Լավրովն ու Միրզոյանը քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության արդիական ասպեկտները՝ հաշվի առնելով առաջիկա երկկողմ շփումները
Այսօր հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի միջև։ Այս մասին հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ինչպես հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն, նախարարները քննարկել են Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում բոլոր ռազմական գործողությունների վերաբերյալ նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ փաստաթղթի մեկ տարին։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել հրատապ հումանիտար խնդիրների լուծման գործում առաջխաղացմանը, առաջին հերթին՝ պահվող անձանց վերադարձին, ականապատ դաշտերի քարտեզների փոխանցմանը և մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանմանը։ Քննարկվել են հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության թուլացման, Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, տարածաշրջանային համագործակցության համար բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու հարցերը։ Ընդգծվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային միջադեպերի քաղաքական և դիվանագիտական ​​կարգավորմանն ուղղված ջանքերի շարունակականության կարևորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել հայ-ռուսական համագործակցության արդիական ասպեկտներին՝ հաշվի առնելով տարբեր մակարդակներով առաջիկա երկկողմ շփումները: Երկու երկրների ԱԳ ղեկավարները փաստել են դաշնակցային համագործակցության առաջանցիկ զարգացումը: Նրանք քննարկել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային տարբեր հարցեր:

Armenian, Russian FMs Discuss Current Aspects of the Armenian-Russian Cooperation, Taking into Account the Forthcoming Bilateral Contacts
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Russian FM Sergey Lavrov, ARMENPRESS was informed from the official website of the MFA Armenia.
The Ministers discussed issues related to the implementation of the agreements reached by the leaders of Armenia, Azerbaijan, Russia on November 9, 2020 and January 11, 2021, taking into account that soon it will be a year since the signing of the November trilateral document on full ceasefire. Special attention was paid to the solution of urgent humanitarian issues - return of detainees, provision of maps of minefields, preservation of cultural and religious heritage.
The two FMs exchanged approaches on easing tensions on the Armenian-Azerbaijani border, unblocking all transport and economic ties in the South Caucasus, and creating a favorable atmosphere for regional cooperation.
The importance of continuing the efforts aimed at the political-diplomatic settlement of the border incidents between Armenia and Azerbaijan was emphasized. The sides touched upon the current aspects of the Armenian-Russian cooperation, taking into account the forthcoming bilateral contacts at different levels. The Foreign Ministers of the two countries noted the progressive development of the allied cooperation. They also discussed various international and regional issues.