Վրաստանի նախագահն ասել է, որ երբեք չի ներելու Սաակաշվիլիին
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ երբեք ներում չի շնորհելու երկրի նախկին ղեկավար Միխեիլ Սաակաշվիլիին և չի պատրաստվում այլևս քննարկել այդ հարցը։ Այս մասին հաղորդում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։
«Նախկին նախագահին ներում շնորհելու վերաբերյալ իմ դիրքորոշումը պարզ է և անփոփոխ. ոչ և երբեք... Ես երբեք չեմ վերադառնա այս հարցին», - ասել է նա ժողովրդին ուղղված հեռուստաուղերձում:
Զուրաբիշվիլին նաև ընդգծել է, որ Սաակաշվիլիին քաղբանտարկյալ չի համարում։
«Նախկին նախագահը չի համապատասխանում ո՛չ քաղբանտարկյալի, ո՛չ անմեղ զոհի չափանիշներին, նա երկիր է ժամանել ինքնակամ և ապօրինի։ Նրա ժամանման նպատակն ապակայունացումն էր», - ասել է պետության ղեկավարը։

© EPA-EFE/TOMS KALNINS
Georgian President Salome Zurabishvili has reiterated her previous claims that she will not pardon arrested ex-president Mikheil Saakashvili, agenda.ge reports.
My position about pardoning ex-president unchanged and unwavering – no and never”, Salome Zurabishvili said at a special news briefing today.
She said Saakashvili, who was arrested a day before the October 2 municipal elections in Tbilisi, ‘does not comply with any criteria of a political prisoner or of an innocent victim'.
''He is a convict, who entered the country voluntarily and illegally, aimed to cause destabilisation. Nevertheless, considering high public and political interest, he should be treated as a special prisoner”, President Zurabishvili said.