Լավրովն ու Չավուշօղլուն Հռոմում քննարկել են Հարավային Կովկասում «3+3» մեխանիզմի գործարկման հեռանկարները
Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Մևլութ Չավուշօղլուն շաբաթ երեկոյան բանակցություններ են վարել Հռոմում, որտեղ ընթանում է G20 գագաթաժողովը:
Ինչպես հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում կատարելով ՌԴ ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությանը, «զրույցի ընթացքում հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է Բալկաններում և Անդրկովկասում իրավիճակի հետագա կայունացման ուղղությամբ երկու երկրների ջանքերի համակարգմանը»։
Հաղորդագրության համաձայն՝ «մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել «3+3» տարածաշրջանային մեխանիզմի գործարկման հեռանկարների շուրջ՝ տնտեսական և տրանսպորտային կապերը ապաշրջափակելու և Հարավային Կովկասում փոխշահավետ ենթակառուցվածքային նախագծերը խթանելու նպատակով»։
Բացի այդ, նրանք քննարկել են համատեղ քայլերի հնարավորությունը՝ նպաստելու բոսնիական կարգավորմանը, այդ թվում՝ բազմակողմ ձևաչափերի կիրառման միջոցով։

Лавров и Чавушоглу обсудили перспективы запуска механизма "3+3" на Южном Кавказе
Главы МИД РФ и Турции Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу в субботу вечером провели переговоры в Риме, где проходит саммит G-20.
Как сообщил российский МИД, "основное внимание в ходе беседы было уделено координации усилий двух стран по дальнейшей стабилизации ситуации на Балканах и в Закавказье", передает Интерфакс
Согласно сообщению, "состоялся обмен мнениями относительно перспектив запуска регионального механизма "3+3" в целях разблокирования экономических и транспортных связей и продвижения взаимовыгодных инфраструктурных проектов на Южном Кавказе".
Кроме того, была обсуждена возможность совместных шагов по содействию боснийскому урегулированию, в том числе, с использованием многосторонних форматов.