Լավրովն ու Չավուշօղլուն Հռոմում քննարկել են Հարավային Կովկասում «3+3» մեխանիզմի գործարկման հեռանկարները
Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Մևլութ Չավուշօղլուն շաբաթ երեկոյան բանակցություններ են վարել Հռոմում, որտեղ ընթանում է G20 գագաթաժողովը:
Ինչպես հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում կատարելով ՌԴ ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությանը, «զրույցի ընթացքում հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է Բալկաններում և Անդրկովկասում իրավիճակի հետագա կայունացման ուղղությամբ երկու երկրների ջանքերի համակարգմանը»։
Հաղորդագրության համաձայն՝ «մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել «3+3» տարածաշրջանային մեխանիզմի գործարկման հեռանկարների շուրջ՝ տնտեսական և տրանսպորտային կապերը ապաշրջափակելու և Հարավային Կովկասում փոխշահավետ ենթակառուցվածքային նախագծերը խթանելու նպատակով»։
Բացի այդ, նրանք քննարկել են համատեղ քայլերի հնարավորությունը՝ նպաստելու բոսնիական կարգավորմանը, այդ թվում՝ բազմակողմ ձևաչափերի կիրառման միջոցով։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu focused on the prospects of a regional '3+3' platform in the South Caucasus at their meeting on the margins of the G20 summit in Rome on Saturday, TASS reports.
"The coordination of the two countries’ efforts to further stabilize the Balkans and the South Caucasus was the main focus of the conversation. They discussed potential joint steps to facilitated Bosnian settlement, including the use of multilateral formats. They exchanged views on prospects for launching a 3+3 regional mechanism in order to unblock economic and transport ties and to promote mutually beneficial infrastructure projects in the South Caucasus," the Russian Foreign Ministry said in a statement released after the meeting.
Additionally, the two ministers touched upon other international issues and the key issues of the Russian-Turkish ties.