ли во внимание Международный Комитет Красного Креста, включая его офис в Азербайджане, факты, представленные армянской стороной, предпринимают ли они шаги для защиты прав армянских пленных?
Ответ. Пожалуй,Вы знаете,что представители МККК регулярно, почти каждый месяц, посещают захваченных в связи с осенним обострением 2020г. Во время этих посещений МККК оценивает обращение с задержанными, условия содержания под стражей, помогает поддерживать контакты с семьями. В то же время, согласно процедурам нашей организации, мы публично не комментируем сделанные наблюдения. Замечания и предложения, связанные с посещениями, передаются только удерживающим властям.