Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծը կքննարկվի նոյեմբերի 9-ին
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի առաջին ընթերցումը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 9-ին։ Օրինագիծը ներկայացնելու է պահպանողական խորհրդարանական Թիմ Լաութոնը, նպատակն է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակության  միջոցով ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը, մանրամասնելով, որ օրինագիծն ունի հիմնական երեք դրույթ:
1-ին. Օսմանյան կայսրության և դրան հարակից տարածքներում 1915-1923թթ. ընթացքում հայության ջարդերի պաշտոնական որակում՝ որպես ցեղասպանություն:
2-րդ. ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ամենամյա ոգեկոչում:
3-րդ. Հայոց ցեղասպանության և դրան առնչվող մարդու իրավունքների ժամանակակից խախտումների ու պատերազմական հանցագործությունների  վերաբերյալ կրթության և հանրային տեղեկացվածության խթանում։
Ըստ Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախմբի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը այդ երկրի համար կարևոր է մի քանի պատճառներով: Նախ՝ օրինագծի ընդունումը կհաստատի Մեծ Բրիտանիայի հավատարմությունը «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիային և նրա հիմնական արժեքներին։
Երկրորդ՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, Մեծ Բրիտանիան կամրապնդի իր հավատարմությունը համամարդկային իրավունքների պաշտպանությանը, քանի որ նման մասշտաբի հանցագործությունը չճանաչված թողնելը անպատժելիության վտանգավոր ուղերձ է. անպատիժ հանցագործությունը խրախուսվող հանցագործություն է:
Երրորդ՝ Միացյալ Թագավորության, որպես համաշխարհային խաղացողի դերն ու պարտականությունն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և առաջ մղել Ցեղասպանության ուսումնասիրությունը և մեծացնել մարդկության դեմ հանցագործությունների վերաբերյալ հանրային տեղեկացվածությունը:
Մեծ Բրիտանիան արևմտյան այն սակավաթիվ առաջատար երկրներից է, որը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը վկայում է արդարադատության հիմնարար հասկացությունների պահպանման կոպիտ ձախողման մասին: Թիմ Լաոթոնի օրինագիծը Մեծ Բրիտանիային հնարավորություն է տալիս շտկելու անարդարության և անպատժելիության այս ընթացքը:
Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը և ՄԹ հայ համայնքը կոչ են անում կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ բրիտանական արժեքները պաշտպանելու և հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար։ Հայ դատի հանձնախումբն աշխատում է  Թիմ Լաութոնի կողմից ներկայացված օրինագծի անցկացման ուղղությամբ:

В Палате общин Великобритании 9 ноября будет обсуждаться резолюция о признании Геноцида армян
Первое чтение резолюции о Геноциде армян в Палате общин Великобритании состоится 9 ноября. Законопроект будет внесен депутатом от консерваторов Тимом Лоутоном с целью официального признания и увековечения памяти жертв Геноцида армян.
Как передает "Арменпресс", об этом сообщает Армянский национальный комитет Великобритании, уточняя, что в законопроекте есть три основных положения.
1-е: Официальное признание резни армян в  1915-1923 годах на сопредельных территориях Османской империи геноцидом.
2-е: Ежегодное поминовение жертв геноцидов, в том числе и жертв Геноцида армян.
3-е: Содействие в деле освещения и информирования общественности о Геноциде армян, о связанных с ним нарушениях прав человека и военных преступлениях.
По мнению Армянского национального комитета Великобритании, признание Геноцида армян важно для этой страны по нескольким причинам. Во-первых, принятие резолюции подтвердит приверженность Великобритании Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него и ее основных ценностях.
Во-вторых, признав Геноцид армян, Великобритания усилит свою приверженность защите прав человека, поскольку оставление преступления такого масштаба непризнанным - опасный сигнал безнаказанности. Безнаказанность - это поощряемое преступление.
В-третьих, роль и ответственность Соединенного Королевства как глобального игрока заключается в признании Геноцида армян, в продвижении изучения геноцида, в повышении осведомленности общественности о преступлениях против человечности.
Соединенное Королевство - одна из немногих западных стран, еще не признавших Геноцид армян, что свидетельствует о полном отказе от соблюдения основных концепций справедливости. Законопроект Тима Лоутона позволит Великобритании исправить эту несправедливость и безнаказанность.
Армянский национальный комитет Великобритании, армянская община Великобритании призывают правительство признать Геноцид армян, дабы защитить британские ценности и права армянского народа. Армянский национальный комитет лобирует признание резолюции, внесенной Тимом Лоутоном.